2024. november 25., hétfő

Szabadkai fiatalok Zentán

Márai Sándor Füves könyve alapján készítette el Föld nélkül című előadását a Zentai Magyar Kamaraszínház Zsebtársulata

Nagy sikerrel mutatta be Föld nélkül című előadását vasárnap este a zentai Művelődési Házban a Zentai Magyar Kamaraszínház Zsebtársulata. Az előadás szereplői szabadkai fiatalok, Búbos Dávid, Grgity Nikoletta, Nyári Ákos, Siflis Anna és Verebes Andrea, rendezője pedig Lőrinc Tímea. A Márai Sándor Füves könyve alapján készült produkció központi témáját a felnőtté válás és az útkeresés folyamata képezi.

Már-már népmesékbe illő a történet. Néhány szabadkai fiatal, akiket elsősorban a színház szeretete köt össze, előadást szeretett volna készíteni, olyat, amely róluk szól, amellyel kifejezhetik önmagukat, ezért társulatot alapítottak. Mindez azonban még nem volt elegendő, hiszen rendezőt és helyszínt is kellett találniuk, ami sikerült is nekik. Előbbi Lőrinc Tímea, a Zentai Magyar Kamaraszínház színésznője személyében, utóbbi Zentán, a Zentai Magyar Kamaraszínházban, ahol elkészítették azt az előadást, amely valóban róluk szól, amellyel valóban kifejezhetik önmagukat. Így született meg a Föld nélkül című produkció, amelynek központi témáját a felnőtté válás és az útkeresés folyamata képezi, a fiatalokat leginkább foglalkoztató kérdéseik feltevése, illetve a kérdésekre adható válaszlehetőségek keresése által.

A gyerekekből kiindulva szerettem volna megfogalmazni azokat a dolgokat, amelyek a leginkább foglalkoztatják őket. Éppen ezért nem konkrét szöveget választottam, hanem Márai Sándor Füves könyvét vettük alapul, mert úgy gondoltuk, hogy az élet fontos kérdéseit dolgozza fel. Aztán az abban található írások és a gyerekek által alkotott szövegek kombinálásával megszületett az előadás – magyarázta Lőrinc Tímea, az előadás rendezője, hozzátéve, a produkcióban mindemellett nagy szerepet kaptak a gegek is, amelyek rendkívül fontosak voltak a fiatalok számára, hiszen hozzájuk tartoznak.

A próbafolyamat első részében megkértem őket, hogy húsz pontban írják le, számukra melyek a legfontosabb dolgok az életben, beleértve a pozitív és a negatív dolgokat is. Utána kiválasztottam, hogy a leírtak közül melyik három témát bővítsék ki. Szerencsére ebben is találkoztak az elképzeléseink, hiszen többnyire azokra esett a választásom, amelyekről ők is úgy érezték, hogy szívesen foglalkoznának velük. Végül is mindegyik belekerült az előadásba, igaz, sok esetben Márai szövegrészleteivel vegyítve kaptak helyet benne. A próbafolyamat második része a gyakorlati próbákból állt, amelyeknek zöme a téli szünidő idején zajlott. Azt hiszem, nagyon sok áldozatot és energiát követelt tőlük az, hogy az előadást gyakorlatilag két és fél hét alatt színpadra tudtuk állítani. De bízom benne, hogy megérte – fogalmazott Lőrinc Tímea, aki elmondta, a próbafolyamat nemcsak a fiatalok számára jelentett nagy kihívást, hanem számára is, hiszen ez volt az első rendezése.

Nagyon furcsa volt számomra, hogy minden úgy történt, ahogy én szerettem volna, hiszen színészként soha nem én döntöm el, mi hogyan legyen, hanem mindig mások mondják meg. Ez egy nagyon újszerű, ugyanakkor rendkívül izgalmas tapasztalatot jelentett számomra, örülök, hogy a részese lehettem. Nagyon sokat kaptam ettől a próbafolyamattól, illetve maguktól a gyerekektől is, úgy érzem, nagy köszönettel tartozom nekik azért, amiért ezt az egészet végigcsinálták velem, ugyanis – tudom, talán egy kicsit furcsán hangozhat – úgy érzem, a próbafolyamat során magam is felnőtté váltam – magyarázta az előadás rendezője, hozzátéve, nagyon hálásak Vukosavljev Ivánnak, a Zentai Magyar Kamaraszínház igazgatójának is, aki befogadta a társulatot, sőt, az előadás elkészítéséhez szükséges technikai feltételeket is biztosította számukra.

A Föld nélkül című előadás alkotói csapatának tagjai abban bíznak, hogy különleges hangulatú produkciójukat a közeljövőben minél több helyen bemutathatják majd, nemcsak Vajdaság-szerte, hanem a Kárpát-medence más régióiban is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás