2024. július 30., kedd
XI. NŐI KÉZILABDA-EB

Pytlick, a vén róka

A magyarok elveszítettek minden esélyt az elődöntőre

Ha csak hírszerűen közölnénk az I-es középdöntő csoport hétfői utolsó mérkőzésének történéseit, akkor azt írnánk, hogy a házigazda Magyarország 23:20 arányban kikapott Dániától, s ezzel elveszítette minden reményét arra, hogy a budapesti elődöntőt kiharcolja, a dánoknak pedig legalább egy pontot kell szerezniük a spanyolok ellen ahhoz, hogy bebiztosítsák ugyanezt. A hétfői meccs azonban ennél sokkal több volt.

Az elődöntő szempontjából sorsdöntő mérkőzésre ugyanis a magyarok teljesen rémülten léptek pályára, a dánok pedig pontosan tudták, mit akarnak, s ez már az első percekben megmutatkozott, hiszen Németh András csakhamar időkérésre szorult, mert a dánok már 3:0-ra mentek. Túl sok okosat azonban nem mondhatott nekik, mert nem változott a játék képe, hiszen ha nincs Tomori Zsuzsanna, akkor magyar gól sincs. Az átlövő négyszer betalált, s egy hetest is összehozott, s így lett öt találata a magyaroknak, amikor egy gólra megközelítették az ellenfelet. S bár egy-két alkalommal még volt esély felzárkózni, ettől a pillanattól kezdve úgy tűnt, a magyaroknak közük sincs a meccshez, mert a dánok kétszeres olimpiai bajnok szövetségi kapitánya, Jan Pytlick elég szokatlan megoldáshoz nyúlt, mert beküldte a hetedik mezőnyjátékost is, s szinte az egész mérkőzésen, tehát 45 percig kapus nélkül játszatta csapatát. A két beállóssal aztán a magyarok semmit sem tudtak kezdeni, s ez ékesen bizonyítja, hogy a dán kapitány alaposan túljárt magyar kollégája eszén, mert Németh egyszerűen nem tudott jó tanácsot adni kiválasztottjainak, akik a mérkőzés végéig kétszer tudták csak kihasználni a szituációt, azaz szinte nem is büntették meg azt, hogy esetenként a dánok nem tudnak kellőképpen visszarendeződni. Ezt emelte ki Bent Nyegaard, a világon nagyra tartott dán szakkommentátor is: „Briliáns húzás volt a hét a hat elleni játék, fenomenális a taktika és a meccselés, a legmagasabb osztályzatot kapja. Ritka, hogy így lemeccselnek egy edzőt, mint ahogy Jan Pytlick ma tette magyar kollégájával. Külön világban mozgott a két edző. Pytlick bátor volt és megmutatta képzettségét. 45 percig kapus nélkül játszott támadásban a csapat 7 a 6 ellen. Pytlick pályafutásának egyik legjobb mérkőzését láttuk. Én óvatosan szoktam bánni a dicséretekkel, de briliáns volt, amit bemutatott.” A dán szakembernek sajnos teljesen igaza volt, mert a vén róka dán kapitány szépen kielemezte, hogy a magyarok lassúak lábbal, s végül teljesen jogosan láthattuk a meccs végén a kaján mosolyt az arcán: „Nagyon elégedett vagyok a győzelemmel, nagyon jól védekeztünk, itt dőlt el a meccs. Nagy szerencse, hogy a hét a hat ellen való játék ilyen jól sikerült. Románia ellen az utolsó percekben már használtuk ezt a taktikai elemet, amelyet az utóbbi három-négy hónapban gyakoroltunk be. Nem volt sok cserelehetőségünk, de a csapat megküzdött a győzelemért. A magyarok teljesen pánikba estek, nagyon rosszul reagáltak. Ezt szerencsére gyorsan észre is vettük, és ki tudtuk használni. Túl sok helyet hagytak a két beállónak, lyukak voltak a védekezésükben. Azt játszhattunk, amit akartunk. Könnyű dolgunk volt, miután a magyar válogatott egyszerűen nem reagált megfelelően a pályán zajló eseményekre” – nyilatkozta később Pytlick. A mérkőzéshez egyébként még az tartozik hozzá, hogy Kiss Éva számos bravúrt bemutatott a kapuban, s a „csak” három különbség tulajdonképpen az ő érdeme, s a jövőre nézve biztató a 18 éves Tóth Gabriella teljesítménye (5 gól) is, aki fiatal pimaszsággal akkor vállalta magára a lövést, amikor mindenki be volt tojva.

Mint említettük, a magyaroknak ezzel elszállt az elődöntős esélyük, s csak abban az esetben lesznek ott a budapesti helyosztókon, ha ma legyőzik a még veretlen Norvégiát. A 3. helyhez szélsőséges esetben a döntetlen is elég, de akkor a dán–spanyol meccstől függ a magyarok sorsa, azaz a dánoknak nyerniük kell. Vereség esetén még a negyedik hely is kérdéses, mert a magukra talált románok könnyen legyőzhetik a lengyeleket, ez pedig igen kellemetlen lenne, hiszen azt jelentené, hogy a magyarok a második kalapból várhatnák a vb-selejtező vasárnapi sorsolását.

S hogy Németh András egyszerűen tehetetlen a skandináv szélvész ellen, azt ékesen bizonyítja az is, hogyan készültek tegnap a norvégok ellen: szabadnapot kaptak a lányok...

A hétfői nap egyébként elég rendkívüli volt, hiszen az esélytelenebbnek tartott románok legyőzték az eddig szép játékot produkáló spanyolokat. E siker fő kovácsa a kapus Paula Claudia Ungureanu volt, aki briliánsan védett a második félidőben. Hát ezért volt nagyon fontos a románoknak a magyarok elleni meccs, mert a vereség helyetti győzelem elődöntős álmaikat nem a tudományos fantasztikum kategóriába tette volna, hanem igenis ott lehetnének a legjobb négyben! Meglepetés volt készülőben a lengyel–norvégon is, hiszen az északiak egy kicsit lazára fogták az első félidőt, ám a másodikban csak néhány percre volt szükségük, hogy ledolgozzák az általában négy gól hátrányt, s végül kényelmes győzelmet arattak. Ezzel együtt a lengyelek megmutatták, hogy képesek ők szépen is játszani, dicséretükre szólva minden kapitányi utasítást betartottak, s addig küzdöttek, amíg csak az erejükből tellett.