2024. november 27., szerda

Gyurcsány megy, de marad

MEGLEPŐ MANŐVER MAGYARORSZÁGONA miniszterelnök felkínálta lemondását – Az MSZP megtarthatja parlamenti hatalmát – Átmeneti kormány alakulhat – Harc várható az országgyűlésben
(Beta)Rendkívüli politikai manőverrel lepte meg saját pártját és az egész országot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Magyar Szocialista Párt szombati tisztújító kongresszusán. A gazdasági válsággal és saját népszerűtlenségével küszködő kormányfő helyenként elérzékenyülő, egy-egy pillanatra kissé sértődött hangon, de vállalta a felelősséget a kisebbségi kormányzás lehetetlenné válásáért, és azt mondta, hogy ha csak az ő személye áll Magyarországon a politikai összefogás útjában, akkor „ezt az akadályt én most eltávolítom”.

Gyurcsány azonban olyan módon szervezte meg távozását a kormány éléről, hogy pártja – amely szombaton nagy többséggel ismét elnökévé választotta – megtarthassa parlamenti többségét. Nem mond le mint miniszterelnök, hanem – feltehetőleg április 14-ére – konstruktív bizalmatlansági szavazást kezdeményez saját maga ellen. Ez a parlamenti manőver ugyanis lehetővé teszi, hogy a parlamenti többség maga válasszon utódot anélkül, hogy a – Gyurcsánnyal régóta ellenszenvvel viseltető – köztársasági elnök beleszólhatna az új kormányfő személyének kijelölésébe

A magyar alkotmány 39/A paragrafusa szerint bizalmatlansági szavazást az országgyűlési képviselők legalább egyötöde kezdeményez, aminek keretében azonnal meg is kell neveznie a miniszterelnöki tisztségre jelölt személyt. A szavazás tehát egyben az új kormányfő megválasztását is jelenti. Ezzel szemben, ha Gyurcsány simán lemondana, akkor a köztársasági elnökre szállna át egy új kormányalakító kijelölésének a joga.

A bejelentést követő órákban kiszivárgott és közzétett értesülések szerint az MSZP számíthat korábbi koalíciós partnerének, a Szabad Demokraták Szövetségének, de esetleg a másik törpepártnak, a jobbközép Magyar Demokrata Fórumnak az együttműködésére és támogatására is. Leggyakrabban Bokros Lajos neve hangzott el mint lehetséges kormányfőjelölté, noha egyes szocialista körök szerint Bokros mégsem jöhet szóba.

Ezzel szemben a legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz nem hajlandó az átmeneti kormányról tárgyalni, hanem már hétfőn megpróbálja benyújtani a parlament feloszlatására vonatkozó javaslatát, amely új választás kiírását tenné szükségessé. Erre akár az európai parlamenti választással egyszerre, június 7-én kerülhetne sor. Nem valószínű azonban, hogy az országgyűlési többség elfogadja ezt az indítványt, mert az sem az MSZP-nek, sem az SZDSZ-nek nem felel meg. Az így megtartott választásokon ugyanis a jelenlegi többségi párt óriásit bukhatna, a liberálisok pedig akár be sem jutnának a parlamentbe.

Rendkívüli manőverével Gyurcsány elérheti, hogy a kormány éléről való távozása ellenére is jelentős beleszólása marad utódjának kijelölésében és a parlamenti többség megtartásában.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás