2024. szeptember 4., szerda

Drónok nyugtalanítják Iránt

Az iráni hadsereg elit egysége, a Forradalmi Gárda azt állítja, hogy „az elmúlt néhány napban” lelőtt egy pilóta nélküli amerikai kémrepülőt, vagyis drónt. A tegnapi teheráni bejelentés szerint a ScanEagle típusú, kisebb méretű gépet az Arab (Perzsa)-öböl fölött „fogták el” az iráni légtérben, felderítő repülés közben. Ali Fadavi iráni ellentengernagy a helyi Fars hírügynökségnek elmondta: a drón az utóbbi napokban több légi felderítő akciót hajtott végre.

Az iráni közszolgálati, arab nyelvű tévécsatorna, az Al-Alam által bemutatott ScanEagle típusú drón, amelyet állítólag iráni légtérben sikerült elfogni

Az amerikai haditengerészet cáfolta a hírt, azt állítva, hogy a Közép-Keleten állomásozó drónjai közül egy sem hiányzik. A Bahreinben működő amerikai parancsnokság egyik szóvivője szerint az USA haditengerészete az öböltérségben a nemzetközi vizeken és légtérben hajt végre különböző műveleteket.

Novemberben szintén egy drón okozott nyugtalanságot a térségben. Akkor az amerikaiak – némi késedelemmel – elismerték, hogy Irán rálőtt az öböl felett átrepülő egyik pilóta nélküli gépükre, amely iráni területeket figyelt meg.

Teherán akkor is azt állította, hogy a drón megsértette az ország légterét. Az incidens után pedig panaszt tett az ENSZ-ben az USA ellen, mert szerinte korábban már többször észleltek amerikai gépeket Busher környékén, ahol az egyik iráni atomerőmű működik. Washington arra gyanakszik, hogy Irán ebben a központban atomfegyvert fejleszt.

Egy évvel ezelőtt az iráni állami tévé arról számolt be, hogy a hadsereg leszedett egy drónt. Washington akkor is elismerte: az amerikai hadseregé volt a gép, azt állítva, hogy meghibásodás miatt zuhant le Iránban.

A szokatlanul élénk drónforgalom Irán közelében és felett a Washington és Teherán közötti atomvitával hozható összefüggésbe. Az USA igyekszik megtudni minél többet az iráni urániumdúsító programról, amelyről Teherán azt állítja, békés célt szolgál. Washington és szövetségesei, de főként Tel-Aviv, nem hiszik el az iráni állítást. Attól tartanak, hogy a közép-keleti ország saját atombomba kifejlesztésén dolgozik, amivel több országot is sakkban akar tartani (elsősorban az USA-t és Izraelt).

A jelek szerint az iráni atomprogram kifürkészésében mind több szerep jut a drónoknak, amelyek már másutt is bizonyítottak. Az utóbbi tíz évben az amerikai hadsereg kedvenceivé váltak. Felderítő és harci célokra egyaránt használhatóak ezek az ember által – biztos távolból – elektronikusan irányított pilóta nélküli repülőgépek. A modern hadviselésnek már megszokott eszközei. Az EU harci drónját épp a napokban mutatták be, miután – mintegy 400 millió eurós, többéves fejlesztés eredményeként – megtette első kísérleti útját.

Ezek a légi járművek fényképek, videók készítésére, megfigyelésre és katonai felszerelés szállítására egyaránt alkalmasak, ahogyan az ellenséges katonák vagy terroristák likvidálására is, hiszen egyes típusaikat rakétákkal és egyéb fegyverekkel is fel lehet szerelni. Az utóbbi években az amerikaiak már többször likvidáltak (Pakisztánban, Jemenben és másutt) drónokkal terroristákat. Sok akcióban azonban a kiszemelt személy mellett mások, vétlen civilek is meghaltak, ami mindig felháborodást váltott ki az adott közösségben, országban.