2024. november 24., vasárnap

A Royal Hotel a legjobb vajdasági magyar szálláshely

A tradíció kötelez – A szálláslehetőségek mellé több turisztikai tartalomra van szükség

A magyarországi Utazó magazin szavazása alapján 2023-as teljesítményüket értékelve a legjobb magyarországi és határon túli turisztikai szolgáltatóknak járó díjakat június közepén adták át Budapesten. A közönségszavazás alapján külön kategóriában osztották ki az elismeréseket a magyarországi és a határon túli magyar szálláshelyeknek, éttermeknek. A tavalyi év legjobb vajdasági magyar szálláshelye ezúttal a zentai Royal Hotel lett, az év legjobb vajdasági magyar étterme pedig a szabadkai Huszár Lángos. A díjátadón Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kiemelte, hogy az idegenforgalom a nemzetgazdaság egy igen erős húzóágazata.

A Royal Hotelnek odaítélt elismerést Bicók Róbert, a hotel társtulajdonosa vette át, aki elmondta, Budapesten szívélyes fogadtatásban volt részük az Utazó magazin által szervezett díjátadó ünnepségen, amelyen jelen voltak azoknak az anyaországi és határon túli szolgáltatóknak, vendégfogadóknak, hoteleknek a képviselői is, akik a legtöbb közönségszavazatot kapták.

– Potápi Árpád János felszólalásában kiemelte Zentát és a Royal Hotelt, amely szerinte is óriási fejlődésen ment át az elmúlt években, négycsillagos hotellé nőtte ki magát. Szolgáltatásaink minőségét az államtitkár úr is megtapasztalhatta, hiszen sokat jár a Délvidékre és Zentára is. Budapesti felszólalásomban kiemeltem, hogy Zenta potenciális turisztikai fejlesztési lehetőségei igen nagyok. A szálláskapacitások terén az elmúlt évtizedekben sokat léptünk előre a városban, turistacsalogató tartalmakból azonban még mind kevés van. Van szép Tiszánk, de kevés hozzá kötődő turisztikai tartalmat tudunk felkínálni. Olyan turistacsalogató rendezvényekre, kínálatra lenne szükség, amellyel nemcsak idevonzzuk a látogatókat, hanem itt is tudjuk őket tartani néhány napig. Magyarországon szinte minden nagyobb településnek van fürdője. A fürdőturizmus terén óriásit léptek előre, az ágazat bevétele már-már a horvátországi tengerparti turizmuséval is vetekszik.

Bicók Róbert

Bicók Róbert

A HŐSKOR

A zentai Royal Hotel 1910/11-ben épült Magyar Ede (1877–1912) szegedi építész tervei alapján, a régi „Magyar király” vendéglő helyén. A szálloda felépítésekor a legmodernebb középületnek számított, saját áramforrással és vízvezetékkel. A több mint egy évszázad alatt számos változáson ment keresztül, különösen a második világháború után, amikor államosították a szállodát. A szocialista rendszer nem tűrte meg a királyokat, ezért a Royal Hotel (Király Hotel) elnevezést törölték, akkor kapta a Hotel Panonija (Pannónia Hotel) nevet. Jugoszlávia szétverésével a zűrzavaros, háborús években a hotelt üzemeltető Tisza Vendéglátóipari Vállalat csődbe jutott.

A hotel 1967-ben „szenvedett” nagy rekonstrukciót, akkor a díszítések jelentős részét elvesztette. Nem vették figyelembe a szecessziós stílusjegyeket, a díszítés szabályait, az új alacsony ablakok beiktatásával megbontották a homlokzat harmóniáját, az egész összhatás megromlott. 1985-ben a szabadkai Műemlékvédelmi Intézet műemlékké nyilvánította az épületet, néhány évre rá azonban leégett a teljes tetőszerkezete. A konyha elzsírosodott szagelszívója fogott tüzet, és a lángokat felvitte a tetőre. A tűz szanálásakor újabb változtatások következtek be. Ezek a beavatkozások megszüntették azt a páratlan látványt, amelyet a hotel korábban nyújtott.

A hotel 2003-as privatizálását követően, 2007 és 2008 folyamán az új tulajdonos szinte teljesen felújította az épületet, arra törekedve, hogy visszaállítsák a régi Royal Szálló fényét. Ennek jegyében visszaállították az épület eredeti ornamentikáját, helyreállították az eredeti balkonjait és a belső magasságát is. A szálló belső infrastruktúráját is felújították és kiegészítették. A felújított szálló emeletén nyolc egyágyas, négy kétágyas, valamint egy lakosztály és egy mozgássérült vendégek részére kialakított szoba, a tetőtérben pedig hét egyágyas, három kétágyas szoba és egy lakosztály kapott helyet.

2017 őszén azután ismét megújult a szálloda, a munkálatok során elvégezték a hétszáz négyzetméteres tető újraburkolását, a szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet instrukciói alapján. A régi szürke tető azóta élénkpiros színben pompázik.

Érkezéskor a látványos tiszavirág freskó fogadja az érkezőket (Gergely József felvétele)

Érkezéskor a látványos tiszavirág freskó fogadja az érkezőket (Gergely József felvétele)

MEGMENEKÜLT FRESKÓK

A 2003-ban magánosított Royal Hotel új tulajdonosai, Piri Bertalan és Bicók Róbert szerették volna visszaállítani a hotel régi fényét, így a külső és belső rekonstrukciót követően a műemléképület ismét a régi fényében tündökölhetett.

– A 2008-as felújítási munkálatok alkalmával számos meglepetés ért bennünket és a kivitelezést irányító műemlékvédőket. A földszinten történtek a legmélyrehatóbb átalakítások, a kor igényeinek megfelelően alakítottuk ki a tágas recepciót, a konyhát, a mosdókat és a társalgókat. A nagyteremben az álmennyezet elbontása után derült ki, hogy a terem plafonját az eredeti magasságnak a harmadára engedték le. Mintegy két és fél méterrel lett magasabb az étterem, amely bálterem is egyben. A műemlékvédők instrukcióit követve folyt a felújítás, amelynek során a régi magas ablakokat is visszaállítottuk. Az étteremben a falakat három freskó díszítette, Ács József és Benes József festőművészek alkotásai. Két képen a zentai csata jeleneteinek művészi ábrázolása látható, a harmadikon pedig egy hatalmas tiszavirág fedezhető fel. Ez utóbbi egy részben rejtett válaszfalon kapott helyet, ezért át kellett helyezni. Az öt és fél méter hosszú és több mint két méter magas, 7 centiméter vastagságú, mintegy öttonnás falrészt a festménnyel együtt áthelyeztük a mostani recepció mellé, így a betérő vendégeket elsőként a tiszavirág freskó fogadja, itt igazán jól kifejezésre jut a műalkotás szépsége és eredetisége – magyarázta Bicók Róbert.

A Royal Hotel Zenta egyik legszebb középülete (Gergely József felvétele)

A Royal Hotel Zenta egyik legszebb középülete (Gergely József felvétele)

HUSZONHÉT SZOBÁVAL BŐVÍTENÉK A HOTELT

Az általános gazdaságfejlesztési stratégia részeként a Prosperitati Alapítvány turizmusfejlesztési stratégiájának a turizmussal foglalkozó vállalkozások fejlődési pályára állítása volt a célja. Két éve, 2022-ben a zentai Royal Hotel az első sikeres nagy léptékű turisztikai fejlesztés volt, aminek azért óriási a jelentősége, mert azt igazolja vissza, hogy a Prosperitati Alapítvány turizmussal kapcsolatos fejlesztési szándékai, elképzelései nagyon is életszerűek, ugyanis vannak olyan magyar vállalkozók, mint a zentai hotel tulajdonosai is, akik valóban ebben az üzletágban kívánnak nagy léptékkel előre haladni.

– A szocialista időkben hozzáépítettek egy új szárnyat, ami a Prosperitati Alapítvány támogatásával megvalósult modernizációig tulajdonképpen munkásszállásként működött. A lepusztult hotelt 2003-ban vásároltuk meg, ami után hozzáfogtunk a teljes körű felújításhoz. Azóta húsz év telt el, a két évvel ezelőtti felújítási munkálatok mérföldkőnek számítottak, hiszen a több mint hetven szoba korunk igényeinek megfelelő, teljes körű modernizáción ment keresztül, így ma már a legigényesebb vendégek elvárásainak is eleget tudunk tenni. Szerbiában a zentai Royal Hotel az első húsz között van. A szállóvendégek elhelyezése, kiszolgálása mellett nagyobb rendezvényeknek is helyet tudunk adni. A Royal Hotel a Prosperitati Alapítvány segítségével visszanyerte régi fényét, négycsillagos szállodává lépett elő, olyan középületté, amelyre minden zentai polgár büszke lehet – hangsúlyozta Bicók Róbert, hozzátéve, ami a további fejlesztéseket illeti, a kihasználtság mértékéből kiindulva, újabb 27 szobát szeretnének kialakítani a bővülő szállásigények kielégítése érdekében.

A nagyteremben egymást követik a bálok, lakodalmak (Gergely József felvétele)

A nagyteremben egymást követik a bálok, lakodalmak (Gergely József felvétele)

– A célunk az, hogy a Royal Hotel kapacitását 200 ágyra növeljük, és ezáltal fel tudjunk készülni a nagyobb turistacsoportok elhelyezésére is a sport, az üzleti és egyéb turizmus terén. Az újabb potenciális bővítést megalapoztuk a terjeszkedéshez szükséges környező ingatlanok felvásárlásával. Várjuk az újabb pályázati lehetőségeket, hogy azokat saját erőből megtoldva még tovább tudjunk lépni azon az úton, amit megálmodtunk – fogalmazott Bicók Róbert, a Royal Hotel társtulajdonosa.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az épület díszes homlokzata különleges látványt nyújt (Gergely József felvétele)