2024. július 17., szerda
BEIKTATÁS TŰ ALATT

Obama és a puskatuskók

A „szabadság végét, a tirannizmus kezdetét” jósolják a fegyvermániákusok és kongresszusi bábjaik – Hosszú, forró tél az amerikai politikában

Fagyos ünnepi hétfőt várnak Washingtonban, de a politikai légkör annál tüzesebb. Hétfőn kerül sor Barack Obama második beiktatására, ám az újraválasztott elnök máris gigászi harcot vív a minden fronton alulmaradt – csak éppen a térképszabdalás frontján jól beásott – ellenséggel. Az emelkedett hangulatba belerondít a „más színű” elnök lesztálinozása, lehitlerezése, lefasisztázása, a „fekete helikopterek” elleni készülődés, sőt az eszement összeesküvés-elméletek újracsiholása – amit korábban kelet-európai ostobaságnak tartott egy valamirevaló, jól értesült amerikai.

A newtowni ámokfutás óta a közvélemény minden korábbinál határozottabban támogatja a magánfegyver-vásárlások alaposabb ellenőrzését. Obama is látta, hogy betelt a pohár, és megígérte, hogy beterjeszt törvényhozási indítványokat és meghoz bizonyos elnöki rendeleteket – noha korábban nem volt aktív a magánfegyverek korlátozása terén. Valaki még azt is kiderítette, hogy első választási kampányában „egyetlenegyszer sem említette a puska meg az ellenőrzés szót ugyanabban a bekezdésben”. Mert már akkor is azzal riogatta a polgárokat a szélsőjobboldal, hogy a fekete bőrű elnök majd „konfiszkálja a fegyverüket és diktatúrát vezet be”.

Készülődés a beiktatásra a Fehér Házban: átfestik az egyik kapuoszlopot (Beta/AP)

Készülődés a beiktatásra a Fehér Házban: átfestik az egyik kapuoszlopot (Beta/AP)

A Fehér Ház állta a szavát és gyors, de széles körű tanácskozások után az elnök már a héten aláírt 23 olyan utasítást, ami belefér végrehajtói hatáskörébe, valamint gyors és határozott törvényjavaslat kidolgozására szólította fel a kongresszust. A puskalobbi és a Republikánus Párt szélsőséges hangadói azonban meg sem várták az elnöki lépéseket, hanem még azok előtt hajszát indítottak mindenféle ellenőrzés ellen, sőt a nép totális felfegyverzése mellett. Az egyik elhíresült tévéreklám baljós komorsággal lázít: „Miért lehet kivétel az elnök két lánya, akiket fegyveres őrök kísérnek iskolába, miközben az elnök nem engedi, hogy minden amerikai fegyverrel oltalmazza saját gyermekeit!?”

Hosszú lenne felsorolni mind a 23 elnöki rendeletet meg azt a kilenc javaslatot, amelyet egy új fegyverbiztonsági törvény meghozatalára tett. Az első csoport többsége a fegyvert vásárolni szándékozók személyének háttérellenőrzését szorgalmazza, lehetővé teszi a közveszélyes tünetekkel diagnosztizált egyének listájának hatósági megosztását, előírja az állami egészségbiztosítási programoknak, hogy fedezzék a lelki betegségek gyógyításának költségeit, készültségi programokat pénzel a tömeggyilkossági kísérletek kezelésére – és követeli, hogy kinevezzék végre a tűzfegyverek ellenőrzését végző hatóság igazgatóját (amit hat éve akadályoz a republikánus frakció és egyes demokrata honatyák a puskalobbi követelésére).

A törvényhozási javaslatok között sincs meglepetés: Obama szeretné, ha a kongresszus újra betiltaná a katonai támadófegyverek magánszemélyeknek való eladását, amit Clinton idejében hoztak meg, de ifj. George Bush alatt feloldottak; 10 golyóra korlátozná a tárkapacitást; előírná a kötelező háttrévizsgálatot minden fegyvervásárlás esetén; valamint engedélyezné a lőfegyverrel elkövetett bűntények körülményeinek kutatását – amit szintén a puskalobbi követelésére tiltott be egy korábbi republikánus többség.

Magyarán, semmi kirívó nincs az egészben – ennek ellenére Obama indítványsorozata a Teadélután mozgalom, a puskalobbi, valamint a szélsőséges republikánusok legvégletesebb ellenállásába és hihetetlenül kiélezett kampányába ütközött. A végtelenül alattomos támadások kivitelezői egyetlenegy esetben sem a konkrét elnöki lépésekből és indítványokból indulnak ki, hanem Obama teljes lejáratását célozzák. A félig fekete elnök totális befeketítését.

A Republikánus Párt latin-amerikai származású új üdvöskéje, Marco Rubio floridai szenátor szerint „annak az ürgének” (ezen az elnököt érti!) „nincs bátorsága elismerni, hogy ellenzi az alkotmány második függelékét” (amely a fegyverviselést engedélyezi). A levitézlett elnökjelölt Michele Bachmann „gyerekmolesztálónak” nevezte Obamát, amiért a rendeletek aláírásánál olyan gyerekek és szüleik sorakoztak mögötte, akik levelet írtak neki a fegyveres erőszak ellen. Rand Paul kentuckyi szenátor (Ron Paul volt extrém libertariánus elnökjelölt fia) megígérte, hogy törvényt hozat Obama minden egyes elnöki rendeletének letiltására: „Alapító atyáink nem akartak királyt az ország élén... Attól tartok, hogy Obama elnökben valamiféle királykodhatnámsági komplexus van kialakulóban.” A Fox News hírtévé már folyamatosan „Obama királynak” gúnyolva említi az elnököt, és csak úgy röpködnek a fasisztázó, tirannusozó, diktátorozó megfogalmazások.

A még az Obama-ellenességhez szokott hangulathoz képest is az esztelenségig felforrósított gyűlöletbeszéd odáig megy, hogy „komoly” közéleti figurák egymás után élesztik fel az összeesküvés-elméleteket és gyártanak újakat. Szerintük az egész newtowni lövöldözés meg sem történt, vagy színészekkel megjátszott csel volt a kormány részéről, hogy „konfiszkálhassák” a szabad amerikai emberek fegyvereit. Felmelegítik az 1993-as wacói tragédiát, ahol egy szélsőséges szekta elbarikádozta magát egy texasi farmon épített „erődítményben” és a már említett lőfegyver-ellenőrző szerv (ATF) egységeinek behatolása katasztrofális tűzharccá változott – aminek nyomán kezdődött a hatóság elleni populista harc a puskalobbi részéről.

Ilyen hangulatban készül Barack Obama második beiktatására. A majd négymillió szavazattöbbséggel újraválasztott elnök megígérte, hogy – első mandátumához képest – határozottabban kiáll a kisemberek életének megkönnyítéséért. Ez már önmagában véve elég nagy szálka a szélsőséges jobboldaliak szemében ahhoz, hogy mindent megtegyenek – sőt, egyes elrugaszkodott elmék fegyveres harcot is megígérjenek – Obama „megállítására”. Az elnök pártja nemcsak növelte szenátusi többségét a novemberi választásokon, de az összes szavazatok számát tekintve a képviselőházi választásokon is győzedelmeskedett: csak a republikánus önkormányzatok körzetmódosítási ügyeskedésének köszönhetően szerzett mégis mandátumtöbbséget a jobboldal – ami lehetővé teszi a törvényhozásbeli obstrukciót.

Washingtonban fagyos hétfő és hosszú, forró tél várható.