2024. augusztus 5., hétfő

Ausztráliában elaltattak egy csaknem 5 méter hosszú krokodilt

Ausztráliában elaltattak egy halálos támadásért felelőssé tett, csaknem 5 méter hosszú krokodilt.

Egy hónap alatt két halálos krokodiltámadás is történt az országban, a legutóbbi áldozat egy 40 éves queenslandi férfi, aki szombaton horgászni indult, és a helyi hatóságok szerint a krokodilok élőhelyeként ismert Annan-folyóba esett Cooktown településtől délre. A férfi holtteste egyelőre nem került elő.
Daniel Guymer vadőr szerint a támadás elkövetésével gyanúsított krokodilt a baleset helyszínétől 4 kilométerre találták meg egy patakban. Hozzátette, hogy az állat ismertetőjegye egy sebhely volt a fején.

– A vadőrök emberségesen elaltatták a 4,9 méter hosszú hatalmas krokodilt – mondta Guymer.
A queenslandi esetet megelőzően, július 2-án egy 12 éves lányt ragadott el krokodil a szomszédos Északi terület egyik patakjában, ahol éppen családjával fürdött. A lány maradványait napokkal később találták meg, és kilőtték a 4,2 méter hosszú elkövetőt is.

Brandon Sideleau, a Charles Darwin Egyetem krokodilszakértője szerint a legutóbbi támadás helyszínén legalább két nagy krokodil volt, mert az emberek illegálisan etetik a hüllőket elütött állatok, például kenguruk tetemeivel. A krokodilok így megtanulták az étellel azonosítani az emberi jelenlétet.
A krokodilpopuláció robbanásszerűen megnőtt Ausztrália trópusi éghajlatú északi részén egy a védelmükre hozott 1970-es törvény nyomán.

Sideleau szerint nem nagyon van magyarázat arra, miért változik évről évre a halálos krokodiltámadások száma. Az elmúlt évtizedekben voltak olyan hosszú időszakok, amikor egyáltalán nem voltak halállal végződő támadások.
Idén eddig három halálos krokodiltámadás történt Ausztráliában, a rekord négy volt 2014-ben.

– Minden ilyen jellegű támadást el lehet kerülni Ausztráliában megfelelő óvintézkedésekkel – hangsúlyozta Sideleau.
Guymer pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a veszélyes állatok etetése csaknem 6500 ausztrál dollár pénzbírsággal büntetendő szabályszegésnek minősül.

Nyitókép: Pixabay.com