2024. november 22., péntek

Újjáéledt a közösségi élet Csantavéren

Egymást érik a rendezvények a Bartók Béla Művelődési Egyesületben

Csantavéren pezseg a kulturális élet a Bartók Béla Művelődési Egyesület székházában, ahol programok sokasága várja az érdeklődőket egész évben. Az egyesület tagjai nemcsak koncertekkel, kézműves foglalkozásokkal, vásárokkal és kiállításokkal – legyen szó képzőművészetről, kézimunkáról vagy fotókról – csalogatják a helyieket, hanem különféle tematikus eseményekkel is, mint például mesedélutánok, népmesemondó találkozók, teadélutánok, táncházak, filmvetítések. Kovács Pécskai Emese, a Bartók Béla Művelődési Egyesület elnöke szerint a közösség ereje nélkül mindez nem valósulhatna meg. Mint mondta, az elmúlt időszakban a közösségi élet újra virágzásnak indult, és minden ember a részvételével, lelkesedésével és kitartásával hozzájárul a közös célok eléréséhez.

– Az elmúlt egy évben a fókuszunk a közösségformáláson és a közösségfejlesztésen volt. Mindezek mellett az új ismeretek megszerzésére is nagy hangsúlyt fektettünk. Az újonnan megalakult Csantavéri Civil Fórummal a falu összefogásának erősítéséért dolgozunk. A fórum célja, hogy aktivizálja a lakosokat, fellendítse és élettel telibbé tegye a kulturális életet, mindezt a helyi civil szervezetek képviselőivel szoros együttműködésben – hangsúlyozta az elnök, aki az egyesületük további programjaiba is betekintést nyújtott.

– Nem feledkezünk meg az ünnepi hangulatról sem, hiszen szerveztünk már egyebek mellett karácsonyi fotózást, cipősdoboz-akciót, de a hagyományos húsvéti locsolkodát is. A Cvitkó Beatrixszel közösen vezetett Kalandozás a képzőművészetben rajztanfolyam is említést érdemel, amely évről évre új és izgalmas témákkal kápráztatja el az általános iskolásokat, kreativitásra és örömteli alkotásra ösztönözve őket. A művelődési egyesület otthont ad még a helyi képzőművészek tavaszi és őszi tárlatainak, néptánc- és mazsorettpróbáknak, de aerobic- és jógaórák is színesítik a kínálatot. Minden korosztály találhat itt programot magának – jegyezte meg beszélgetőtársunk, akitől megtudtuk, az idén Szakkör néven szerveztek egy hat hónapos kézműves tanfolyamot, amely során a vesszőfonás, a makramé és a quilling is terítékre került. E program alkotásaiból nyílt egy kiállítás is, ugyanezen a napon ünnepelték az idén 40 éves egyesületet is. Mindemellett megtartották az Együtt lenni jó! rendezvényt, amelyen minden korosztálynak változatos programokkal készültek délutántól estig. Az Errefelé-minálunk fotókiállítás szintén nagy sikert aratott. Itt egyebek mellett a régi csantavéri épületek világába kalauzolták a falubelieket. A fotókat maga Kovács Pécskai Emese és Újházi-Bakos Réka néprajzkutató készítette.

Beszélgetőpartnerünk összegzésképpen megállapította, az idén a szakkörök szervezésénél kiderült, hogy a résztvevők, fiatalok és idősek egyaránt szívesen tanulnak új technikákat. Az is megmutatkozott, hogy a különböző összejövetelekre igenis nagy az igény, így például társasjátékozást havonta többször is tartanak. A különféle mozgásformák iránt érdeklődő kicsik és nagyok is sokan érkeznek az egyesületbe. Ezek az események tehát egy közös otthon igényét hívták életre, egy olyan helyet, ahol a lakosok együtt alkothatnak, játszhatnak, mozoghatnak, beszélgethetnek, és tartalmasan tölthetik el az idejüket. Az összefogás eredményeképpen így ma már heti szinten legalább százan látogatják a művelődési házat.

Az épület rendbentartásáról az elnök a következőket mondta:

– A három évvel ezelőtti nyár a teljes épület takarításával és a belső tér felújításával telt, amely szép eredményeket hozott, a közös erőfeszítéseknek hála. A felújított terek megteltek élettel, és azóta is egymást érik a rendezvények és közösségi események. Az épület folyamatos gondozása elengedhetetlen: kisebb-nagyobb felújítások, újabb részek rendbe tétele és a környezet szépítése áll még előttünk, de a rendszeres heti és havi takarításokkal egyre közelebb kerülünk a céljainkhoz. Noha még vannak elhanyagolt részek, az önkéntes munkák sokat segítenek. Mindez a háttérben zajlik, de ezek az apró tettek biztosítják a hely működését. Vagyunk néhányan, akik otthonként tekintünk erre a helyre, ezért vigyázunk rá – mondta Kovács Pécskai Emese, hozzátéve, a kihívások sora még nem ért véget: tetőfelújítás, csatornarendszer rendbetétele, a lépcsőház átfestése, nyílászárók cseréje, és talán egy zuhanyzó kialakítása is a tervek között szerepel, amihez további támogatásra van szükségük, de minden erőfeszítést a közösségi tér megőrzéséért teszünk, hogy az minél szebb és vonzóbb legyen mindenki számára.

A művelődési ház programjainak nagy része egyébként nyertes pályázatoknak köszönhetően valósult meg, a fenntartási költségeket pedig a falubeliek önkéntes adományai biztosítják.

A kultúrotthon egyben az EcoKarma környezetvédelmi szervezet székhelye is, amely által havonta egyszer szelektív hulladékgyűjtésre is sor kerül.

– Az EcoKarma-programokat, amelyeket az év jeles környezetbarát napjai köré szervezünk, Szvetnyik Nikolity Krisztina biológia szakos tanárral közösen álmodjuk meg. Tavasszal takarítási akciót rendeztünk, a Föld napján kerti programot és kertavatót tartottunk, a madarak és fák napja alkalmából pedig újabb környezetvédelmi eseményt. Júniusban filmvetítéssel ünnepeltük a környezetvédelmi világnapot. Emellett augusztusban 35 alsós diák számára kétnapos ökotábort tartottunk, a helyi Hunyadi János Általános Iskolával pedig témahetet is szerveztünk, csaknem 150 diák bevonásával – összegezte beszélgetőpartnerünk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Júniusban tartották meg a Szakkör munkáiból álló kiállítást és ünnepelték meg az egyesület 40 éves fennállását (Dér Dianna felvétele)