Több dolog is változott a héten az Országgyűlés életében: egyfelől a húsvét miatt kedden és szerdán üléseznek a képviselők (a szokásos hétfő-kedd helyett), másfelől viszont, mivel Kövér László házelnök ideiglenesen a köztársasági elnöki tisztséget tölti be, helyette a parlamenti elnök tisztségét átmenetileg Lezsák Sándor látja el.
Ezen a héten a parlament várhatóan több új jogszabályt és határozatot fogad el, illetve várható két új törvény tárgyalásának kezdete is. Éles vita várható az önkormányzatok kórházainak állami átvételéről szóló törvény tárgyalásakor. A jogszabály kimondja: a kórházak már május első napjától állami tulajdonba kerülhetnek – ezzel azonban több önkormányzat nem ért egyet. Jóval kevesebb indulatot váltott ki az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramokról szóló törvény módosításának általános vitája.
A nemzeti örökségről szóló határozat (amelynek vitája ugyancsak tegnap kezdődött) kimondja, hogy az örökségünk része a múltunknak, ezért azt meg kell őrizni az utókornak. A jogszabály kiemeli: a nemzetrészek egymásra találása érdekében támogatja a magyar–magyar örökségi turizmust. A parlament szigorította a szabálysértési törvényt és a polgári perrendtartás szabályait is. Lapzártánk után várható az összeférhetetlenségi szabályok szigorítása, amelynek értelmében (ha azt a többség megszavazza) a jövőben a képviselőknek más kereső foglalkozásuk nem lehet, semmilyen más, a parlamenten kívül végzett munkáért nem kaphatnak pénzt.
Ma a tavaszi ülésszak egyik legjelentősebb közigazgatási reformjavaslatának vitáját kezdik meg a képviselők, akik Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes javaslatát tárgyalják a járási rendszer kialakításáról. A jogszabály célja az államigazgatás a településinél magasabb, a megyeinél alacsonyabb szinten történő integrálása.
