A hétvégén a Petőfi 200 emlékév Mozdulj! Petőfi! nevet viselő vajdasági programsorozatának keretében rendezték meg a Petőfi-iskolák Találkozóját, a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató és Kulturális Központ valamint a Petőfi Sándor nevét viselő vajdasági iskolák szervezésében. Az első ilyen jellegű eseményre 50 évvel ezelőtt Doroszlón került sor, és a jubileum apropóján a mostani találkozó házigazdája is az ottani Petőfi Sándor Általános Iskola volt.
A pénteki megnyitó ünnepséget, bemutatkozót valamint a Doroszló-Szentkút Európa-termében zajló magyar nyelv és irodalom, illetve történelem versenyeket másnap kirándulás követte. Az alsó tagozatosokkal, vagyis a képzőművészeti pályázat nyerteseivel kiegészült népes, csaknem 350 fős résztvevő csoport Zombor jellegzetességeit tekintette meg, Pribilla Attila kalauzolásával, továbbá a Bács királyi és érseki lovagvárához látogatott.
A gyerekek, visszatérve Doroszlóra, örömmel számoltak be a kirándulás és a találkozó élményeiről. Sebők Olivér, a hajdújárási Petőfi Sándor Általános Iskola tanulója az alábbiakat mondta:
– Nagyon tetszett az itteni vendéglátás. Jókat játszottam a barátaimmal, ismerkedtem és sok újat tanultam, Petőfiről is. Nagyon jó volt a kirándulás, szép volt a vár és a környéke. Emlékezetes élmény marad ez a találkozó, szívesen részt vennék benne máskor is – hallottuk Olivértől.
Lennert Géza az unokáját kísérte el az eredményhirdetésre. A neves fotóművész, a Jó Pajtás egykori szerkesztője sokat mesélhetne a Petőfi-iskolák Találkozójának múltjáról, hiszen előbb, 1979-ben segédoperatőrként, majd 13 alkalommal újságíróként volt jelen ezeken az alkalmakon. A múltbéli és a jelen alkalom közötti párhuzamokról egyebek mellett a következőket hangsúlyozta:
– Kezdetben ez a Petőfi Sándor, a Petőfi-brigád és a Kis Ferenc Általános Iskolák Találkozója volt, fővédnökségét vállalta a Vajdasági Harcos Szövetség. Végrehajtói voltak a Gyermekrádió szerkesztőségének tagjai, Argyelán István akkori főszerkesztővel az élen, továbbá a Jó Pajtás szerkesztősége, Mucsi József akkori főszerkesztő vezetésével. Ezek a múltbéli találkozók is nagyon szépek voltak. Szerveztek versenyeket, ügyességi játékokat, tanulmányi versenyeket, a magyar nyelv mindig fontos, hangsúlyos részét képezte ezeknek az alkalmaknak. A helyszínre érkező tanulókat a helyi gyerekek otthonában szállásolták el. Ennek köszönhetően is tartós barátságok szövődtek a résztvevők között. Nagyon örülök, hogy felelevenedett a Petőfi-iskolák Találkozójának hagyománya, hiszen nagyon fontos, hogy a vajdasági magyar gyerekek találkozzanak, ismerkedjenek, tartalmas időt töltsenek el egymás társaságában. Lényeges továbbá a versenyszellem előmozdítása is, amely itt most szintén kiváló módon kap teret – részletezte az egykori szerkesztő.
A jubileumi találkozó tanulmányi (csapat)versenyének eredményhirdetésén a gyerekek lelkesen ünnepelték saját eredményeiket és egymás sikereit.
Az eredményhirdetés előtt a doroszlói Petőfi Sándor Általános Iskola két tanulója, Király Elíz és Glumičić Leila énekes-zenés produkcióját tekinthették meg az ünneplők. Felkészítőjük Csernicsek Edvin volt.
A Petőfi-iskolák találkozója ezzel nem ért véget, habár a diákok és tanáraik már hazautaztak Doroszlóról. Minden diák, aki továbbjutott a doroszlói találkozóra, májusban el fog látogatni Kiskőrösre, a Petőfi Sándor Emlékház és Múzeumba, hogy személyesen is megnézze, hol született a költő, akiről annyit tanultak, és akiről iskolájuk a nevét kapta.
A díjazottak teljes listája keddi számunkban jelenik meg.
Az íráshoz fotógaléria kapcsolódik, amely itt tekinthető meg.
Nyitókép: L. Móger Tímea felvétele