2024. szeptember 4., szerda

Arafat földi maradványait vizsgálják

A néhai palesztin vezér csontmintáját elemezve keresik halálának okát

Hetek, talán hónapok múlva kiderülhet, gyilkosság következtében halt-e meg Jasszer Arafat palesztin vezető, vagy – az orvosi jelentésben leírt – agyvérzés okozta természetes halállal. A 75 éves korában elhunyt, legendás palesztin vezér 2004-es temetése óta ugyanis rengeteg találgatás látott napvilágot halálával kapcsolatban. A szóbeszédeknek próbálnak véget vetni a palesztin hatóságok és a néhai politikus özvegye, Szuha Arafat. Ennek érdekében tegnap exhumálták Arafat földi maradványát, és palesztin orvosok – alapos vizsgálat céljából – mintát vettek csontjaiból. Sírját még aznap lezárták.

Arafat egy gázavárosi murálon

Arafat a palesztinok jogaiért és önálló államáért küzdő mozgalom (PFSZ) vezéreként hunyt el 2004. november 11-én Párizsban. Nem sokkal utána a Jordán folyó nyugati partvidékén, a ciszjordániai Rámalláhban temették el egy mauzóleumban.

Földi maradványait bő nyolc év után hantolták ki. A csontmintát a Rámalláhba érkező francia, orosz és svájci igazságügyi szakértőknek adták át, hogy majd otthon tüzetesen megvizsgálják. A szakmai munkától azt remélik a plaesztin hatóságok és a PFSZ néhai vezetőjének özvegye, hogy sikerül eloszlatni az Arafat halála körüli kételyeket.

A francia orvosok – az elhunyt családjának kérésére – semmilyen adatot nem hoztak nyilvánosságra Arafat állapotáról, és később a halál okát sem ismertették. Jelentésük azonban 2005-ben kiszivárgott. Eszerint a politikus halálát „masszív agyvérzés” okozta, amelyet egyéb betegségek előztek meg.

Sokan nem fogadták el ezt a magyarázatot. Egyesek azt rebesgették, hogy HIV-fertőzés miatt halt meg, mások szerint rákban. Az arabok körében pedig az a (rém)hír járja, hogy Izraelnek is köze volt Arafat halálához. Azért éppen Izraelnek, mert ez az ország sok konfliktusba keveredett a PFSZ palesztin mozgalommal és militáns fegyvereseivel, illetve vezetőjükkel, Arafattal, aki 35 évig állt a mozgalom élén.

Arafat halála óta az arab világban, különösen pedig a palesztinok körében rengetegen vélekednek úgy, hogy a politikust az izraeliek mérgezték meg. Izrael tagadja a vádakat.

Független elemzők közben a mérgezési teória gyenge pontjára hívják fel a figyelmet. Arra, hogy a rendkívül szigorúan őrzött Arafatnak még csak a közelébe férkőzni is nehéz volt. Ha tehát mérgezés történt (bárki is követte el), Arafat legközelebbi embereinek – egy vagy több palesztinnak – is köze lehetett a gyilkossághoz.

Idővel egy új elmélet is született: nem méreggel, hanem polóniummal, egy nagyon veszélyes radioaktív anyaggal oltották ki Arafat életét. Hasonló merényletre volt már példa: 2006-ban Alekszandr Litvinyenko volt orosz kémet polónium-izotóppal fertőzött teával gyilkolták meg Londonban. A brit hatóságok azt gyanítják, hogy az elkövető Andrej Lugovoj, a hírhedt szovjet titkosszolgálat, a KGB volt tisztje lehetett.

Az Arafat elleni polóniumos merénylet lehetősége akkor merült fel, amikor több személyes tárgyát, holmiját, ruhadarabját (közöttük legendás palesztin „kendőjét” is) megvizsgálták a Lausanne-i Egyetem Sugárfizikai Intézetében (IRA). Francois Bochudot, a svájci intézmény igazgatója az eredményt ismertetve annak idején azt állította, hogy az említett mintákon jelentős mennyiségű polóniumot találtak.

Az ügy ekkor már komolyra fordult. Szuha Arafat, a palesztin vezető özvegye gyilkosság miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. A franciaországi Nanterre ügyészsége ezután (idén augusztusban) nyomozást rendelt el.

Francois Bochud IRA-igazgató már korábban jelezte: csak akkor lehetne megalapozni a polóniummal elkövetett mérgezés gyanúját, ha a palesztin vezető holttestét exhumálnák, földi maradványait pedig szaklaboratóriumban tüzetesen megizsgálnák.

Ez a folyamat kezdődött el tegnap. A munka várhatóan több hónapig tart.