2025. január 9., csütörtök

A francia külügyminiszter szerint az EU-nak határozottabban kell fellépnie Elon Musk beavatkozási kísérleteivel szemben

A francia külügyminiszter azt követelte szerdán az Európai Bizottságtól, hogy „a legnagyobb határozottsággal" lépjen fel Elon Musk amerikai milliárdosnak az európai politikába történő beavatkozási kísérleteivel szemben, ennek hiányában Franciaország maga fog ilyen irányú intézkedéseket tenni.

Jean-Noël Barrot a France Inter francia közszolgálati rádióban úgy fogalmazott: a bizottságnak „sokkal határozottabban kellene alkalmaznia a rendelkezésére álló eszközöket annak érdekében, hogy gátat szabjon az ilyen próbálkozásoknak".

Arra a felvetésre, hogy esetleg szóba jöhet-e Európában a Musk tulajdonában álló X közösségi oldal letiltása, mint ahogy például megtették ezt Brazíliában 40 napra, Barrot azt felelte: „erre a törvényeink lehetőséget adnak".

„Az Európai Bizottság vagy határozottan alkalmazza azokat a jogszabályokat, amelyek adottak a közéletünk védelmére, vagy ennek hiányában a tagállomokra, Franciaországra kell bíznia, hogy lépéseket tegyenek" – jelentette ki a francia külügyminiszter, hozzátéve, hogy „fel kell ébredni végre".

Elon Musk az utóbbi hetekben az X-en több alkalommal is közzétette politikai állásfoglalását például az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt mellett, illetve Keir Starmer brit kormányfővel szemben.

Jean-Noël Barrot Donald Trump megválasztott amerikai elnök Grönland megszerzésével kapcsolatos terveit illetően azt mondta: a sziget az Európai Unió területe, és „nincs kétség afelől", hogy az unió nem fogja hagyni, hogy más országok támadást intézzenek szuverén határai ellen. Európa „erős kontinens" – mondta. Hozzátette, nem gondolja, hogy az Egyesült Államok lerohanná a földrajzilag ugyan Észak-Amerikához, de a politikai fennhatóság alapján több mint 600 éve Dániához tartozó hatalmas szigetet, ugyanakkor minden jel szerint „visszatértünk ahhoz az időszakhoz, amelyben a legerősebbek tudnak csak túlélni".

A francia politikus szavai szerint az EU-nak nem szabad hagynia, hogy megfélemlítsék, fel kell ébrednie, és meg kell erősítenie magát.

Donald Trump keddi sajtótájékoztatóján azt mondta: nem zárja ki, hogy katonai, illetve gazdasági lépéseket tesz majd annak érdekében, hogy az Egyesült Államok visszaszerezze az ellenőrzést a Panama-csatorna felett, valamint megszerezze a kontrollt Grönland felett.

A francia külügyminisztert Szíriáról is kérdezték a rádióinterjúban. Barrot szerint „gyorsan fel lehetne oldani" azokat a Szíria-ellenes szankciókat, amelyek jelenleg akadályozzák a humanitárius segélyek bejutását és az ország újjáépítését.

Az Egyesült Államok hétfőn bejelentette, hogy feloldanak bizonyos szankciókat Szíriával szemben annak érdekében, hogy megkönnyítsék a humanitárius segélyek célba érését. Jean-Noël Barrot szerint az EU is hasonló intézkedést hozhat majd. A politikai jellegű szankciók feloldása viszont az új szíriai vezetés hozzáállásától függ majd – tette hozzá.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Elon Musk az utóbbi hetekben az X-en több alkalommal is közzétette politikai állásfoglalását (Fotó: Beta/AP)