Kettős könyvbemutató tartottak csütörtök este Adán, a Szarvas Gábor Könyvtár olvasótermében, ahol dr. Hódi Éva Gyöngyhalászat című kötetét, illetve dr. Hódi Sándor Az Én határai című kiadványát mutatta be a két szerző az érdeklődőknek. A Hódi házaspár kötetei a közelmúltban jelentek meg a Széchenyi István Stratégiakutató Társaság gondozásában, amely a könyvbemutató szervezője is volt a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesülettel közösen. Hódi Sándor és Éva elsőként a Gyöngyhalászt című könyvet ismertette, amely több mint harminc esszét, tanulmányt, művelődéstörténeti írást, könyvismertetőt és kritikát tartalmaz. A könyvbemutatón elhangzott, hogy a kötetben olyan szerzőkkel és munkákkal találkozhatunk, amelyek a világhoz, a valósághoz való viszony egy-egy aspektusának kiemelése révén igazi szellemi értéket hoznak létre. A kötetben szereplő írói életművekből a szerző figyelme olyan kérdések vizsgálatára irányul, amelyek időtállónak bizonyultak a ma embere számára is. Alapvetően az ember és a körülötte levő világ viszonya a fő téma, a kulcsgondolat, ami köré szerveződnek a kötetben lévő írások. A kötet első részében a nagyobb lélegzetű írások kaptak helyet. A magyar irodalom egy-egy kiemelkedő alakjának életművéből egy-egy szálat húz ki a szerző, és ebből az aspektusából vizsgálja az író munkásságát. Tamási Áron, Füst Milán, Csáth Géza, Tersánszky Józsi Jenő mellett a vajdasági Varga Zoltán írói mentalitásának jellegzetes problematikájára irányul a szerző figyelme. A kötet második részében művelődéstörténeti tárgyú tanulmányok olvashatók, majd a harmadik részben kaptak helyet a könyvismertetők, kritikák. Hódi Éva könyvében egyébként olyan irodalmi és művelődéstörténeti írások találhatók, amelyek a nyolcvanas években keletkeztek, és főleg vajdasági folyóiratokban jelentek meg.
A rendezvény második felében mutatták be Hódi Sándor Az Én határai című könyvét, amely elméleti alapon közelíti meg az Én fogalmát és határait. A tizenhat esszét tartalmazó műben a szerző arra az ellentmondásos fejleményre szeretné felhívni az olvasó figyelmét, hogy a közösségi keretek lebomlása kétirányú folyamat, melynek eredményeként az Én határai egyre inkább elmosódnak. A kötetben a szerző többek között külön-külön írásban tárgyalja az Én fogalmát, az Én kialakulását, a kettévált Ént, valamint a nyelv határát és az Én határait, illetve a világ, a gének, az emberi agy és az Én viszonyát.
A rendezvényen Ágoston Ibolya nyugalmazott könyvtáros, a nyelvművelő egyesület tagja olvasott fel részleteket a kötetekből, valamint felléptek a Vadvirág Hagyományápoló Kör énekesei is.