2024. július 17., szerda

Párkapcsolati erőszak

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője és felesége, Cecília

Budapesti tudósítónktól

Meglehetősen szokatlan esemény történt az elmúlt napokban: a Fidesz korábbi álláspontját megváltoztatva mégis úgy döntött: támogatja azt az országos népi kezdeményezést, amelynek célja, hogy a családon belüli erőszak önálló tényállás legyen a büntető törvénykönyvben.

Erről hétfőn délután szavaz a parlament. A dolog igazi érdekessége, hogy pontosan egy héttel ezelőtt a Fidesz és a KDNP képviselői még elutasították a javaslatot, amelyet több mint százezer polgár írt alá, így az Országgyűlés kénytelen volt foglalkozni vele. A „foglalkozás” azonban nem sikerült valami fényesen: a késő esti órákban zajló vitában egyes honatyák meglehetősen szélsőséges megnyilvánulásokra ragadtatták magukat. Varga István fideszes képviselő mondatai, miszerint ha egy nő szül négy-öt gyereket, a párja majd jobban becsüli, és nem fogja bántalmazni, a létező, elterjedt társadalmi probléma meg nem értéséről, a nők egyetlen szerepre való degradálásáról és mintegy százezer ember semmibe vételéről egyaránt tanúskodtak. Szavai hatalmas felháborodást váltottak ki, az interneten azóta is keringenek a gúnyosabbnál gúnyosabb mémek, civilek spontán tiltakozó demonstrációt tartottak – akkora volt a felzúdulás, hogy Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője pénteken délután bejelentette: a képviselőcsoport megváltoztatja korábbi álláspontját. A frakcióvezető elmondta: korábban azt az álláspontot képviselte, hogy a nőkkel és gyermekekkel szembeni erőszak kezelésére a büntető törvénykönyvben számtalan tényállás található, így egy új, önálló passzus önmagában nem lenne segítség. Miután azonban Rogán is és Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök is tárgyalt a Fidesz női tagozatának képviselőivel, változott a véleményük, a képviselőnők szerint ugyanis az önálló büntetőjogi tényállás eggyel több eszközt jelentene a gondok orvoslásában.

„Az, hogy százezer nő odaáll valami mellé, világossá teszi, hogy ez egy társadalmi ügy. (…) Tisztelettel meghajlok a hölgyek akarata előtt” – mondta Rogán, hozzátéve: azt javasolja a Fidesz-frakciónak, támogassa a népi kezdeményezést, és szavazzon rá igennel ma az Országgyűlésben. És ez nagyon dicséretes, még akkor is, ha a százezer aláíró között akadtak férfiak is szép számmal… A frakcióvezető egyébként egy érdekes részlettel is szolgált a sajtónak, amikor elmondta: tulajdon felesége kilátásba helyezte, ő is részt vesz olyan demonstrációkon, amelyek azt követelik, hogy a Fidesz-frakció vegye komolyan a kezdeményezést, ha férje nem gondolkodik el a probléma megoldásán.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere egy nappal később megígérte: munkacsoportot állítanak fel, és még idén benyújtják a javaslatukat a büntető törvénykönyv módosítására. Balog csak annyit kötött ki, hogy az új tényállást ne „családon belüli erőszaknak” hívják, mert nem akarnak „negatív töltetet” társítani a család szó mellé. Így hát „párkapcsolati erőszak” lesz vélhetően a neve a majdani törvénynek, amely alkalmas a nőkkel és gyermekekkel szembeni erőszak megfékezésére.

A Fidesz női tagozata egyébként az is szorgalmazta: a Varga-féle megnyilvánulásokat a frakcióvezető szorítsa vissza, s erre Rogán ígéretet is tett.

Mindezek ismeretében a magyar társadalom csak hálás lehet Varga Istvánnak. Minősíthetetlen kijelentései nélkül ugyanis a helyzet jogi szempontból semmit sem változott volna. Így azonban, a társadalom és Rogán Cecília nyomásgyakorlásának köszönhetően mégiscsak megmozdul valami, ami egy idő után talán azt eredményezi, hogy nem hal meg hetente egy nő és havonta egy gyermek családon belüli bántalmazás következtében Magyarországon.