2024. szeptember 3., kedd

Színház tetején „fújták le” a reformot

„Nem tesz jót az országnak” a kormány és a szakszervezetek közötti feszültség, figyelmeztetett Giorgio Napolitano olasz államfő. Sokan nem hallgattak rá, s a hét végén általános sztrájkkal tiltakoztak a Matteo Renzi miniszterelnök vezette balközép kormány tervezett megszorításai, illetve (munkaügyi és munkaerő-piaci) reformintézkedései ellen. Az utcára vonuló mintegy negyvenezer ember a gazdaságpolitikát is bírálta.

A vasutasok szombaton kezdett 24 órás munkabeszüntetése miatt a közlekedésben hatalmas fennakadások keletkeztek. Előzőleg sztrájkoltak a közalkalmazottak, a pedagógusok, az orvosok, a városi tömegközlekedésben, a légi- és hajóforgalomban dolgozók, valamint a gyári munkások.

Több mint ötven városban voltak tömegmegmozdulások, három szakszervezeti konföderáció, a CGIL, az UIL és az UGL felhívására. Susanna Camusso, a legnagyobb szakszervezeti szövetség, a CGIL főtitkára Torinóban tüzes beszédben ostorozta a kormányt. Szerinte a tervezett megszorító intézkedéseknek recesszió lesz a vége, nem gazdasági növekedés. Különösen nehezményezte, hogy a Renzi-kabinet meg akarja nyirbálni a munkavállalók jogait, több vonatkozó törvényt pedig felszámolna. (A kormány a szakszervezetek működésének átalakítását is kilátásba helyezte.).

Renzi az alkalmazottakat védő (jog)szabályok megváltoztatását új munkahelyek létesítésével (elsősorban több fiatal munkába állításával) és a régóta bajlódó gazdaság felélénkítésével indokolja. A szakszervezetek azonban azt állítják, hogy a változtatásokkal sokkal könnyebbé válna a fiatal munkavállalók elbocsátása.

A torinói, római és milánói tüntetésen résztvevők egy része összecsapott a rendőrökkel. A rendbontók közül kilencet őrizetbe vettek. Rómában a tüntetők több helyen festékkel öntötték le a kormány vezető erejét adó Demokrata Párt (PD) irodáját.

Milánóban fiatalok megrohamozták a tartományi közigazgatás központját, de bejutásukat az épületbe rendőrkordon akadályozta meg. Szicíliában zenészek egy csoportja sokkal békésebb, de annál látványosabb formáját választotta a tiltakozásnak. Palermóban a helyi színház társulatának zenekara felment az épület tetejére, s ott kürtölte világgá elégedetlenségét, illetve fújta le a reformokat.

A kormány nem hátrál. A miniszterelnöknek ugyanis meggyőződése, hogy hazája reformok nélkül nem tud talpra állni.

Az utóbbi időben ez már a második hatalmas tiltakozás a reformintézkedések ellen. Október végén százezrek vonultak utcára Rómában a CGIL felhívására, amely a kilátásba helyezett ominózus intézkedések egyik leghevesebb ellenzője.

Az októberi volt az első igazán komoly tiltakozás a Renzi-kormány, illetve a balközép PD ellen, amely eddig jó viszonyban volt a szakszervezetekkel. A barátság azonban megbomlani látszik, amit az is bizonyít, hogy szakszervezetek a baloldali kormány mandátuma alatt most szerveztek először általános sztrájkot Olaszországban.