Térségünk faunája – az állatok világnapjának megünneplése címmel szervezett tegnap környezetismereti programot az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete négy szabadkai általános iskola mintegy negyven tanulója számára. A Szabadka város önkormányzata által támogatott projekt célja, hogy a diákok és tanáraik terepi gyakorlatokon és előadásokon megismerkedjenek Szabadka természeti értékeinek jelentőségével, biológiai sokféleségévelés, ezek megőrzésével, hiszen ők azok, akik leginkább fogékonyak a hozzáállásuk és viselkedésük megváltoztatására annak érdekében, hogy ezek a természeti értékek megmaradjanak. A diákok a szerzett tudást átadhatják kortársaiknak, így garantálva, hogy minél többen őrizzék ezeket a felbecsülhetetlen értékeket. A program ismertetésére a szabadkai Ivan Goran Kovačić Általános Iskolában került sor, ahol a diákok bemutatták a környezetük állatvilágával foglalkozó munkákat és a védelmére vonatkozó javaslatokat, majd ellátogattak a Palicsi Állatkertbe, ahol helyszíni előadásokat és kreatív játékokat szerveztek nekik.
Besnyi Izabella, az intézmény biológiatanára, egyben a projekt szervezője, valamint az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete természettudományi szakcsoportjának felelőse elmondta, hogy harmadik éve szervezik meg a projektumot, de minden évben más tematikára építkeznek.
– A programot az állatok világnapjára időzítettük. A terv az, hogy bemutatjuk a térségünk állatvilágát, a diákok pedig a saját kutatásaikat ismertetik. Azt, hogy milyen állatok élnek a mi vidékünkön, mi az, ami jellemző. A program második részében kimegyünk az állatkertbe, és a tanulók egy játékos teszt formájában megismerik a vadállatokat. Azokat, amelyek más tájegységeken, más kontinenseken élnek, hogy össze tudják hasonlítani a tájegységek közötti különbséget. Arra is nagy hangsúlyt fektettünk, hogy a diákok felismerjék azt, ami veszélyezteti az állatvilágunkat és egyáltalán az élővilágunkat. Arra a kérdésre is keressük a választ, hogy mi az, amit ők személyesen tehetnek annak érdekében, hogy megőrizzék az állatvilágot, és hogy hozzátegyenek valamit a saját kis élőviláguk megmaradásáért. A gyerekek minden olyan témára nyitottak, amely kiviszi őket a négy fal közül, szeretik a természetben megismerni az élővilágot, minden évben nagy szeretettel jönnek, és a kollégák is támogatják ezt a kezdeményezést – emelte ki Besnyi Izabella.
Bognár Pásztor Hajnalka, a szabadkai városi tanács mezőgazdasági ügyekkel megbízott tagja szerint kellő időben kell kezdeni a fiatalok természetvédelmi nevelését, ennek érdekében 100 000 dinárt hagyott jóvá az önkormányzat az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének projektumára. Hozzátette, a mezőgazdasági és környezetvédelmi titkárság pályázatán minden ilyen témára irányuló pályamunkát díjaztak.
– Nem nagy összegekről van szó, de a támogatásokkal hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy a környezetvédelem és a környezetünk megismerésére irányuló aktivitásokat tudjanak megszervezni az egyesületek. A mezőgazdasági és környezetvédelmi titkárság tavaly már 3 millió dináros pályázatot írt ki, korábban ez 2,5 millió volt. A nagy érdeklődésre való tekintettel 500 000 dinárral bővítettük a keretet. A pályázaton az idén 39 szervezetet támogattunk – emelte ki Bognár Pásztor Hajnalka.
Nyitókép: A gyerekeket Besnyi Izabella és Bognár Pásztor Hajnalka köszöntötte (Dér Dianna felvétele)