2024. július 28., vasárnap

Tökjó szórakozás

A II. Zentagunarasi Töknapon jártunk

Tizenegy csapat – a bajsai ETNO Hagyományápoló Kézművesek Köre, a Tulipán és az Orchidea kézimunkacsoportok, valamint a Nagyapáti Kukac Péter Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat Topolyáról, valamint a helybeliek: a Vöröskereszt helyi alapszervezete, a MAG hagyományápolók, a Petro Kuzmjak kultúregyesület, a Gazdakör, a Töktermelők, az Armida nőszervezet és a házigazda, a Csipkerózsa kézimunkacsoport csapata – mérte össze „tökbéli” tudományát Zentagunarason. A csoportok édes és sós ételekkel, asztali díszekkel érkeztek a megmérettetésre, és a helyszínen is két versenyszámban kellett vetélkedniük.

A helybeli iskolások színjátszó csoportja a megnyitón

– Nagy gondban voltunk, hogy megtartsuk-e az idén ezt a rendezvényt, mivel, mint tudjuk, nagyon ínséges és mostoha volt az idei év a mezőgazdászoknak, és ezáltal mindenki számára. A szárazság megtette a hatását a töktermelők körében is. De mégis úgy gondoltuk, érdemes, így hát megrendeztük a töknapot – mondta Baranyi Valéria, a Csipkerózsa kézimunkázó asszonyok nevében, majd így folytatta:

– A töknek régen is, ma is fontos szerepe van a táplálkozásban, főleg a téli időszakban. Sütve, főzve, édesen, sósan fogyasztva, sőt még a jószágot is etették vele. Sok fajtája ismert: az óriástök, a kolbásztök, főznivaló, a cukkini a rétesbe való, sőt a dísztököknek is számtalan fajája ismert. Gondolom, mindezt önök is tudják, hiszen látom, hogy mennyi finomságot hoztak magukkal. Ezeket az ételeket Csordás Deján cukrász értékelte, az asztaldíszeket Rótsing Szilvia pontozta, a zsűri harmadik tagja pedig Bábi Attila volt.

A vendégköszöntő műsor után, melyen a helybeli iskola hetedikeseiből álló színjátszó csoport szórakoztatta a közönséget, a tökhajító verseny következett a piactéren, melyben a töktermelők csapatának tagja volt a legügyesebb, 23 m távolságra dobta a tököt. A tökfaragásban az Armida nőszervezet tagjai jeleskedtek: egy evezős hajót készítettek.

A verseny ideje alatt a zsűri az ételeket és a díszeket pontozta. A legfinomabb tökből készült ételeket a MAG tagjai készítették: tökfasírt, tökfőzelék és gabanyica volt az asztalukon. Végül elsők a topolyai Orchidea, másodikak a helyi Gazdakör tagjai lettek, harmadik helyen pedig a MAG hagyományápolói végeztek. A győzteseket szerény ajándékkal jutalmazták meg, és a kellemesen elöltött délelőtt, a jól végzett munka után a közös ebéd sem maradt el.

Az Orchidea csoport megterített asztala
A MAG csapata lett az első tökhajításban
Munkában a zsűri