Sorozatunkban annak jártunk utána, hogy a vajdasági önkormányzatok mennyi pénzzel támogatják a sportot és azon belül is a sportklubokat, illetve ha van, mennyi pénzből működik a helyi sportszövetség. Az adai községben 2012-ben 25 sportklub tevékenykedett, számuk 2013-ban 26-ra emelkedett. A tavalyi és az idei esztendőben is a községi költségvetésből a sportra szánt éves összeg valamivel több, mint 9 millió dinár, amelyből 6 millió dinár illeti meg a sportegyesületeket, a többit a sportszövetség üzemeltetésére fordítják.
A helyi önkormányzat e mellett a pénzeszköz mellett kérésre további támogatást is nyújt az egyesületeknek különféle költségeik fedezésére. Miután az elmúlt időszakban Ada község tanácsának sporttal megbízott tagja, Körtvélyesi Tícián lemondott tisztségéről, a tanács elnöke, Bilicki Zoltán polgármester számolt be a helyi sportélet finanszírozásáról és a tervekről:
– A sportegyesületek fenntartása költséges. Ezért azt szeretnénk, ha az adai községben a sportba befektetett pénz és a kluboknak nyújtott támogatás mind nagyobb része a fiatalok nevelésére lenne fordítva, és nem a felnőttcsapatok működtetésére – magyarázta Bilicki Zoltán. – A fiatalok többsége ugyanis 20-25 éves korára felhagy a sportolással, vagy a tanulás mellett erre nem jut ideje. Emiatt olyan helyzet alakul ki, ami főként a focira jellemző, miszerint vidékről kell játékosokat szerződtetni, hogy egyáltalán legyen csapat és a klub működni tudjon. Ugyanakkor a felnőttcsapat működtetése nagy költséggel is jár, így csak a pénzeszközök kis része jut az utánpótlás-nevelésre. A sport terén azonban egyre inkább arra kell törekednünk, hogy az általános és középiskolás fiatalok sportoljanak. Mind kisebb jelentőséget tulajdonítva annak, hogy létezik-e felnőttcsapat, vagy sem, valamint annak, milyen rangfokozatban szerepel. Az a gond a magasabb rangfokozatban való szerepléssel, hogy olyan nagy költséggel jár, amelyet az önkormányzat egyedül nem tud vállalni a helyi vállalatok támogatása nélkül. A privatizáció azt hozta magával, hogy a magántulajdonban lévő vállalatok másképpen bánnak a pénzeszközökkel, mint régebben az állami és közvállalatok, amelyek könnyebben vállalták egy-egy sportklub finanszírozását. Bízok benne, ha a fiatalok nevelésére több pénzt költünk, több versenyt szervezünk a számukra, több lehetőséget teremtünk nekik a kibontakozásra, akkor többen sportolnak majd. Előbb-utóbb pedig elérhetünk egy olyan szintre, hogy a felnőttcsapat is csak helyi játékosokból áll össze. Ez esetben főleg a focira gondolok, mert a kézilabdára ez már régóta jellemző. A férfi- és a női kézilabdacsapatunkban szinte csak helyi játékosok játszanak, mivel mindkét klubvezetőség már hosszú évek óta nagy hangsúlyt fektetett a fiatalok nevelésére. Így a sportolással felhagyó játékosok távozása után sem csökkent le annyira a létszám, hogy ne tudna működni a klub, illetve emiatt játékoshiányban szenvedne a felnőttcsapat.
A tavalyi és az idei évben mekkora támogatást kaptak a községi költségvetésből a sportegyesületek? Csökkent vagy növekedett a sportra szánt pénz?
– A községi költségvetésben a sportklubokra szánt összeg 6 millió dinár volt tavaly, és ugyanannyi maradt az idén is. Azzal, hogy e mellett a pénzeszköz mellett további támogatást nyújtunk az egyesületek számára, például serlegvásárlásra vagy az utazási költségekre. Az adai fociklub százéves jubileumára szervezett ünnepség költségeit is magára vállalta az önkormányzat. A női kézilabdaklub számára az edző utaztatásának üzemanyagköltségét vállaltuk át. A Delfin-kupa költségeit is külön finanszírozta az önkormányzat. A helyi lovassportot és a lóverseny megszervezését 700 000 dinárral támogatta az önkormányzat. Így a sportra fordított összeg 30-40 százalékkal nagyobb, mint a költségvetési támogatás.
