Beiktatták hivatalába Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét. A hétfői ceremóniára – a hagyományoktól eltérően – a szövetségi parlament kupolacsarnokában került sor. Négy év szünet után a 78 éves Trump a második, s ezzel utolsó mandátumát kezdte meg, amelynek első napján rendeletek aláírása révén azonnal munkához látott.
Másodszor is letetette hivatali esküjét Donald Trump, így – négy év kihagyás után – ismét az Egyesült Államok elnökévé vált. A tavaly novemberben megválasztott 78 éves republikánus párti politikus, üzletember hazája 47. elnökeként lépett újra hivatalba. (Korábban 2017 és 2021 között látta el az államfői teendőket.) Vele együtt esküdött fel új tisztségére alelnöke, a 40 éves J. D. Vance is, a legfelsőbb bíróság főbírája, John Roberts jelenlétében.
Az új államfő hivatalba lépéséhez kapcsolódó programok már a hétvégén megkezdődtek és kedden délelőtt imaszolgálattal zárulnak a Washingtoni Nemzeti Katedrálisban. Szombaton a fővárosban tűzijátékkal egybekötött elnöki fogadással indult az ünnepségsorozat, amelyet a leendő Trump-kabinet tagjainak rendezett parti, majd alelnöki díszvacsora követett. Vasárnap Trump és kísérete az Arlingtoni Nemzeti Temetőben koszorúzta meg az ismeretlen katona síremlékét; aznap délután a megválasztott elnök politikai nagygyűlést is tartott egy washingtoni sportcsarnokban, a Capital One Arenában.
A hivatalos program hétfőn közös istentisztelettel kezdődött a fővárosi Szent János-templomban. Délelőtt került sor a Fehér Házban a beköltöző és a távozó elnöki házaspár, azaz Donald és Melania Trump, valamint Joe és Jill Biden találkozójára. Ezt követően átvonultak a szövetségi parlament washingtoni épületébe (Capitolium) az új államfő ünnepélyes eskütételére, beiktatására, amit 2600 vendég kísért figyelemmel a helyszínen.
A ceremóniát a hideg idő miatt tartották beltérben (a Capitolium kupolacsarnokában), s nem a hagyományos szabadtéri helyszínen, a parlament épületének nyugati része előtt. (Ilyen változtatás legutóbb 1985-ben fordult elő, amikor Ronald Reagan szintén a második elnöki ciklusát kezdte meg.)
Trump a beiktatási beszédet – amelyben a következő négy évre vonatkozó céljait fogalmazza meg – szintén a Capitoliumban mondta el, s itt hangzottak el az ilyenkor szokásos imák is. Beszédének kulcsszavai az egység, az erő és a méltányosság voltak. Nemzeti sikereket és kedvező változásokat vetített előre. Bátor, lendületes cselekvésre biztatott és „a józan ész forradalmát” vizionálta.
TÖBB TÍZEZREN VIGYÁZTAK RÁ
Washingtonban csaknem 25 ezer rendőr, 7800 katona és számos titkosügynök vigyázott a rendre a fontos helyszíneken, amelyeket drónokkal is figyeltek és beléptetőkapukkal kiegészített 48 kilométer hosszú kordonnal vettek körül. A biztonsági intézkedéseket és a kültéri rendezvények mellőzését az is indokolta, hogy a választási kampányban két merényletet kíséreltek meg Trump ellen. És az is fontos szempont volt, hogy a beiktatási ünnepségen, illetve az ahhoz kapcsolódó rendezvényeken több magas rangú vendég, köztük korábbi amerikai elnökök (Bill Clinton, George W. Bush és Barack Obama), külföldi politikusok, milliárdos üzletemberek, celebek és világsztárok vettek részt. Az ünnepségen részt vett Joe Biden és helyettese, a szintén demokrata párti Kamala Harris, aki a tavalyi elnökválasztáson Trump ellenfeleként indult.
BEHÚZZÁK A FÜGGÖNYT
A beiktatási ceremónia élő közvetítését a kilátogató közönség is a Capital One Arenában követhette. Itt rendezték meg az elnöki díszmenetet is. Az eskütétel után Trump a sportcsarnokban csatlakozott az ünneplőkhöz. Az est folyamán három gálára is várták: a tiszteletére rendezett főparancsnok bálra, a szabadság beiktatási bálra és a csillagfény bálra.
Trump már vasárnap is felkereste Capitol One Arénát, ahol a „Tegyük ismét naggyá Amerikát győzelmi gyűlés” jelszavú összejövetelen azt üzente, hivatalba lépésével „négy év után behúzzák az amerikai hanyatlás függönyét”, a kormányzat hatékonyságának növelése érdekében pedig véget vetnek a pazarlásnak.
Megemlítette azt is, hogy a napokban nyilvánosságra hozza a John F. Kennedy, Robert Kennedy és az ifjabb Martin Luther King meggyilkolásáról szóló, eddig titkosított aktákat. Megismételte, hogy megszigorítja a határőrizetet, s kitoloncoltatja az országban illegálisan tartózkodókat és a külföldi bűnbandák tagjait. Dátumot nem nevezett meg, de hírek szerint hamarosan megkezdődnek a kitelepítések. A művelet egyik első helyszíne állítólag Chicago lesz, ahol már ma megkezdődhetnek a razziák.
JÓLÉTET ÍGÉRT
Közölte, hogy pénteken Kaliforniába látogat, és felkeresi az elmúlt hetek tűzvésze által érintett Los Angeles-i régiót, s tájékozódik a károkról. Külföldi útjairól nem szólt, de elképzelhetőnek tartják, hogy a hamarosan Kínába látogat, lévén Hszi Csin-ping elnökkel múlt pénteken már telefonon beszélt. Hamarosan találkozik Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel is.
Közölte, hogy lépéseket tesz a gazdasági jólét helyreállítása, az energiaforrások hatékony kihasználása és a „radikális baloldali woke ideológia” elemeinek az iskolákból és a hadseregből való eltávolítása felé.
Fehér házi irodájának tegnapi átvétele után már munkához is látott: aláírta első rendeleteit. Előzőleg az NBC tévétársaságnak azt nyilatkozta, hogy megbízatási ideje alatt rekordmennyiségű rendeletet készül kiadni.
Nyitókép: Donald Trump az Egyesült Államok 47. elnöke (Fotó: Beta)