Kicsik és nagyon, fiatalok és idősek találkoztak hétfőn délután a Népkörben tartott műhelymunkán Kúlán. Vidám népzene hallgatása közben ünnepváró díszek készültek, ugyanakkor a jelenlevők a hagyományos technikák mellett újabbakat is kipróbáltak. A helyszínen járva meggyőződtünk arról, hogy minden évben egyre több gyerek próbálja ki kézügyességét a húsvéti műhelymunkán. A legfiatalabbak rajzoltak, a kicsit idősebbek egyedi díszeket készítettek, a tojásfestés és szalvétatechnika mellett hungarocell-, azaz sztiroportojásokat vontak be pamuttal és spárgával.
Hugyik Karolina, a Népkör Kulturális Bizottságának elnöke többek között elmondta, tudják értékelni ezeket az alkotásokat, ugyanakkor maguk köré édesgetik a gyerekeket, hiszen ők is szívesen jönnek, mert látják azt, hogy idősek is dolgoznak, s így a munka talán sokkal értékesebb. Többen voltak, akik új ötletekkel érkeztek, így mindenki azt csinálhatta, ami a legjobban tetszett neki.
− Húsvétváró kézműves-foglalkozásokat tartottunk, az óvodásoktól a felsősökig mindegyik korosztály jelen volt. A tojásfestés és a tojásfújás mellett megtanulhatták a hagyományos tojásírást, amely során gyantával rajzoltuk a mintákat. A festett tojásokat leöntöttük gyertyával, ami nálunk hagyományos verziónak számít. A modernebb változatnál zsírkrétával rajzolunk a tojásra, ugyanúgy megmarad a minta, ezt követően tesszük a festékbe. Később felfűzzük szalagra. Sok olyan dolog van, amit még nem próbáltunk ki, de tervezzük, hogy egy újabb alkalommal ezek is sorra kerülnek – magyarázta Hugyik Karolina.
A kézimunkázó asszonyok gyapjúfonálból készítettek díszeket. Kanyó Hajnalka csoportvezető elmondta, tojás alakú mintára tekerték a fonalat.
− A kisebb gyerekeknek kartonból kivágtunk egy-egy tojásformát, erre kereszteztük a fonalat, majd szemet és csőrt kapott, így kiscsibe lett belőle, ami szintén szép húsvéti dísz. A másik csapat pedig kicsit nagyobb tojásra tésztát ragasztott és azt mindenki saját ízlése szerint festette be. A harmadik csapat pedig sztiroportojásokat fonállal vagy spárgával vont be, a két dolgot ragasztó segítségével rögzítették egymáshoz – sorolta Hajnalka.
Hevér Judit zenetanár a szalvéta-, ismertebb nevén a dekupázstechnikát mutatta meg az érdeklődőknek.
− Leválasztjuk a szalvéta három rétegét, majd tojás alakú mintákat vágunk ki, és ezeket ragasztjuk a tojásokra. Ugyanakkor a tojás alakú forma önmagában is lehet dísz, vagy fapálcikára ragasztjuk, amit bárhova, akár virágcserépbe is leszúrhatunk – mondta Judit.
A Népkör nagytermében azt is megtudtuk, hogy a saját kezűleg készített munkákat mindenki hazaviheti. A lányok közül többen is elmondták, amellett, hogy szebbé varázsolják otthonukat, a locsolkodó fiúknak is jut majd a dísztojásokból.

Nyitókép: A sztiroportojást pamuttal vonják be, húsvéti dísz készül (Fotó: Paraczky László)