2024. december 25., szerda
SZÓFIGYELŐ

Reggebéd

Nemrégiben tudtam meg, hogy az angol brancs nemcsak szakmai vagy üzletágra, összetartó, egymást segítő társak körére, illetve csoportra, bandára vonatkozik, hanem a reggeli és az ebéd közötti étkezésre is, pontosabban bráncs alakban (leírva brunch). Ez a szó a „reggeli” jelentésű breakfast és az ebédet jelölő lunch szó alakvegyülésével jött létre. Erről saját élményeire alapozva Hódi Éva cikkezik az Édes Anyanyelvünk folyóiratban.

A brunch nyomán a német eredetű gábli („villásreggeli”), illetve a villásreggeli tükörszó (Gabelfrühstück) lett használatos a magyarban. Viszont nem esik szó a brunch tükörszaváról, a reggebédről. Ez jelzi az étkezés átmenetiségét.

A reggebéd szó már a XIX. század derekán felbukkan Szemere Bertalannak Atyám emlékezete című írásában: „Gyermekségemből az évnek akármely szakára emlékezem, az ő képét, amint a falu népétől körülvéve ül és beszél, mindenütt ott látom. Ott látom az illatos réten egy csoport fűz hűs árnyékában, hol a kifáradt kaszások a reggebéd után körülte a friss fűbe leheveredének, s a helyett, hogy szokás szerint aludnának, várják, hogy nekik valami szépet beszéljen, …” Szemere 1856-ban, párizsi emigrációjában írta az emlékezést, nyomtatásban 1870-ben jelent meg (Szépirodalmi dolgozatok és szónoklatok).

Napjainkban is találkozhatunk ezzel a tükörszóval: Azokra is gondoltunk, akik nem hajnalig maradtak ki Szilveszterkor és persze azokra is, akik csak kora délutánra térnek be hozzánk egy finom reggebédre. – A legjobb dolog abban, hogy mindketten itthonról dolgozunk, hogy bármikor elkölthetek egy reggebédet a kedvesemmel. Mindent frissen, a piacról. – Ha meguntad bámulni a megunhatatlan Dunát, térj be ide, és szemezgess a színes reggebéd opciókból, vagy egy kávé mellett töltődj fel. – Orbán Gundel-reggebédre invitálta Karácsonyt a Karmelitába. – A reggebéd a két új ismerős mindegyikére más-más hatással volt. – Ezt csak úgy itt hagynám, reggebéd ötlet gyanánt... – Szokásos reggeli: …szendvics vagy tojás, vagy éppen reggebéd, ha későn jutok reggelihez. – Így lett ma palacsinta a reggebéd (reggeli+ebéd, villásreggeli). – Az egyetlen parkban ettük meg a „reggebédet”.

Olykor a brunch fogalmának értelmezéseként szerepel a reggebéd: Lustálkodós reggelekhez, vagy egy brunch („reggebéd” vagy villásreggeli) részeként is remek választás lehet. – A brunch (szerkesztőségi nyersfordítás-lexikonban csak reggebéd vagy ebédelli) töretlen népszerűségnek örvend kitalálása óta. – Ami ugyancsak bevésődött a gyerekek emlékezetébe, az a másnapi „brunch” (reggebéd?!).

 

 

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás