2024. november 23., szombat

Majd az új kormány

Az ügyvezető kormány nem szavazott az Oroszországgal megkötött energiaügyi szerződésről – Đelić: A gyakorlatban már most is alkalmazzák – Mladenović: Čanak rombolja Szerbiát

A szerbiai kormány tegnapi ülésén nem szavazott az Oroszországgal megkötött energiamegállapodás jóváhagyásáról. Így a szerződés egyelőre nem kerül a parlament elé ratifikálásra, az új összetételű kormányra és képviselőházra marad ez a feladat. A kormányülésen a G17 Plusz miniszterei nem vettek részt, de még az SZDP-s Aleksandar Popović sem volt jelen. Kampányolt.

A B92 értesülései szerint a demokrata párti miniszterek akadályozták meg a szerződésről szóló szavazást, amit Vojislav Koštunica miniszterelnök próbált meg napirendre tűzni. A DP szerint az ügyvezető kormánynak nincs felhatalmazása arra, hogy egy ilyen fontos kérdésben döntsön.

A Beta hírügynökség értesülése szerint hat miniszter szavazott a szerződés jóváhagyására, a Szerbiai Demokrata Párt tagjai. Egy kivételével, hiszen Aleksandar Popović, az ügyvezető kormány energiaügyi minisztere sem volt jelen. Később a miniszter azzal magyarázta távollétét, hogy – mint köztudott – Belgrád polgármesteri székére aspirál, és halaszthatatlan kampányrendezvényen, egy tévéműsorban kellett szerepelnie.

A G17 Plusz azzal indokolta miniszterei távollétét, hogy a népnemzeti koalíció, vagyis az SZDP–Új Szerbia koalíció vezetője, Vojislav Koštunica „újfent vissza akart élni az ügyvezető kormánnyal, és saját kampányára akarta felhasználni”.

A szerbiai kormánynak azután kellett volna szavaznia az energiamegállapodásról, hogy Oroszország felkérte Szerbiát, mondjon véleményt az ország kormánya is a megállapodásról. A kormányülést követően így az Oroszországgal kötött energetikai megállapodás egy újabb kérdés lett, melynek kapcsán a rendkívüli választások előtti kampányban támadhatják egymást Boris Tadić köztársasági elnök – aki már tegnapelőtt arra figyelmeztetett, hogy a működésképtelenné vált kormánynak nincs joga döntenie a kérdésben – és Koštunica leköszönőfélben lévő miniszterelnök támogatói.

Emlékeztetőül: Szerbia Oroszországgal január 25-én Moszkvában írta alá a kérdéses szerződést, amely a Déli Áramlat gázvezeték Szerbián áthaladó részének kiépítéséről és a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) 51 százalékának eladásáról szól. A NIS-t az orosz Gazprom veszi meg 400 millió euróért, további 500 millió eurót befektetve a cég fejlesztésébe, áll a szerződésben.

A kormányülés előtt az orosz fél képviseletében Viktor Hrisztyenko energiaügyi miniszter levelében arról írt, hogy reményei szerint a szerbiai kormány és a parlament mielőbb ratifikálja a megállapodást, hogy ne késsenek a szerződésbe foglalt ütemtervtől. A tervek szerint az orosz Duma is véleményezni fogja a megállapodást.

NINCS „GÁZ”

Az ügyvezető kormány felhatalmazásait és ténykedését is különbözőképp értelmezi a DP és az SZDP köré tömörülő csoportosulás. Míg a miniszterelnök támogatói szerint fontos nemzetközi szerződésről van szó, addig a DP véleménye szerint ez nem tartozik a „halaszthatatlan” döntések közé, amire lenne felhatalmazása egy ügyvezető kormánynak és parlamentnek.

Božidar Ðelić a B92-nek nyilatkozva arról beszélt, hogy a szerződésbe foglaltak megvalósítása a gyakorlatban már zajlik, annak ratifikálása csupán technikai kérdés.

– A koncesszió után egy újabb álproblémát akarnak csinálni. Ami az energetikai megállapodást illeti, a DP támogatja azt, és ha lehetősége lesz rá, akkor a május 11-e utáni első kormányülés napirendi pontjai közé tűzi, és a parlament azt követő első ülésén ratifikálja majd, amit szavazataikkal is támogatni fognak a demokrata párti miniszterek, képviselők – mondta Ðelić.

Mlađan Dinkić, a G17 Plusz elnöke, gazdasági miniszter szerint csupán a ratifikálás elhalasztásáról van szó. Szerint a szerződés jó, csak a NIS eladási árát kellene korrigálni, felfelé. Hozzátette: a szerződés jóváhagyásával egy időben több százezer eurós hitelek jóváhagyása is vár az új kormányra. A párt vezetője viszont nem látja értelmét annak, hogy ezt vagy a Horgos–Požega autópálya koncessziós szerződését valaki kampányolásra használja fel.

– A népnemzeti koalíció saját programját kellene, hogy bemutassa, elmondja, mit tenne, ha megnyerné a választást, és nem Kosovót, a koncessziót vagy az energiamegállapodást felhasználni a kampányban – nyilatkozta Dinkić.

Dragan Đilas tárca nélküli miniszter, a Nemzeti Beruházási Terv koordinátora szerint semmi ok az aggodalomra, mivel az orosz fél sohasem fűzte egy adott időponthoz a szerződésnek a kormány és a parlament általi ratifikálását, mert a megállapodásban az áll, hogy a szerződés az aláírás pillanatában életbe lépett.

Đilas kampányfogásnak nevezte az energetikai megállapodás ratifikálást. Mint mondta, valóban fontos a jóváhagyás, de a szerbiai klinikai központok felújítására szánt eszközöket sem hagyták még jóvá. A miniszer feltette a kérdést: a miniszterelnök miért nem azokról az eszközökről akar dönteni, hogy épüljenek a kórházak, és kevesebb ember haljon meg.

„ČANAK, A RÉMÁLOM”

A leszavazott SZDP-s miniszterelnök tanácsadója, Branislav Ristivojević már az ülés előtt azzal vádolta meg a DP minisztereit, hogy „blokkolni” próbálják a megállapodást. Szerbia gazdasága számára nagyon fontosnak nevezte a megállapodást, és a DP minisztereire hárított minden felelősséget a halasztás okozta károkért, mert mint mondta, „nem Szerbia érdekeit tartják szem előtt, hanem a Čanak–Dinkić–DP koalíció meghagyása szerint ténykednek”.

Az SZDP szóvivője ennél is tovább ment. Andreja Mladenovićszerint óriási kárt szenvedett az ország, és szerinte a DP-s miniszterek Nenad Čanaknak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnökének hatására cselekednek úgy, ahogy teszik.

– Čanak a szerbiaiak rémálma lett. Ahol csak teheti, Čanak rombolja Szerbiát. Előbb az autópálya-építés koncesszióját állították le, most pedig az energiamegállapodást – továbbították Mladenović tegnapi kijelentéseit a hírügynökségek.

Koštunica koalíciós társa, Velimir Ilić „tiszta kampányfogásnak” nevezte a döntést. Szerinte még az ellenzék is támogatja a koncessziót és az energetikai megállapodást, csak a DP és a G17 Plusz akadályozza azok végrehajtását.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás