2024. november 22., péntek
NŐI LABDARÚGÁS

Kényszerpihenőn a hölgyek

A szerb női labdarúgó-válogatott az elmúlt napokban sikerrel vette a Bosznia-Hercegovina jelentette akadályt az Európa-bajnoki selejtezők rájátszásának 1. fordulójában, így Violeta Slovićékat már csak egy lépés (Svédország) választja el attól, hogy történetük legnagyobb sikerét elérve kijussanak a jövő évi svájci kontinenstornára.

A nemzeti tizenegy sikerei miatt azt hihetnénk, hogy a szerbiai női foci háza táján minden rendben van, ám az elmúlt napokban ennek pont az ellenkezője bizonyosodott be. A válogatottszünetet követően az elmúlt hétvégén a 9. forduló mérkőzéseivel kellett volna folytatódnia a női Szuperliga küzdelmeinek (a TSC Újvidéken lépett volna pályára), ez azonban nem történt meg, mivel az illetékesek bizonytalan időre felfüggesztették az élvonal, az I. liga és az országos kadétliga északi csoportjának küzdelmeit. Mindez arra vezethető vissza, hogy a szövetség illetékesei még a szezon kezdetén megvonták az indulási jogot a Szuperligában a Spartacus II. csapatától, az indoklás szerint azért, mert a szabadkaiak U17-es együttese nem játszotta le első két bajnoki mérkőzését az országos kadétliga északi csoportjában.

Az elképzelés szerint az I. liga legutóbbi idényét a második helyen záró Napredak gárdája vette volna át az észak-bácskaiak helyét, ám a kruševaciak ez idáig még nem játszhattak le egyetlen mérkőzést sem, mivel a szabadkaiak óvást nyújtottak be a határozat ellen. A Szuperligában emiatt csak csonka fordulókat rendeztek, egy csapat mindig szabad volt. Hogy az elmaradt mérkőzések száma ne nőjön tovább, a liga versenybiztosa inkább a megszakítás mellett döntött, és nagyon valószínű, hogy az idén a női élvonalban már nem is játszanak bajnoki találkozókat. Az elképzelések szerint a pontvadászat majd csak február elején folytatódik, a hazai szövetség fellebbviteli bizottságának addig mindenképpen döntést kell hoznia a Spartacus II. óvásával kapcsolatban, és nyilatkoznia kell, hogy melyik klub is a női Szuperliga nyolcadik résztvevője.

Ez az eset is jól mutatja, hogy a szerbiai női fociban egy ideje valami nagyon nincs rendben. Tavaly például a bajnoki cím sorsa a Crvena zvezda óvása miatt csak a lausanne-i sportbíróságon dőlt el, a nemzeti kupa döntőjét pedig le sem játszották, mivel a svájci sportszervezet döntésével elégedetlen szabadkai Spartacus csak hét játékost nevezett a fináléra, akik közül az egyik néhány másodperccel a kezdés után sérültet jelentett. Két évvel ezelőtt ráadásul a Crvena zvezda és a Spartacus tartalékcsapata is a Szuperligában versenyezhetett, annak ellenére, hogy a szabályok minden országban határozottan tiltják azt, hogy egy klub első és második csapata ugyanazon rangfokozatban szerepeljen.

A káosz tehát elég nagy, és a kérdés az, hogy mit lép majd az ügyben a kontinentális szövetség, az UEFA ugyanis a visszásságok miatt kitilthatja a szerb klubokat a nemzetközi kupákból, a válogatottak pedig nem indulhatnak majd a különböző selejtezősorozatokban. Félő, hogy ezek után a hazai állapotokkal elégedetlen szerbiai női labdarúgók még nagyobb számban igazolnak külföldre, tovább gyengítve így az itteni Szuperliga és I. liga mezőnyét.

EGYMILLIÁRD EURÓ A NŐI SZAKÁGNAK
Az UEFA a következő hat évben 1 milliárd eurót fektet be a női labdarúgásba. A szakág fejlesztését célzó jelentős beruházásról az Insider Sport számolt be, idézve Aleksander Čeferin UEFA-elnököt, aki szerint „megállíthatatlan az útiterv, amely a női futballban rejlő lehetőségek felszabadításához vezet”. Emlékeztetett rá, hogy a mostani a női labdarúgóknak szánt második nagy program a 2019-ben meghirdetett stratégiát követően, amely a bevételek nagyságának, a résztvevők számának, valamint a nézettségnek a növekedését támogatta az egész kontinensen. Míg a bevételek és a nézettség nőtt, így például a londoni női Eb-döntő 50 millió nézőt vonzott, az UEFA legfrissebb jelentése szerint csak 1,6 millió női játékos szerepel a regisztráltak sorában, annak ellenére, hogy 2024-re 2,5 milliós számot kívánt elérni az európai szövetség.

„Az UEFA elkötelezett a mellett, hogy a bevételekből és saját tartalékaiból 1 milliárd eurót fektessen be női futballkezdeményezésekbe, alulról szerveződő projektekbe, és átalakítsa versenyformátumait” – mondta Čeferin. A szlovén sportvezető szerint az UEFA célja, hogy 2030-ig hat teljesen professzionális liga és ötezer profi játékos legyen a kontinensen, szemben a mai három ligával és 3049 profi futballistával. A női Bajnokok Ligája 2025/26-ban új formátumban zajlik majd, amelyben a csoportkör helyére egy 18 csapatos minibajnokság lép. Emellett az UEFA a következő szezonban a 2025-ös svájci női Eb után egy második női klubsorozatot is indít. A jövő évi Európa-bajnokságot július 2. és 27. között rendezik, nyolc svájci helyszínen.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás