Ezúttal nem volt nehéz dolgunk, nem kellett sokat tanakodnunk, hogy ki legyen rovatunk főszereplője, ugyanis hiába volt jó néhány kiváló teljesítmény az európai futballpályákon, Miroslav Klosét nem überelte senki, ő ugyanis a Laziónak a Bologna elleni 6:0-s győzelme során ötször talált be a vendégeknél ezen a meccsen debütáló, osztrák állampolgárságú Dejan Stojanović kapujába.
Miroslav Klose 1978. június 9-én látta meg a napvilágot a sziléziai Opoléban. Édesapja, Josef Klose profi labdarúgó volt az Odra Opole csapatában, ám még Miroslav születésének évében elhagyták a kellemetlen hangulatú Lengyelországot, és Franciaországba költöztek, ahol az apa szélsőként játszott az élvonalbeli Auxerre együttesében. Édesanyja, Barbara Jeż is neves sportolónak számított, tagja volt a lengyel női kézilabda-válogatottnak. Habár a Klose família lengyelországi német család volt, 1986-ban, amikor Németországban telepedtek le, Miroslav mindössze két szót tudott németül: „Amikor Németországba érkeztem, mindössze két szót tudtam németül, »igen« és »köszönöm«. Az iskolában ez természetesen problémát okozott. Az első nap tollbamondást írtunk, amiből én egyetlen szót sem értettem” – mondta a csatár a Der Spiegelnek adott 2010-es interjúban.
1987-ben kezdett el futballozni a Blaubach Diedelkopf együttesében, és már 20 éves volt, amikor az egykori Bundesliga-együttesbe, a Homburgba szerződött. Az itt lejátszott 18 meccsén azonban olyan teljesítményt nyújtott, hogy elkerült a Kaiserslautern tartalékcsapatába. Tehetsége, munkabírása és egyszerűsége azonban hamarosan az élvonalbeli keretbe juttatták. 147 mérkőzésen 52 gólt szerzett ebben a csapatban, ami jó ajánlólevélnek bizonyult Brémában is, ahová közel 5 millió euróért szerződött 2004-ben. Kiváló támadótriót alkotott a francia Johan Micoud-val és a horvát Ivan Klasnićtyal, ami első brémai idényében 15 gólt eredményezett. A következő, 2005/2006-os idény még jobban sikerült, 26 Bundesliga-meccsen 25 gólig és 16 gólpasszig jutott, amivel német gólkirály lett. Nem is maradt sokáig ezen az állomáshelyén, habár érdeklődött iránta a Juventus és a Barcelona is, ő 15 millió euró ellenében a Bayern Münchenbe távozott. Első két szezonja itt is jól sikerült, a 2009/2010-es szezonban csak hat gólig jutott, 2010/2011-ben két sérülés is hátráltatta, ami után sokat kispadozott, szerződése lejártával pedig nem tudott megegyezni a Bayern vezetőségével, így 2011 nyarán jelenlegi állomáshelyére, Rómába igazolt, ingyen. Rómában megmutatta ismét, hogy még mindig lehet rá számítani, az előző szezont 12 góllal zárta, most pedig már 15 találatnál – igaz, ennek egyharmadát éppen a hétvégén szerezte.
A világ azonban nem is a klubfutballban elért eredményei miatt emlékszik rá, hanem azért, amit a német válogatott mezében vitt véghez. Pedig nem sok hiányzott ahhoz, hogy Miroslav a lengyel nemzeti csapatban mutatkozzon, elvégre 2001 januárjában az akkori lengyel szövetségi kapitány, Jerzy Engel elutazott Németországba, hogy rávegye főhősünket, hogy a lengyel válogatottat válassza. Klose azonban visszautasította az ajánlatot, amiről a Przegląd Sportowynek adott 2008-as interjújában azt mondta, hogy ha a lengyel szövetség 1-2 évvel előbb keresi meg, akkor most valószínűleg a lengyel válogatott tagja lenne.
2001 márciusában, az Albánia elleni vb-selejtezőn mutatkozott be a Nationalelfben, rögtön győztes gólt szerzett. Betalált csereként a görögök ellen is, majd az Izrael és Ausztria elleni mesterhármasával kivívta a 2002-es német világbajnoki kerettagságot. A dél-koreai–japán rendezésű világbajnokságon öt góllal járult hozzá a német ezüstéremhez, és itt ismerte meg a világ jellegzetes előreszaltós gólörömét. A 2006-os németországi vébén is öt gólig jutott, a csapat pedig bronzéremmel zárta a tornát. A 2008-as Eb-n is betalált kétszer, a német válogatott pedig csak a döntőben maradt alul Spanyolországgal szemben. A 2010-es világbajnokságon majdnem rekorder lett belőle, ugyanis itt is betalált négyszer, amivel a vébéken szerzett góljainak száma 14-re nőtt – ennél csak Ronaldo szerzett többet a vb-k történetében, 15-öt. Ha tartja jelenlegi formáját, az sem kizárt, hogy jövőre, Brazíliában még lesz esélye megelőzni a brazil legendát.
Miroslav Klose jelenleg a második legtöbb válogatottsággal rendelkező német (126 mérkőzés – a csúcstartó Lothar Matthäus 150-nel), ő rúgta a második legtöbb gólt a Nationalelfben (Gerd Müller, aki 68 gólt lőtt német színekben, eggyel előzi meg), ő az egyetlen olyan játékos, aki három világbajnokságon is legalább négy gólt lőtt, illetve aki 5 Eb- és vb-elődöntőben szerepelt.
Mindezen eredmények tudatában nyugodtan kijelenthető, hogy tudásához és teljesítményéhez képest eléggé alulértékelt játékos, reméljük, hogy a jövőben ismét nagyobb figyelem irányul majd rá.
NÉVJEGY
Név: |
Miroslav Josef Klose |
Születési idő: |
1978-06-09 |
Születési hely: |
Opole (Lengyelország) |
Poszt: |
csatár |
Klubjai: |
Homburg (1998–1999), Kaiserslautern (1999–2004), Werder Bremen (2004–2007), Bayern München (2007–2011), Lazio (2011–) |
Mérkőzések/gólok: |
549 mérkőzés/212 gól/113 gólpassz |
Válogatott: |
126 mérkőzés/67 gól/28 gólpassz |