2024. november 22., péntek

Huszonnyolcadszor zengett a citera az Aranyciterán

A vajdasági szintű rendezvényen újra kiváló produkciókat láthatott a közönség

Huszonnyolcadik alkalommal adott otthont szombaton a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola az általános iskolás és középiskolás korosztályú citeraegyüttesek versenyének, az Aranyciterának.

A citerakedvelőket, a vendégeket és a fellépőket Németh Dezső, a Gion Nándor Kulturális Központ elnöke köszöntötte, aki elmondta, hogy az évek alatt a rendezvény már mozgalommá nőtte ki magát, és megállta a helyét a vajdasági népzenei rendezvények között. Rövid áttekintésében emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy az első Aranyciterát 1995-ben tartották meg, az akkor Szenttamáson megrendezett Durindó és a Gyögyösbokréta egyik kísérőrendezvényeként, és azóta is folyamatosan megrendezik:

– Megálmodója Zatkó Ibolya zenetanárnő volt, aki már nincs köztünk, de tanítványai szép emlékeket őriznek róla, és munkásságát máig tisztelik – mondta a szervező. Emlékeztetett arra, hogy a rendezvény az első évtizedben folyamatosan bővült, többször volt nemzetközi is.
– Minden tavasszal sok rendezvényre kerül sor, a gyerekek nem tudnak mindenhol megjelenni, ugyanakkor a körülmények is hozzájárulnak ahhoz, hogy csökken az oktatók és a tanulók száma. A mai nap azonban ismét bebizonyította, hogy igenis vannak még citerások és lesznek jövőre is, és azután is. Mi itt vagyunk, leszünk, és visszavárjuk őket, csak szorgalmasan tanuljanak, szeressék a citerát, a népzenét – emelte ki Németh Dezső.

Az első Aranyciterát 1995-ben a Durindó és a Gyögyösbokréta kísérőrendezvényeként tartották meg (Fotó: Paraczky László)

Az első Aranyciterát 1995-ben a Durindó és a Gyögyösbokréta kísérőrendezvényeként tartották meg (Fotó: Paraczky László)

A szombati versenyen felléptek: a felsős kisegyüttesek kategóriájában a Mákvirág citeracsoport (Nemesmilitics), a Kincsünk citerazenekar (Torda), az alsós szólisták és kettősök csoportjában Jenei Csenge és Miladinov Nataša (Padé), Teleki György (Magyarkanizsa), Vörös Bence (Zenta), az alsós kisegyütteseknél a Pöngető citerazenekar (Újvidék), a Fülemüle citerazenekar (Temerin), a Cickafark citerazenekar (Padé), a Cinegék citerazenekar (Topolya), az Alsós citeracsoport (Muzslya), a Pántlikás citeracsoport (Bácsgyulafalva). A felsős szólisták és kettősök kategóriájában fellépett Márki Maja (Csóka), Sípos Viktor (Újvidék), Erdei Flóra (Újvidék), Pásztor Ivett (Padé) és a Szabó-duó citerakettős (Szentmihály). A felsős kisegyüttesek közül bemutatkozott a Boróka citerazenekar (Temerin), a Szikes, valamint a Csorbóka citerazenekar (Padé), továbbá a Pantalós citeracsoport (Bácsgyulafalva). Végül a középiskolás szólisták és kettősök kategóriájában a Galáris citerakettős (Szenttamás) és a Kocsis Erik-Szalma Árpád citerakettős (Muzslya) lépett közönség elé.

A versenyrész után a zsűri visszavonult, és a szünetben a rendezvény résztvevői ellátogattak a Gion Nándor Emlékházba.

A zsűri tagjai ezúttal is Borsi Ferenc, az Óbudai Népzenei Iskola tanára, citeraoktató, a Magyar Kultúra Lovagja, és Szabó Gabriella, a Szólj, síp, szólj! és a Kőketánc rendezvények szervezője voltak, mindketten a magyar népzene kiváló ismerői.

A rendezvényen vendégként jelen volt Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, továbbá Szabados Fodor Beáta és Kocsis Krisztián, a községi tanács tagjai.

Az Aranyciterát idén Szenttamás község önkormányzata, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság, a Magyar Nemzeti Tanács, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola és a Forum Könyvkiadó támogatta.

Az íráshoz fotógaléria kapcsolódik, amely itt tekinthető meg. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az első Aranyciterát 1995-ben a Durindó és a Gyögyösbokréta kísérőrendezvényeként tartották meg (Fotó: Paraczky László)