Fergeteges hangulatú gálaműsorral zárult le Budapesten a XV. Vendégségben Budapesten – Határon túli magyar fiatalok találkozója, amelyen idén harmincegy ország közel nyolcszáz magyar fiatalja vett részt.
A Vendégségben Budapesten zárónapja az önfeledt szórakozás és az együvé tartozás jegyében telt el, kezdve a délelőtti „Hazám, hazám, te mindenem” című történelmi, művelődéstörténeti, városismereti vetélkedőtől, a délutáni ügyességi játékokon át, egészen az esti gálaműsorig. Azon előbb a sepsiszentgyörgyi Snaps Vocal Band és a Mini Snaps adott koncertet a sportcsarnokban, majd az ünneplő tömeg kivonult a fáklyákkal kivilágított ligetbe, ahol néhány fiatal – köztük több vajdasági – hangulatos verses-zenés összeállítással szórakoztatta az egybegyűlteket. Ezt követően elültették az összetartozást jelképező facsemetét, majd nagyszabású tűzijáték következett. A műsor a vetélkedők eredményhirdetésével folytatódott, a vajdasági csoport óriási örömére, hiszen a korábban megtartott ügyességi verseny során aratott diadalt követően a történelmi, művelődéstörténeti, városismereti vetélkedő csapatversenyét is az Adai Színtársulat nyerte meg fölényesen. A díjátadást követően Goldschmied József, az Égtájak Iroda programigazgatója, a rendezvény főszervezője az újrakezdés reményében, ám némiképp a folytatás bizonytalanságára utalva zárta le a rendezvényt, mondván: „Remélem, lesz számunkra közös jövő, és újra találkozhatunk majd itt, Budapesten, Vendégségben Budapesten!”
Az idei találkozón régiónkat az Adai Színtársulat, a szabadkai B-terv együttes, az óbecsei Csikós zenekar, az óbecsei Szelence ének- és táncegyüttes, a péterrévei Tisza néptáncegyüttes, az adai-zentai Vaccanto és az óbecsei Zengető együttes képviselte, ezzel az egyik legnépesebb különítményt képezve a találkozón, Vajdaságból ugyanis majdnem százan utaztak el Budapestre azért, hogy bemutassák régiónkat Budapest, Pécs és Lendva közönségének.
– Kétség sem férhet ahhoz, hogy valamennyi vajdasági részvevő számára rendkívül tartalmasan telt el a Budapesten töltött tíz nap, így mindannyian pozitív élmények egész sorával térhettünk haza – mondja lapunknak nyilatkozva Hajnal Anna, a rendezvény vajdasági koordinátora. – Külön kiemelném az Adai Színtársulat tagjait, akik a János vitéz című előadásukkal óriási sikert arattak Lendván is és Budapesten. Azt hiszem, ők is átérezték a súlyát, mekkora jelentősége van annak, hogy eljuthattak ezekre a helyekre, hiszen olyan helyszíneken, olyan körülmények között mutathatták be az előadásukat, amelyeket sok esetben még a profi társulatok is megirigyelhetnének.
A koordinátor elmondása szerint nagyon fontos, hogy a fiatalok minél több helyre eljussanak, minél több emberrel ismerkedjenek meg, köztük olyanokkal, akik más országokban élnek, más kultúrák hatnak rájuk. Így minél inkább kitárulhat előttük a világ, és szerinte csak így válhatnak érett gondolkodású felnőttekké. Hasonlóképpen vélekedik Goldschmied József is, aki szerint az idei találkozónak elsősorban az volt a célja, hogy rádöbbentse a fiatalokat őseik kultúrájának és identitásának sajátos jegyeire, továbbá hogy a különféle programok által felkeltsék az érdeklődésüket a magyar kultúra és a magyar történelem iránt. Mindezt olyan módon megvalósítva, hogy ez az érdeklődés saját közegükbe visszatérve se múljon el, hanem megmaradjon bennük az igény a továbbépítkezésre, amit a főszervező szerint nagymértékben segít az is, ha tartják a kapcsolatot azokkal, akikkel a találkozón ismerkedtek meg.
– Maga a Vendégségben Budapesten rendezvénysorozat mára már fogalommá vált –nyilatkozta lapunknak Goldschmied József. – Jelen pillanatban azonban sajnos nemcsak a rendezvény, hanem az Égtájak Iroda jövője kapcsán is sok a kérdőjel. Egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy az új kormánynak mik a tervei, ahogyan azt sem, együtt kívánnak-e működni az Égtájak Irodával. Mi az elmúlt tizenöt évben már sokszor bizonyítottunk. Bebizonyítottuk, hogy a kultúra területén igenis lehet politikamentesen tevékenykedni, ezért bizakodóak vagyunk. Reméljük, hogy egy év múlva újra vendégül láthatjuk majd a világ magyar fiataljait itt, Budapesten.
A programigazgató szerint tizenöt év alatt értelemszerűen minden rendezvény elfárad egy kicsit. Mindenütt újítani, változtatni kell, még akkor is, ha menetközben próbáltak folyamatosan fejlődni, kisebb-nagyobb változtatásokat eszközölni. Azt mondja, végig kell majd gondolni, hogy ezt az irányt folytassák-e, vagy inkább másfelé haladjanak tovább. A jövőre vonatkozóan az Égtájak Iroda munkatársainak jelenleg nagyon sokféle elképzelés él a fejében, ezek közül kellene majd kiválasztaniuk a legkiválóbbakat, feltéve, ha felhatalmazást kapnak rá. Márpedig a kulturális összefogás újraegyesítő erejére vitathatatlanul óriási szükség van.