2024. július 17., szerda

Illegális szerencsejáték-automaták

Budapesti tudósítónktól

Ez volt az a hét, amelyet a nyerőgép-üzemeltetők, valamint a jogi és közgazdasági egyetemre vágyók még a legszörnyűbb rémálmaikban sem láttak előre: a kormány nagyjából 36 óra alatt tiltatta be a szerencsejáték-automatákat, a területért felelős helyettes államtitkár pedig közölte, hogy valószínűleg jövőre már egyetlen jogászt vagy közgazdászt sem vesznek fel államilag támogatott képzésbe.

A nyerőgépekért nem hullatunk könnyeket, de azt azért észre kell venni, hogy meglehetősen szokatlan volt az eljárás: hétfőn kora reggelre összehívták a rendkívüli kormányülést, amelyen bejelentették: betiltják a mindenféle nyerőgépeket, noha idén januártól drasztikusan megemelték ezeknek a masináknak az adóját (havi százezer forintról félmillióra), s a korábban elfogadott törvény azt is kimondta: 2013-tól a gépek forgalmát, működését (és adózását) egyetlen központi számítógépen lehet folyamatosan követni és ellenőrizni. A tervezett változtatások nagy beruházásokat igényeltek a működtetőktől, amelyeket azok már el is kezdtek: sok-sok pénzt költöttek arra, hogy zökkenőmentes legyen az átállás, időben legyenek engedélyek stb. És aztán a hétfő reggeli kormányülést egy kedd délelőtti parlamenti szavazás követte, amelynek eredményeképpen megtiltották a játéktermek és az elektronikus kaszinók üzemeltetését. Így aztán immár illegálisak a nyerőgépek, azokat jogszerűen csak az ország három kaszinójában lehet működtetni. A „nyerőgépszektorban” mintegy 40ezer ember dolgozott, ők hétfőtől munkanélküliek lesznek, a körülbelül 1100 vállalkozás, amely a gépeket működtette, nézheti, hogy mihez kezd. Az indoklás: erkölcstelen, hogy a kispénzű emberek a segélyeket nyerőgépekbe dobálják. Ami kétségtelen, viszont a szerencsejátékot mint olyat nem szüntették meg, lesz tehát más módja a segély elherdálásának továbbra is. Legális is, de ne legyenek kétségeink, illegális is… Azzal az indoklással sem igazán tudott mit kezdeni a közvélemény, amely szerint a játékgépek működése nemzetbiztonsági kockázatot hordoz – de ennek felderítésére nem is számíthatunk, elvégre ez éppen az a terület, amely jellege miatt soha nem lesz nyilvános…

S mire épp elmerültünk volna a szerencsejátékok lélektanának és nemzetbiztonsági kockázatainak elemzésébe, jött a hír, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken reggel bejelentést tesz. Az országgal szembeni uniós túlzottdeficit-eljárással kapcsolatban. Előző nap még arról szóltak a híradások, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) „kiegyensúlyozottabb és nem megszorító intézkedéseket vár el” a magyar kormánytól a költségvetés egyensúlyának helyreállítása érdekében. Az IMF több képviselője is leszögezte: nem várnak el több kiigazítást, mint amit a kormány már betervezett. Az ugyanis nyilvánvaló, hogy a 2013-as költségvetés tarthatatlan, sokkal nagyobbak lesznek a kiadások, mint ahogyan az a büdzsé tavaszi tervezésekor tűnt. Matolcsy tegnapi bejelentése szerint közel 400milliárd forinttal kell lefaragni a jövő évi kiadásokat, azzal együtt, hogy a tervezett 2,2 százalékos hiánycélt alapból felemelték 2,7-re. Ami még mindig alatta van a 3 százalékos uniós elvárásnak. Viszont Matolcsy szavaiból az is kiderült: a tervezett 1,6 százalékos gazdasági növekedés jövőre legfeljebb 1 százalékos lesz. A kormány többek között szabályozná a kifizethető segélyeket, elhalasztaná a tanárok béremelését, háromszorosára emelné a bankautomatákból kivett pénzekre kirótt adót, a közszférában dolgozók számát csökkentik (oly módon, hogy a nyugdíjba menők helyébe a közvetkező három évben nem vesznek fel embereket) stb. A miniszter szerint a tervezett intézkedéseket a lakosság és a vállalkozások nem érzik meg.

S hogy ne csak komor híreket soroljunk, emlékezzünk meg egy eseményről, amely pontosan egy héttel ezelőtt történt: a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (JESZ) rendkívüli országos gyűlése egyhangúlag úgy döntött: megkezdi az MDF újjászervezését. A két szervezet a jövőben pártszövetségben dolgozik, a választásokon a JESZ indul az MDF támogatásával. Minderről az MDF újjáalakításával megbízott Horváth István számolt be a Magyar Távirati Irodának. S ha valaki elfelejtette volna: Makay Zsolt, az MDF elnöke 2011 márciusában, az MDF országos gyűlésének szünetében jelentette be, hogy a párt Jólét és Szabadság Demokrata Közösség néven folytatja tevékenységét...