2024. július 28., vasárnap

Történelmi csúcson a magyar–szlovák kapcsolatok

A felvidéki magyarság továbbra is számíthat a magyar kormány támogatására és segítségére – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután csütörtökön Pozsonyban tárgyalt Forró Krisztiánnal, a felvidéki Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnökével.

Fotó: MTI

Fotó: MTI

„Magyarország kormánya továbbra is azt vallja, hogy nem nekünk, Budapestről kell megmondani, hogy mi a jó a határon túli magyar közösségeknek. Sokkal célravezetőbb az, ha megkérdezzük tőlük, hogy milyen segítségre van szükségük. Az elmúlt tíz esztendőben ezt a nemzetpolitikai irányvonalat követtük, és hogyha végignézünk a határainkon túl, a szomszédos országok területén élő magyar nemzeti közösségek jelenlegi állapotán, akkor azt kell, hogy mondjam, hogy ez a helyes politika” – mondta a politikus.

Magyarország kapcsolata soha nem volt olyan jó Szlovákiával, mint jelenleg, aminek természetes haszonélvezői a felvidéki magyarok is.

„Azon leszünk, hogy a két ország kapcsolatait továbbra is legalább ezen a szinten tartsuk” – mondta Szijjártó Péter. Rámutatott arra, hogy sok tartalmi és szimbolikus siker is ünnepelhető, legutóbb ilyen volt a Monostori híd Komáromnál.

„Azt szeretnénk, hogyha a Felvidék is közös sikertörténet lenne, hiszen itt él a magyar közösség, amely életszínvonalának és körülményeinek javítása fontos célkitűzésünk akkor, amikor a felvidéki gazdaságfejlesztési program megindításáról, illetve folytatásáról döntünk” – mondta a tárcavezető. Megerősítette, hogy Magyarország folytatja a programot a világjárvány közepette is, a határon túli közösségek támogatása ebben helyzetben is fontos célkitűzése és prioritása a kormánynak.

A tárcavezető felhívta a figyelmet arra, hogy a felvidéki gazdaságfejlesztési program keretében a kormány eddig 3800 ottani vállalkozás pályázatát támogatta, 21 milliárd forintnyi költségvetési forrást küldött a Felvidékre, amiből 41 milliárd forintnyi beruházás jött létre.

„Abban maradtunk a szlovák partnerekkel, hogy a gazdasági vegyes bizottság keretein belül folytatjuk a felvidéki gazdaságfejlesztési programmal kapcsolatos koordinációt” – mondta a tárcavezető. Magyarországnak az az érdeke, hogy a határ két oldalán élő közösségek minél könnyebben, gyorsabban és akadálytalanabbul jussanak el egymáshoz, és ez akkor is általános célkitűzés marad, ha most a világjárvány „utánpótlásának” elvágása érdekében korlátozó intézkedéseket kellett hozni a határokon.