2025. január 22., szerda

Dúr-moll találkozó és táncház Kúlán

Szívvel-lélekkel viszik tovább a népzene és a népdal hagyományát

A kúlai Népkör Magyar Művelődési Központban az elmúlt hétvégén tartották meg a vajdasági fiatal népzenészek Dúr-moll elnevezésű találkozóját, amelyet a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet közös szervezésében valósítottak meg.

Juhász Gyula szervező elmondta, az egész délutánt és estét betöltő találkozó kiváló lehetőség a vajdasági fiatal népzenészeknek a bemutatkozásra és a közös muzsikálásra, az otthonias hangulatú Népkörben pedig egyúttal barátkozásra és új repertoár tanulására is sor került.

A találkozón résztvevők több csoportban folyamatosan gyakoroltak

A találkozón résztvevők több csoportban folyamatosan gyakoroltak

− Jártunk már Pancsován, Újvidéken, Bánátban több alkalommal és Nyugat-Bácskában is. Tulajdonképpen a fiatalok, mint tanulók jönnek össze, akik viszont már fel is tudnak mutatni valamit. A mostani Dúr-moll találkozóra Magyarkanizsáról érkeztek citerások és szólisták, velük sokat találkozunk a különböző rendezvények és táborok alkalmával, rajtuk kívül még két vidéki zenekar jött Kúlára. A zentai Rózsafa zenekar tagjai öten vannak, de ma csak hárman tudtak eljönni, ők is az én tanítványaim, ahova csak lehet, jönnek velem. Jártunk már magyarországi és erdélyi képzéseken is, a nyáron több táborban is részt vettek és muzsikáltak. Ezenkívül nagyon jók a bácsfeketehegyi fiatal tamburások, ők szintén középiskolások, mindig keresik a fellépési, tanulási, bemutatkozási lehetőséget. Mindent összegezve Magyarkanizsáról öt, Feketicsről és Zentáról pedig egy-egy műsorszámot, valamint a közös fellépést láthatja és hallhatja ma este a közönség – mondta Juhász Gyula.

Hozzátette, a Dúr-moll esemény alkalmával a zenészek mindig az adott településekhez közeli dalokat tanulják és adják elő. Ezeket általában előre megkapják, így előre begyakorolhatják.

A tamburazenében is van mit tanulni egymástól

A tamburazenében is van mit tanulni egymástól

A kérdésre, hogy szakemberként hogyan látja a vajdasági népzenei utánpótlást a VMMI munkatársa elmondta, a fiatalok szívvel-lélekkel csinálják és viszik tovább a népdal és a népzene hagyományát, csupán lehetőséget kell nekik adni, hogy megmutathassák magukat.

− Úgy látom, hogy az Őseink zenéje, a Durindó és a Gyöngyösbokréta, az Aranycitera és az összes többi itteni rendezvény mind ezt a célt szolgálja. Ez ugyanis nem a pénzről szól, hanem a hely és a lehetőség biztosításáról, hogy ismertethessék amit tudnak – fogalmazott.

A Feketicsi Betyárok a település fiatalabb tamburazenekara, a csoport 2009-ben és 2010-ben született fiatalokból áll.

− Ami a felállást illeti, két basszprímes, egy prímás, egy kontrás és egy bőgős képezi a betyárokat, valamennyien énekelünk is. A csoport 2021-ben egy tamburatáborban alakult meg, és főleg vajdasági zenét játszunk. Tekintettel arra, hogy mindannyian középiskolások vagyunk, a próbákat péntek esténként vagy szombaton a helyi Kultúrotthonban tartjuk. Kétszer jártunk a Szárazfa lelke tamburafesztiválon, az idén voltunk a Durindón, és folyamatosan követjük az itteni népzenei rendezvényeket – mondta Fenyvesi Bence, a csoport egyik tagja.

Miközben az ebédet követően két asztalnál is citeráznak, a résztvevők lassan összehangolódnak, és az előre kiosztott lapokról énekelik a népdalokat. Ezután a zenészek kisebb formációkba ülve és állva gyakoroltak, hangolódtak az esti táncházra.

Közben sikerül megtudni, hogy a Rózsafa zenekar öt éve létezik, tagjai főleg 14-16 éves középiskolások, emiatt (ők is) csak hétvégeken tudnak találkozni és gyakorolni. Tagjai: Mezei Bertalan prímás, a brácsások Rekovics Regő és Bollók István, Sándor Alex és Ferenc Bálint pedig bőgőznek.

− A zene iránti szeretetet édesapámtól kaptam, és már kiskoromban eldöntöttem, hogy zenével szeretnék foglalkozni. Igazából Gyula vitt bennünket a népzene világába, több helyre elmentünk muzsikálni, idővel szorosan összekovácsolódtunk, az ilyen és hasonló találkozó pedig a legjobb alkalom arra, hogy meglássuk, hol vagyunk, hogyan haladhatunk és mit tanulhatunk. Sok tájegység muzsikáját most tanuljuk, főleg az erdélyi népzenét, ami relatív egyszerű, viszont nagyon szép. A célunk pedig a helyi táncpróbák kísérete mellett a táncházakban, rendezvényeken, koncerteken történő bemutatkozás – mondta Mezei Bertalan.

Mezei Bertalan, a Rózsafa zenekar prímása

Mezei Bertalan, a Rózsafa zenekar prímása

Miközben a diktafon rögzíti az interjúkat, a Népkör nagytermébe egyre több fiatal érkezik, hiszen az esti programban táncház (is) szerepel. A bácsfeketehegyi Szakács Tamás néptáncoktató, aki párjával, Szakál Nikolettel Kúlán több csoportot is tanít, elmondta, az első blokkban somogyi táncokat táncoltak az érdeklődőkkel.

− Az est különlegessége, hogy igen nagyszámú zenész élőben biztosítja a muzsikát, a próbák alkalmával ez digitális eszközökkel történik. Emiatt az élmény sokszorosa annak, amit a próbákon tapasztalhatnak a fiatalok. Azt mindannyian észrevettük, hogy a táncház reneszánszát éli, az egész Kárpát-medencében szerveznek különféle táncházakat, ilyenkor a ránk maradt örökséget pedig igyekszünk visszacsempészni – mutatott rá Szakács Tamás.

A Feketicsi Betyárok tamburazenekar (középen a prímtamburával Fenyvesi Bence)

A Feketicsi Betyárok tamburazenekar (középen a prímtamburával Fenyvesi Bence)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Közös próba az esti gálaműsor előtt