(fotók: Bálit Zoltán)
– Kalap divatbemutató a művelődési egyesületben? A manökenek a szabadkai Lányi Ernő Magyar Iparos Művelődési Egyesület citerásai, énekesei? Ezt bizony látni kell – gondoltuk sokan, úgyhogy vasárnap este telt ház volt a művelődési egyesület székházában. Szöllősy Vágó László a konferanszié szerepében magyarázatot is adott, honnan az ötlet:
– Három feladatot tűztünk ki magunk elé: Lányi Ernő emlékének megőrzését, a magyar zenekultúra ápolását és a magyar iparosok, vállalkozók összefogását, hiszen az utóbbi jó néhány évben a társadalmi élet peremére szorultak. Ezért most és az elkövetkezőkben különböző rendezvényeinken bemutatjuk iparosainkat. Elsőként Redler Andrásék Gombkötő utcai kalaposüzletét.
A divatbemutató manökenjein az első alkalommal a szégyenlősség, lámpaláz érződött, hisz nemcsak a közönség, hanem tévés kamera, legalább fél tucat fényképezőgép fogadta őket, amikor kiléptek a színpadra, majd a kíváncsi szemek kereszttüzében végigsétáltak a kifutón. A harmadik-negyedik alkalomra ez eltűnt, akkor már egészen ,,manökenesen'” mozogtak. Persze az anyukák, férjek, feleségek és az idegenek bátorító tapsa is kellett ehhez. Megyeri Lajos és Rákity Éva örökzöld dallamokat játszott zenei aláfestésnek. S amíg a manökenek ruhát és kalapot cseréltek (mert más öltözet kell a nyári kalaphoz, az alkalmi kalapcsodához, a téli fejfedőhöz), addig Szöllősy Vágó László a kalappal kapcsolatos irodalmi, zenei, művelődés- és divattörténeti találós kérdéseket tett fel a közönségnek. Úgyhogy nem csak a szemünk gyönyörködött a látványban, hanem lázasan dolgozott az agyunk is, mert a jutalmak igen vonzóak voltak: CD-ket, kalapokat lehetett nyerni.
S szintén ezen a kora estén tanultuk meg Szöllősy Vágó Lászlótól, hogy már a görög terrakottafigurák is tanúsítják, az ókorban a boeotiai hölgyek is viseltek szalmakalapot. Vagy például az 1400-as években a hölgyek fején megjelent a hennin, a méteres cukorsüveg, amelyről fátyol hullott alá. Állítólag Magyarföldön terjedt el, s eredetileg a kun asszonyok jellemző viselete volt.
Medgyaszai Vilma énekelte egykoron a Kalapom egy egészen egyszerű kalap....című sanzont. Dalban beszélte el, hogy kalapján van szalag, virág, toll, aranyhalas medence stb.
,,s egy valódi kis krokodil, mely rúg, harap –
A kalapom egy egész egyszerű kalap.”