2024. november 25., hétfő

Egyesek és mások

Tavaly nagy felháborodást keltett az újvidéki önkormányzathoz átadott magyar vonatkozású projektek támogatásának elbírálása, mert a bírálóbizottság egyes pályázókat csak jelképes összeggel, míg másokat indokolatlanul nagy összeggel támogatott.

Az újvidéki önkormányzat a városi költségvetés átütemezése után valamelyest kijavította baklövését, így egyes szervezetek megkapták a szokásos évi támogatást, de azután sem tisztázódott, miért estek el a támogatásoktól azok a szervezetek, amelyek sikeres foglalkozásokat biztosítottak a gyermekek számára, míg mások megmagyarázhatatlanul nagy összeget kaptak. A felháborodást csak fokozta, hogy a majdnem hárommillió dináros támogatást egy olyan szervezet nyerte el, amely nemrég lett alapítva (Napsugár Magyar Kultúrkör, szerbül Zrak), magyarán, nem mutathattak fel sikeresen befejezett projekteket, programokat. Ezzel szemben az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület a támogatások elbírálásánál tízszer kevesebb pénzt kapott a Napsugár Magyar Kultúrkörnél, a Diákszínpad viszont gyakorlatilag kimaradt a sorból.

A Diákszínpad nem bejelentett szervezet, az Újvidéki Színházban kaptak egy termet és próbaidőt, az Újvidéki Magyar Művelődési és Művészeti Központon keresztül pályáznak támogatásokra. Figura Terézia, a Diákszínpad vezetője elmondta lapunknak, tavaly nem volt kegyes velük a városi önkormányzat.

– Csak egy produkcióra kaptunk elméletben pénzt, a Verskocsmára, amit profi színészekkel kellett volna megvalósítani, és nem gyerekekkel. Az összes gyerekekkel kapcsolatos projektünket, amelyek előadásokra, tájolásokra, workshopokra és magyar órákra vonatkoztak, elvetették. A munkáltatásra szánt összeget nem ítélték oda időben, ezért nem nyithattuk meg a célirányú számlát, amelynek folyamata szintén pénzbe kerül. Saját zsebből már nem voltam hajlandó mindent fizetni, ekkor azt mondták, hogy majd utólag kifizetik ezeket a költségeket is, csak azt nem akarták megérteni, hogy nekem akkor sincs annyi pénz a zsebemben, hogy ezeket kifizessem. Sajnos kénytelen voltam úgy dönteni, hogy visszavonom a pályázatot és nem tartok rá igényt – magyarázta Figura.

A Napsugár Magyar Kultúrkör nem panaszkodhat a támogatásokra, 2,9 millió dinárt kaptak összesen az önkormányzattól. Paracki Teodóra, a Napsugár elnöke, csakúgy mint régebben, most sem volt hajlandó nyilatkozni tevékenységeikről. Válaszlevelében azt írta, a szervezet weboldalán minden megtalálható, másról pedig nincs mit nyilatkozni. A honlapon megtudhatjuk, hogy a Kultúrkör bábelőadást, fotóműhelyeket szervezett, egy karácsonyi pályázatot jelentetett meg, amelyre általános iskolások jelentkezhettek, témája pedig a karácsony volt, februárban pedig csuhézással kapcsolatos foglalkozást tartanak. A honlapon rövid hírek, beszámolók olvashatók vajdasági eseményekről, intézményekről. Nagyjából ennyi valósult meg a hárommilliós támogatásból.

Az önkormányzati támogatásokból kimaradt a 60 éves múlttal rendelkező Gyermekek és fiatalok képzőművészeti nevelésével foglalkozó vajdasági központ is. Fődi Éva, az egyesület vezetője elmondta a Magyar Szónak, ez az első alkalom 60 év után, hogy nem kaptak a várostól támogatást.

– Tizenegy projektummal pályáztunk, kilenc gyermekrajz-kiállítással és két műhelymunkával, sajnos egyet sem méltattak támogatásra. A múltban a városi támogatások a működésünk mintegy 70 százalékát fedezték, de tavaly csak a tartomány és a köztársaság segített. A támogatások egyre kisebbek, 2012-ben és 2011-ben például 500 000–500 000 dináros segítséget kaptunk a várostól, azelőtt pedig milliós összeget. A projektjeinket végül is sikerült megvalósítani, de sokkal szerényebb körülmények között. Ha újra elmarad a városi támogatás, akkor veszélybe kerül a Központ működése, egyre inkább csak az önkéntesek lelkesedése tartja életben, de ez nem tarthat örökké – magyarázta Fődi.

A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület az újvidéki költségvetés átütemezése után több pénzt kapott mint előzőleg, de ebből sem futja mindenre. Kasza Csongor, az egyesület titkára elmondta lapunknak, hogy az újvidéki önkormányzat által biztosított támogatás arra elég, hogy megtarthassanak egyes előadásokat, és hogy „nullán legyenek”.

– Nagyobb befektetésekre nem jut, pedig nagy szükség lenne a tetőszerkezet, az épület áramelosztó-berendezése és a konyha felújítására – mondta Kasza.

Az önkormányzati támogatások elosztása enyhén szólva furcsán történt, a politikai egyezkedések miatt azok szenvednek leginkább, akik nincsenek közel a „tűzhöz”, ami persze nem azt jelenti, hogy munkájuk ne érdemelne támogatást, sőt! Sajnos nem ez az első eset, és biztos nem is az utolsó, hogy politikai hovatartozás alapján osztogatják a támogatásokat, a beteges hierarchia kíméletlenül elhallgattatja a kitörni kívánó kreatív kezdeményezéseket, és a „vonalon haladó” akarnokokat díjazza.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás