GIMPEL Tibor
Günther Öttinger és Božidar Đelić az együttműködési szándéknyilatkozat aláírását követően
Kiküldött munkatársunk jelentése
A Duna – a jövő Európájának folyója elnevezéssel bonyolították le hétfőn és kedden a Duna menti régiók és városok második brüsszeli értekezletét, melyen – mint a két évvel ezelőtti iniciális találkozón is – számos eminens vendég fordult meg, köztük Erhard Busek, a délkelet-európai stabilitási egyezmény volt koordinátora, Danuta Hübner, a regionális politikáért felelős uniós biztos, Traian Bâsescu román államfő, Günther Öttinger, Baden-Württemberg kormányfője, Wolfgang Reinhart, a német állami és európai ügyek minisztere, szerbiai részről pedig többek között Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke és a Duna Eurorégió megalakításának fő szószólója, Bojan Pajtić, a TVT elnöke, Ružica Đinđić, a Đinđić-alapítvány vezetője, Božidar Đelić kormányfőhelyettes, az európai integrációs iroda vezetője, tudományügyi és fejlesztési miniszter.
A Baden-Württemberg brüsszeli székházában tartott hétfő esti megnyitót követően Szerbia és Baden-Württemberg nevében Günther Öttinger és Božidar Đelić együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá. Ezt Boris Tadić államfő november végén, december elején esedékes stuttgarti látogatása alkalmával „szentesíti” majd. A memorandum aláírása – mint azt a ceremóniát követően Đelić is hangsúlyozta – nagyon jelentős Szerbia számára, hisz a 10,7 millió lakost számláló Baden-Württemberg az egyik legfejlettebb német tartomány, exportja csaknem meghaladja a lakosságát tekintve ötször népesebb Spanyolországét is.
Lapunknak nyilatkozva Đelić egyebek mellett közölte: már magában az is sikernek nevezhető, hogy ez a fejlett európai régió startégiai partnerség megkötésére szánta el magát Szerbiával, hisz a német pontosság, igényesség, aprólékosság közismert, a németek nem a szavak, hanem a tettek révén értékelik az embert, így ez a szerződés az irántunk táplált bizalmat is jelzi. A bizalomról szól az is, hogy amikor Baden-Württemberg tartomány az együttműködési szerződés kapcsán a kormányhoz fordult engedélyért, Berlin azt nem egész három nap alatt meg is adta. Mindez magáért beszél – véli Đelić, így Szerbia számára ez komoly teszt, ha jót akar magának, nem szabad elszalasztania az alkalmat.
A kormányfőhelyettes szavai szerint Szerbia nagyon szeretné a baden-württembergiek révén a Volkswagent (is) tájainkra csalogatni, a jelenleg aktív két közös – egy 7 és egy 10 millió eurós – projektum ilyen irányban biztató is, hisz ez afféle láncreakcióként a többi iparágat is magával hozza.
Belgrád komoly lehetőséget lát még az energetikai együttműködés terén is: az egyik legerősebb német energiaipari óriás, az EnBW már előzetesen is komolyan érdeklődik két versenytárgyalás iránt, melynek értelmében két 700 megawattos kapacitású hőerőművet kellene kiépíteni. Emellett a tudományos és kulturális együttműködés terén is egyetértés tapasztalható.
A regionális együttműködésre, a Duna Eurorégió közeljövőben várható megalakulására nézve pedig biztató hír az, amit a megnyitón mondott beszédében Danuta Hübner is jelzett, nevezetesen, hogy az Európai Bizottság komoly hangsúlyt fog helyezni a környezet megóvására, így a Duna és térsége egyik prioritása lesz, 2011-től fogva külön alapból finanszírozza majd ennek a vidéknek a fejlesztését. Az unió ilyen irányú beruházásainak egyik kulcselemévé válik hát, ami már csak azért is indokolt, mert ez az ökorendszer sok egyedi faj élőhelye, egyetlen és pótolhatatlan.
Kiemelhető még, hogy tegnap a munkacsoportok egyikét vezetve Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke és a helyi Duna Iroda vezetője egyebek között hangsúlyozta: a tartomány napokban elfogadandó alkotmánya egyebek mellett körvonalazza majd az aktív partneri viszonyok intézményrendszerét, az európai mércéknek megfelelő struktúrája a befektetések kiváló táptalajává teszi, így teljes egészében megvalósíthatja majd regionális együttműködésre, multikulturalizmusra, európai integrációra épülő célkitűzéseit.