Néhány évtizede, a nyolcvanas években bukkant fel az örömszínház főnév a szóhasználatban. Bizalmasan olyan színházi előadásra mondják, amely nyilvánvalóan örömet szerez a résztvevőknek, akár a színpadon vannak, akár a nézőtéren: A Pletyka egyértelműen örömszínháznak tűnik. – Csak így teljes az örömszínház. – Úgy vélem, ezt a fajta örömszínházigényt nem szabad tőlük elvenni. – Egyszerre örömszínház és valódi kitárulkozás. – Nem volt szerencsém. Sosem dolgozhattam örömszínházban. – Ebben az alkalmi társulatban mi örömszínházat művelünk. – Úgy tűnik, sikertörténet az örömszínház a székely falvakban. – Ritkábban nyilatkozza mostanság művészember, hogy örömszínházban dolgozik. – A shakespeare-i vígjáték végül szerencsére örömszínház lett.
Az örömszínház jellegét gyakran megfelelő jelző segítségével nyomatékosítják: Ez valódi örömszínház volt. – A Vádli igazi örömszínház. – Igazi örömszínházat játszik Nagy Gábor vezetésével. – KERO szerint produkciója igazi örömszínház lesz. – Igazi örömszínház. És valódi mozgásszínház. – Igazi örömszínház volt az is. – A Képzelt beteg bemutatója igazi örömszínház. – A Csíksomlyói Passió a Várszínházban igazi örömszínház volt. – Az előadás igazi örömszínház. – Igazi örömszínház ez, mondanám. – Káprázatos, felszabadító örömszínház volt. – A folyamatosan megnevettető előadások egy igazi örömszínház és egy pótolhatatlan kultúrmisszió részei. – Mindannyian felszabadultan játszanak, igazi örömszínház ez. – Története pedig ebbe a sajátos örömszínházba beleágyazva élővé, sőt maivá válik. – A világvégéről szólt, de mégis igazi örömszínház volt. – A főiskola az érdek nélküli örömszínház helyszíne. – Az előadás egésze mégis nézőboldogító örömszínház. – Pantomim etűdsorozata azonban ízig-vérig örömszínház. – A TÁP-féle színészverseny igazi örömszínház, fergetegesen mulatságos pillanatokkal, színészi felfedezésekkel.
Néhány összetett, határozóval bővített jelzős szerkezet is akad a mondatokban: A nézőre is átragadó örömszínház jellegéért szerettem a produkciót. – A menedzselt produkció tapintható lelkesedésből született örömszínház is. – A távolodások drámája a magasban lélekemelő örömszínház a Fővárosi Nagycirkuszban. – Zenélős, szemtelenül feleselős örömszínház a sepsiszentgyörgyi teátrum Chioggiai csetepatéja.
A viszonylag ritka örömszínház szó mintája a napjainkban meglehetősen népszerű örömzene főnév. Ez olyan muzsikálásra utal, amely mind az előadóknak, mind a hallgatóságnak örömet szerez.
Mellékletek/Kilátó