Minket, vénebb bácskaiakat különösebben nem lepett meg a híre, hogy hatalmas jégesők pusztítottak Németország több településén, hiszen valamennyien láttunk már nyári jégesőt, még olyat is, amikor lapáttal kellett letúrni a fagyos csapadékot a téglajárdáról.
Aztán valamennyien emlékeztünk még a tekiai kegyhelyhez fűződő, gyerekkorunkban hallott történetekre, különösen a Savoyai Jenő herceg és Pálffy János gróf által vezetett keresztény csapatok 1716. augusztus 5-ei, Havas vagy másképpen Havi Boldogasszony napi diadalára, mikor is megsemmisítő vereséget mértek az oszmán seregre, melynek során a nagyvezír (dédanyáink meséiben maga a „szultány") is elesett. A hitetlenkedve hallgatott legendákban és legendatöredékekben ezen a nyári reggelen farkasordító hidegre ébredtek a törökök, már azok, akik az éjszaka meg nem fagytak, más történetek szerint pedig hatalmas hó esett, a keresztény csapatokat üldöző oszmán hadak a hóviharban eltévedtek, és ez okozta vereségüket. A török bukását a jámbor népi emlékezet egyértelműen Szűz Mária csodatévő segítségével magyarázta. Hóesésről korabeli kútfőkre támaszkodó történeti munkák nem tudnak, pusztító erejű viharról viszont igen.
A július végi, augusztus elejei pusztító viharok erejét az idei nyáron szinte egész Európa megtapasztalhatta. A németországi pusztító jeges esőket megelőzően itt-ott már Magyarországon is elő kellett venni a hólapátot. Voltaképpen a Havi Boldogasszony európai legendája is váratlan nyári meteorológiai lehűléssel volt kapcsolatos, egy, kiválasztottak által előre megálmodott és megvalósult hóeséssel, amely a Krisztus utáni 4. században történt Rómában, és amelynek a Santa Maria Maggiore székesegyház köszönheti későbbi felépítését a hócsoda által megjelölt helyen.
Mindenesetre, mondhatnánk némi nyegleséggel, a Havi Boldogasszony vigíliáján németekre lesújtó meteorológiai katasztrófa sem éppen piskóta. Felér egy poszt-posztmodern csodával. „Baden-Württembergben néhol harminc centi jégeső maradt a földön. Jégesővel és heves esőzéssel járó vihar csapott le a délnyugat-németországi Baden-Württemberg tartományban található Reutlingen városára. A településen hókotrókat kellett bevetni a leesett jég eltakarítására. Mintegy 250 tűzoltó vett részt a műveletben" – írta a Mandiner a BBC nyomán.
Hogy az egyre inkább hitehagyott, elkonzumosodott és önfeladó Németország lakóinak mindez eszébe juttatja-e a Boldogasszony hócsodáját, azt viszont én magam legfeljebb kötve, ha hiszem.