Kosztolányi Dezsőnek egy korai novellájában (A csillagász fia) figyeltem fel a pászma szóra: „A búcsúzó, csillaghullajtó augusztusi ég benézett a szobába. Tódor felült és előremeredt.
– Nem látok semmit. Pedig sok csillag hullhat az égről... Ma tizennyolcadika van...
Az égboltot csakugyan vékony tüzes pászmák szelték át. Halkan cikázott végig egy-egy ív,
akár a kénes gyufa gyengéden sziporkázó tűzcsíkja.” Ennek a köznyelvben ritka, választékos főnévnek „fényből vagy színből álló csík; hosszú, vékony sáv” a jelentése.
A népnyelvben meghatározott mennyiségű szálból álló feltekert fonalat, illetve a motringnak egy részét nevezik pászmának. Eszerint tíz szál fonal egy igét tesz ki, három ige egy pászma, több pászma egy motring.
A pászma egyébként nyelvjárási szó. Egyrészt „fonalköteg, -tincs” a jelentése (egyebek mellett Magyarittabén), másrészt „szántóföldön vagy szőlőben levő keskeny és hosszú tábla; pászta” (Zilahon). A pászta általában földterületnek sávszerű, valamiképpen elhatárolt, megjelölt szakaszára utal. Származékai közé tartozik a pásztázik, illetve pásztáz ige. A népnyelvben „valamely területet arat, szüretel, illetve a területen levő termést pásztánként aratja, szüreteli” a jelentése. A vadászok szóhasználatában „valamely területet pásztánként vadászva jár be, keresi a vadat”. A katonaságnál „lőfegyver irányzéka úgy van beállítva, hogy a tűz alatt tartott ellenség még akkor is eltalálható, ha a beállított távolságnál közelebb van a fegyverhez”.
A műszaki nyelvben is van pászma. A pászmás szerkezetű behúzókábel központi eleme egy üvegszál erősítésű rúd, mely a húzóerőnek egy részét veszi fel. Körülötte helyezkednek el a pászmák az optikai szálakkal. Ha vastagabb a központi elem, akkor több pászma fér el rajta. Ennek megfelelően több száz szálas kábelek is kialakíthatók.
Egy pászma rendszerint 10 optikai szálat tartalmaz. Ebben a kábelszerkezetben öt pászma van, így a szálak száma 50. Ha kisebb szálszámmal szeretnénk kialakítani a kábelt, erre az egyik mód, hogy arányosan csökkentjük a pászmákban lévő szálak számát.
A kábelek kialakításánál a szálak száma mindig osztható 2-vel. Ennek az az oka, hogy az átvitelek többsége kétirányú, és az egyes irányokat egy-egy szálon valósítják meg. A pászmákat igen erős szintetikus aramidszál veszi körbe, feladata a húzószilárdság erősítése. A kétszer sodrott kötél elemi szálait először pászmává, majd a pászmákat kötéllé sodorják. A pászma huzalnyaláb, amelyben a huzalok egy vagy több sorban helyezkednek el.