2024. július 18., csütörtök

Virtuális tiszteletadás és videójáték nosztalgia

Érdekes honlapok

1968-ban, két nappal a neves, faji egyenjogúságért küzdő békeharcos, Martin Luther King elleni merénylet után egy Iowa állambeli iskola tanító nénije, harmadikos diákjainak egy minden tekintetben izgalmas kísérleten keresztül mutatta be, hogy mi is az a diszkrimináció. A kísérletet felvette egy televíziós társaság stábja, s azóta Amerikában a legnézettebb dokumentumfilmek közé tartozik az alkotás. 14 évvel később a tévések ismét ellátogattak az iskolába, hogy dokumentumfilmet készítsenek arról, hogy az osztálytalálkozóra összegyűlt, egykori kísérletalanyok miképpen is vélekednek a világról, illetve arról, amit másfél évtizeddel azelőtt átéltek. A több elismerésben is részesült dokumentumfilm a közelmúltban az Internetre is feltöltötték s megtekinthető a http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/divided/etc/viewcímen.

1985-ben a francia titkosszolgálat (DGSE) robbantásos merényletben elsüllyesztette a Greenpeace környezetvédelmi szervezet Rainbow Warrior elnevezésű zászlóshajóját. A közelmúltban a Greenpeace megkezdte az új „Szivárványharcos” építését, azonban anyagi nehézségek miatt a Világháló „lakosságához” fordultak segítségért. A http://anewwarrior.greenpeace.org/?lang=enoldalon bárki megtekintheti a készülő hajó modelljét, illetve tervrajzait, de egyben, a Greenpeace internetes kereskedésében vásárolva saját maga is hozzájárulhat a hajó elkészítéséhez.

A http://www.povertyover.cominternetes címen megtudhatjuk, hogy melyek is azok a dolgok, amelyek leginkább kihatottak különböző nemzetek, illetve országok elszegényedésére s az oldal készítői rámutatnak arra is, hogy milyen lépéseket kellene tenni ahhoz, hogy a bolygónkon némileg csökkenjen a szegények száma.

Manapság, az XBOX , a Playstation és a Nintendo , illetve az erősebbnél erősebb konfigurációjú számítógépek világában kevesen emlékeznek mindazokra a folyadékkristályos kijelzőjű „zsebkonzolokra”, amelyekkel a múlt század nyolcvanas éveiben múlatták a szabadidejüket. Ezeknek a játékoknak „állít emléket” a http://www.pica-pic.com internetes címen elérhető oldal. A honlapon nemcsak megismerkedtünk a legismertebb darabokkal, hanem játszhatunk is velük.