2024. november 23., szombat

Az erő legyen veletek!

Luke Skywalkert a Hoth bolygón meglátogatja Obi-Wan Kenobi szelleme, és azt tanácsolja neki, hogy – ha jedi lovaggá szeretne válni – a Dagobah bolygón keresse fel Yoda mestert. Luke így is tesz.

(Léphaft Pál)

A barátságtalan, bűzös-mocsaras bolygón élő Yoda, a Jedi Nagytanács legidősebb és legbölcsebb tagja beavatja Luke-ot a galaktikus lovagrend ősi hagyományaiba, és csaknem 900 évesen békében hal meg, azaz válik eggyé az ERŐVEL. Nem is sejthette, hogy tanítványa a sötétség erőivel vívott számos ádáz küzdelem után az új jedi-rend alapítójává és mesterévé, az Univerzum példaképévé válik. Azt viszont még Luke sem sejthette, hogy egy jelentéktelen galaxis jelentéktelen csillagrendszerének jelentéktelen bolygóján, a Földön (hovatovább Szerbiában) is nőttön-nő a rend követőinek száma. Az sem kizárt, hogy belátható időn belül új párt alakul, és egy következő választásokon a DS, SNS, G17+ mellett a SDŽP, azaz a Szerb Jedi Mozgalom logója is ott lesz.

E fentiekből sejthetően legalább egy következtetés kéreti magát: valami kemény droghoz volt szerencsém. Esetleg: egy bécsi rövidzongora eshetett a fejemre a tetőről aláhulló hóval egyetemben, és attól ment el az a kevéske sütnivalóm is?! Ha ehhez még azt is mellékelem, hogy alább a népszámlálásról lesz szó... egy zárt körű intézményben történő kezelésem szükségessége aligha lehet már kétséges.

Pedig egészen komoly a dolog. Milyen is lehetne egy népszámlálás?! A tízévente végzendő összeírás alapjában egy dögunalmas statisztikai eljárás, ránk nézve még elszomorító is, mert rendre kiderül, hogy a fel- és alvégeken 20-30 ezerrel ismét kevesebben vagyunk. Az idén – lévén, hogy több európai országban tartanak ilyet, köztük Magyarországon (május 21-én kezdődik) és Szerbiában (október 1-jei kezdettel) is – ez a fogyatkozás ismét jól kitapintható lesz. Egyes felekezeteknél azonban tekintélyes gyarapodás várható.

Mint tudott, a népszámlálás nem csak az adott ország területén élők számbeliségét veszi nyilvántartásba, hanem képet ad a demográfiai, kulturális, műveltségi, szociális helyzetről is. Esetenként komoly (párt)viták tárgyát képezte, hogy a kíváncsiskodás meddig terjedhet, azaz az államnak joga van-e közvetlen vagy közvetett módon firtatni a faji hovatartozást és a vallási meggyőződést. Van, ahol erre bólintottak rá, van, ahol nem.

Míg az osztrák népszavazási űrlapokról mondjuk nem csak a vallásra, hanem a nyelvhasználatra vonatkozó kérdés is lemarad, a magyarországi és a szerbiai íven most is szerepel majd. A folyó hónap során esedékes csehországi összeírás kérdőívén pedig még egy külön oszlop is lesz azok számára, akik vallási hovatartozásukként a jedi-t (ejtsd: dzsedáj... nem helytelen-pestiesen dzsedi!) jelölik meg. „Mutassuk meg a statisztikai hivatalnak, hogy mennyien vagyunk! May the force be with You” – állt a mozgalmiak felhívásában. Nos, a statisztikai hivatal kénytelen volt ezt tudomásul venni (hisz a felhívás mögött több mint 14 ezren sorakoztak fel), és ezért határozott úgy, hogy külön vallásként jegyzi majd be azokat, akik a George Lucas Csillagok háborúja sorozatából ismert fiktív lovagrend követőinek vallják magukat.

A csehek valójában okultak az előző (elsősorban az angolszász országokban végzett) népszámlálások gyakorlatából, ott ugyanis – mintegy a vallási hovatartozás firtatásának kifricskázásaként – nagyon sokan vallották magukat jedi-nak. Nosza meg is gyűlt velük az összeírók baja; jobb híján a „nem vallásos” kategóriába sorolták őket.

A tíz évvel ezelőtti kobakszámláláson Ausztráliában több mint 70 ezren, Új-Zélandon 45 ezren, Kanadában 21 ezren, Nagy-Britanniában és Walesben 390 ezren (+Skóciában 14 ezren) vallották magukat a jedi lovagrend követőinek. Nagy-Britanniában a keresztény, a muzulmán és a hindu vallást tömegesség tekintetében a jedi-ok, avagy a jediizmus hívei követik. Hasonló a helyzet Új-Zélandon: 2001-ben a lakosság 58,9 százaléka kereszténynek vallotta magát, 29,6 százalék ateistaként nyilatkozott, 6,9 százalék nem nyilatkozott, 1,5 százalék pedig jedi-nak mondta magát. Őket követik egyaránt 1,2 százalékkal a buddhisták és a hinduk. Néhol még jedi templom is létezik. Skóciában két évvel ezelőtt kisebb vitát korbácsolt, amikor valaki kikaparta a statisztikai anyagból, hogy a népszámlálás tanúsága szerint az elit egységeknél szolgáló rendőrök közül nyolc is jedi-nak vallotta magát. Állj, mert előrántom a fénykardom! – ugratták őket bizonyára.

A briteknél egyébként még metálfelekezet is van, tagsága sem elenyésző (a Metal Hammer című magazin buzdította olvasóit arra, hogy vallásukként a műfajt tüntessék fel), de a mintegy tízeres lélekszámmal jócskán a jedi-ok mögött vannak.

Nálunk a jedi-izmus egyelőre túlnyomóan a Facebookon „lógók” körében hódít. A hívők száma 1300 körül mozog, de mivel gyorsan nő a szimpatizánsok száma, máris felvetődött az ötlet, hogy összegyűjtik a pártalapításhoz szükséges 10 ezer aláírást, és pártként jegyeztetik be a CЏП-t, azaz a Szerb Jedi Mozgalmat.

Ehhez persze már statútum, székhely, pecsét és sok egyéb kell(ene). Logójuk már van. Cirill betűs és auerbesh-betűkkel (a Star Wars világában használt írásjegy) ékesített, és – mint illik – tízparancsolatuk is. Ennek nyolcadik pontja: Ne lopj a Maxiban neoncsövet, az nem helyettesítheti a fénykardodat, ha elhagytad azt!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás