Görögország legmisztikusabb helyei közé tartozik egy kétezer éves romváros. Athéntól 200 km-re Apollón tiszteletére templomot emeltek, amely az ókori világ egyik legszentebb helye lett. Falai között jósda működött. Az innen kikerült jóslatok nagymértékben meghatározták Hellasz történelmét, ezen keresztül pedig hatással voltak az egész emberiségre. A delphi romvárost az UNESCO még 1987-ben a világörökség részévé nyilvánította.
Delphi az ókor legismertebb jósdája volt. Kezdetben évente csak egyszer – Apollón születésnapján – jósoltak, később havonta, amikor viszont a biznisz beindult, állandóan jöttek a jóslatok. A görögök nem vonultak háborúba és egyetlen komoly dologhoz sem fogtak hozzá, amíg ki nem kérték a jósnő véleményét Delphiben. Bármelyik görög férfi jósoltathatott. Amint belépett a templomba, kifizette a papnak a jóslás díját, aztán egy táblára rávéste a kérdést. Ez alatt az idő alatt a jósnő megmosakodott a tisztaság forrásában, ivott egy szent forrás vizéből és babérleveleket rágott. A papok bevezették a templomba, és átadták neki a táblát. A jósnő bevonult a legbelső, sötét, oxigénhiányos szentélybe. Itt további babérlevelet és egyéb misztikus füveket fogyasztott. A szentély padlóján volt egy repedés, amelyen keresztül vulkanikus gázok szabadultak fel. Ezek és a babérlevél együttes hatására transzba esett, és artikulálatlanul ordított, amit a papok fent a templomban értelmeztek és lejegyeztek, majd a válaszokat átadták a kliensnek. A legtöbb jóslat értelmetlen vagy érthetetlen volt, de legalábbis kétértelmű. Például egy anekdota szerint az egyik görög király kikérte a jósnő véleményét, hogy hadba vonuljon-e. A jósnő azt válaszolta, hogy ha a király átkel a folyón, nagy birodalom fog elveszni. Átkelt, vesztett. Reklamált utána a papnőnél, mire azt a választ kapta, hogy a jóslat beteljesült: valóban nagy birodalom pusztult el…
Delphiben égett sok száz éven át az Isteni fény, egy örökmécses, melynek lángját az Olümposzról hozták az embereknek. Az archaikus várost tartották ezer éven át a világ közepének. Az ismert mítosz szerint még Zeusz bocsátott szabadon két sast a világ két végéről, hogy megtudja hol van a világ köldöke. Ahol majd a sasok találkoznak, ott lesz. A madarak Delphiben szálltak le egy tojás alakú kőre, az Omphaloszra, így itt lett a világ közepe. Ezért, és még sok más miatt volt Delphi egy évezreden keresztül az akkoriban élt legműveltebb nép vallási és politikai központja. Mondhatnánk: a világ közepe.
A Parnasszosz hegyen fekvő 50 hektáros romváros egyike azon kevés világörökségi helyszínnek, amely egyidejűleg öt kritériumnak is megfelel. A világ köldökén és Apollón templomán túl a Tholosz (valószínűleg szintén szentély lehetett), az agora, a hippodrom, a színház, a Kincsesház, több ezer éve kőtömbökbe vésett versek, imák és történetek hirdetik mind a mai napig Hellasz fénykorát, amely nélkül a világ ma nem lenne ilyen, amilyen.