2024. december 23., hétfő

Deutsch: Indokolatlan a kizárási indítvány

Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő a néppárti frakcióból történő kizárási indítványban szereplő állításokat visszautasítja, a javaslatot indokolatlannak, megalapozatlannak és felelőtlennek tartja.

A politikus az Európai Néppárt (EPP) frakciótagjainak címzett levelében azt írta: a magyar sajtóban megjelent, november 25-ei interjúja után felmerült vádakat – amelyek szerint az EPP frakcióvezetőjét a Gestapóhoz és a magyar kommunista titkosrendőrséghez, az ÁVO-hoz hasonlította volna – azonnal tisztázta a Manfred Webernek az interjút követő napon küldött levelében. Abban úgy fogalmazott, „természetesen nem állt szándékomban Önt személyében megsérteni, és ha mégis ez történt volna, ezennel megkövetem Önt” – idézte fel. Hozzátette: telefonbeszélgetésük alkalmával meggyőződött róla, hogy a frakcióvezető a bocsánatkérést tudomásul vette.

Deutsch Tamás közölte: egyes néppárti képviselők az interjúról szóló sajtótudósításokra hivatkozva ismételten a Fidesz azonnali kizárását követelték az Európai Néppártból, Othmar Karas képviselő pedig úgy fogalmazott, hogy „Deutsch vagy kérjen bocsánatot, vagy távozzon”. A bocsánatkérés megtörtént, Othmar Karas mégis kezdeményezést indított a kizárására a frakcióból – írta.

A képviselő hangsúlyozta: az említett interjú senki személye ellen nem irányult, hanem egy olyan eljárás kritikáját adta, amely semmilyen jogállami garanciával nem rendelkezik, és a jogbiztonságot sem szolgálja. Arra mutatott rá, hogy nem ért egyet azzal a jogállami feltételrendszerrel, amely azokra az időkre emlékeztet, amikor önkényes politikai döntések alapján bármikor bárkit bármiért meg lehetett büntetni – magyarázta.

Kiemelte: nem az új mechanizmus mellett érvelő személyek és nem a jogállamiság elve az, ami a politikai önkényre emlékeztet, hanem az a konkrét mechanizmus, amelyről az Európai Parlament és a Tanács előzetes politikai megállapodása rendelkezik.

A képviselő úgy fogalmazott, szomorúsággal tölti el az Európai Néppártban szokássá vált gyakorlat, hogy a politikai viták lefolytatása helyett egyesek kizárással fenyegetik az eltérő állásponton lévőket. Nem szabad egy demokratikus politikai közösségen belül meglévő véleménykülönbségeket a kommunista állampártéhoz hasonló módszerekkel kezelni – fűzte hozzá.

Deutsch Tamás emlékeztetett: tavasszal az EPP-frakció 15 nemzeti delegációja a Fidesz–KDNP-delegáció frakcióból való kizárását követelte olyan, a magyar járványügyi intézkedésekkel kapcsolatban terjesztett abszurd híresztelések alapján, amelyekről utóbb egytől egyig bebizonyosodott, hogy hamisak. Ennek ellenére sem bocsánatkérésre, sem a kizárási indítvány visszavonására nem került sor – mutatott rá.

Úgy vélte, visszás az a kettős mércét alkalmazó eljárás is, hogy miközben őt mint fideszes politikust egy konkrét intézkedést érintő kritikus kijelentése miatt kizárással fenyegetik, a néppárton belülről érkező, a Fidesszel és annak vezetőivel szemben megfogalmazott legdurvább személyeskedő sértések és rágalmak büntetlenek maradnak.

Megjegyezte: az is fontos körülmény, hogy a napokban zajlik a decemberi uniós csúcs előkészítése. A Fidesz–KDNP-delegáció vezetőjeként a kizárásával való fenyegetés már önmagában is azt a nemkívánatos látszatot kelti, hogy az EPP-frakció ilyen módon kíván nyomást gyakorolni az MFF/NGEU-megállapodás megvétózását kilátásba helyező magyar kormányra – írta a politikus.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás