November 21-én és 22-én rendezték meg Budapesten a Magyar Könyvtárosok IX. Világtalálkozóját. Az Országgyűlési Könyvtár és az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) közös szervezésében megrendezett, Digitális hídépítés: Közös örökségünk megőrzése és továbbadása elnevezésű összejövetelnek az Országház és a nemzeti könyvtár székháza adott otthont.
A konferencia résztvevőit Závogyán Magdolna, kultúráért felelős államtitkár, Fürjes Zoltán, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára és Bellavics István, az Országgyűlés közgyűjteményi és közművelődési igazgatója köszöntötte a világtalálkozó első napján. A szervezők részéről Redl Károly, az Országgyűlési Könyvtár főosztályvezetője és Rózsa Dávid, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) főigazgatója tartott előadást. A Világtalálkozó második napján az Országos Széchényi Könyvtárban a főigazgatót követően Szüts Etele, a Könyvtári Intézet igazgatója és Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára köszöntette a jelenlévőket.
A rendezvényen a könyvtáros szakma képviselői fontos és a jelenkorban aktuális témák mentén cseréltek tapasztalatot, szó esett a könyvtárak 21. századi szerepéről, a könyvtárosok előtt álló kihívásokról, nehézségekről és eredményekről, a digitális hídépítés jelentőségéről, valamint a közös kulturális örökség megőrzéséről. Ezt követően a kultúrakutatások tükrében számba vették a magyarság kulturális állapotát, eszmecserét folytattak a digitalizálás stratégiájáról, a könyvek, kiadványok és a felbecsülhetetlen értékű gyűjtemények, hagyatékok megőrzéséről.
Az idei világtalálkozón a külhoni magyar érdekeltségű könyvtárak képviselői is bemutatkoztak. A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (VMMI) könyvtári tevékenységét, digitális adatbázisait és a szerbiai könyvtári helyzetet Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója ismertette előadásában. A világtalálkozón jelen voltak a VMMI munkatársain kívül a magyarkanizsai, a bácstopolyai, a szabadkai könyvtárak vezetői és érdeklődő könyvtárosai.
A Magyar Könyvtárosok Világtalálkozója több évtizedes múltra tekint vissza. Az elnevezése ugyan éveken keresztül változott, mivel más elképzelés vezérelte a megszervezését, ugyanakkor a célkitűzése megmaradt: megteremteni a szakmai kapcsolatot és tapasztalatcserét az anyaországi, valamint a külföldön élő és dolgozó magyar könyvtárosok között.
A világtalálkozó céljai között szerepel a könyvtári szakma fontosságának a tudatosítása, mindenekelőtt az, hogy a könyvtárakban található értékek nemzeti kincset képeznek, amelyeknek megőrzése kiemelt fontosságú feladat. Az értékek felkutatása különböző stratégiákat igényel, és ebben a munkában a közmédiának is fontos szerepe van, amelyhez a könyvtárak és könyvtárosok tudatos feltáró munkával, sajtófigyeléssel, a tudományos kutatás eredményeinek nyomon követésével, kapcsolattartással, tapasztalatmegosztással járulhatnak hozzá.
A szakmaiságon túl a találkozó erősíti a nemzeti összetartozás érzését a könyvtárosok körében, példát mutat összefogásból, választ ad, hogyan kell megújulni, törekvést mutat a fiatalításra, és serkenti az együtt gondolkodást. Az összejövetelen elhangzott, hogy képzés nélkül nincs szakmaiság, továbbá oktatói és kutatói követelményekre is megoldásokat vázoltak fel, melyeknek része a digitalizálás és a mesterséges intelligencia felhasználásával történő értékmentés, kulturális értékeink megőrzése, a határon túli könyvtárak állománygyarapítása, a közös adatbázis építése és a kulturális diplomácia.
Nyitókép: Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója a világtalálkozó előadóinak a társaságában (Fotó: Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, Tóth Bátori Erzsébet)