Az adai községben 26 sportegyesület van. Milyen arányban osztozkodnak a költségvetési támogatáson?
– A pénzeszközök szétosztását a községi sportközpont igazgatóbizottsága végzi. A legnagyobb költségvetésű klubok az adai labdarúgóklub és a női kézilabdaklub. Az idei évben mindkét egyesület 1,4-1,4 millió dináros költségvetési támogatáshoz jut. A támogatás nagysága a rangfokozattól is függ. Minél magasabb rangfokozatban játszik egy-egy csapat, annál nagyobbak a költségek. Továbbá jelentős pénzügyi támogatáshoz jut még a moholi Bácska Labdarúgóklub és az adai Potisje-Pletex Férfi-kézilabdaklub. Gyakorlatilag ez a négy klub kapja meg a pénz jelentős részét. Azonban ha megnézzük, hogy együttesen hány gyereket foglalkoztatnak, illetve községünkben ez a két legnépszerűbb sportág, amely kiváló eredményeket elért sportolókat nevelt ki, akkor ez reális is.
Hány dolgozója van a községi sportközpontnak?
– A sportszövetségnek négy fizetett alkalmazottja van. Az igazgató mellett két könyvelő dolgozik, akik könyvelnek a sportkluboknak, valamint egy gondnok, aki az adai sportcsarnokot takarítja. A sportközpontra szükség van, nem látjuk anyagi indokoltságát, hogy esetleg más szervezési formát alkalmazzunk. Ha az önkormányzat közvetlenül osztaná szét a pénzt az egyesületek között, akkor sem tudnánk jelentős pénzeszközöket megspórolni. Abban az esetben minden klubnak saját magának kellene fizetni a könyvelést, valamint a pénzügyeit intézni Zentán. Ez a sportegyesületeknek külön bonyodalmat jelentene az ügyintézésben, és újabb költségeket, amelyeket szintén az önkormányzatnak kellene kifizetni. A sportközpont átszervezésére valamilyen formában szükség van, mert azt szeretnénk, ha minél nagyobb hasznot valósítana meg a sportpanzió működtetéséből, amely által a saját jövedelméből hozzá tudna járulni a sportklubok finanszírozásához, illetve a sportpályák karbantartásához.
Az elmúlt évben épült-e sportlétesítmény Ada községben?
– Tavaly felújítottuk a teniszpályát Moholon, ahol folyik a sportcsarnok kiépítése, ami a végső fázisba jutott. A közelmúltban jártam a helyszínen, ahol az építőktől megtudtam, hogy körülbelül két hónap múlva befejezik a létesítményt. A plafon munkálatait befejezték, a korlátokat felszerelték, az ablakok a helyükön vannak, bevezették a fűtést, kilapozták a mellékhelyiségeket, ahova a szaniterelemeket kell még beépíteni. Bízok benne, hogy moholi iskola ballagóinak ünnepségét már az új sportcsarnokban rendezik meg. A sportcsarnokban parkettapadló lesz, a lelátón nem ülések, lesznek, hanem fapad. Az építészeti költségek nem foglalják magukban a berendezés, vagyis a tornaszerek, kapuk, kosárlabdapalánk, eredményjelző tábla költségeit. Az intézmény igazgatójával abban egyeztünk meg, hogy több helyen pályázunk támogatásért, ami jórészt már meg is történt. Amennyiben ezek a pályázatok sikertelenek lesznek, abban az esetben az önkormányzat fedezi ezeket a költségeket.
Ada 2012 2013
Évi költségvetés 615,3 millió 489,9 millió
Sportra szánt összeg 9,2 millió 9,4 millió
Klubok támogatására 6 millió 6 millió
Sportszövetség működésére 3,2 millió 3,4 millió
Klubok száma 25 26
* Tavaly Adán a sportszövetség működésére a teljes költségvetés 1,71, a sportegyesületek támogatására pedig 1,1 százalékát költötték. Az idén az előzetes tervek szerint az alaptámogatás 1,92 százaléka a költségvetésnek.