2024. július 16., kedd

Huszonöt éves a padéi kincs

Negyedévszázados fennállását ünnepelte a padéi Takáts Rafael Magyar Kultúrkör

Az észak-bánáti falu kulturális életét szorgosan gondozó és a magyar közösséget maga köré tömörítő Takáts Rafael Magyar Kultúrkör fennállásának két és fél évtizedes évfordulójának a megünneplése alkalmából megrendezett rendezvénysorozat szombaton hálaadó szentmisével kezdődött, aminek a végén az ünneplők megkoszorúzták a Ferenc-rendi szerzetes, tanító, nyomdász, „a padéi Typobéta" tiszteletére kihelyezett emléktáblát, majd pedig a kultúrkör udvarában lévő nyári színpadon alkalmi művelődési műsort rendeztek, amelyen az egyesület keretén belül működő néptánccsoportok, citerások, népdalkórus és népdalénekesek, illetve a Fokos zenekar lépett fel.

Az ünnepségen elsőként Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke mondott köszöntőbeszédet.

Az MNT elnöke beszéde elején a jelenlévőket emlékeztette rá, hogy 25 évvel ezelőtt volt egy pillanat, amikor is egy padéi baráti társaság megalapította ezt az egyesületet, majd egy másik, amikor bennük megszületett az ötlet, hogy a falunak egy olyan személyéhez kössék az egyesületnek a nevét, a küldetését, a hivatását, aki próbálta az itt élő dohánykertészeknek a lelkiségét erősíteni, emellett pedig a magával hozott nyomda segítségével a kultúrának és a nyomtatásnak azt a csodáját hozta létre, amely méltóképpen nemcsak Padénak, hanem az egész tájnak és a délvidéki magyarságnak is a művelődéstörténetét örökítette meg.

– Azok, akik felkarolták és létrehozták a Takáts Rafael Magyar Kultúrkört, a névadó szellemiségét vitték tovább: a nyugtalant, az előremutatót, a törekvőt, az építkezni akarót de mindenképpen közösséget építőt – mondta az MNT elnöke, s kiemelte, hogy a csoda csak akkor jön létre, ha itt van a maga ideje, s ezt nemcsak abban az egy pillanatban éljük meg, hanem ha kell, akkor 25 évben is, s azt kívánta, hogy ezt a következő 25, 50... évben is megéljék a kultúrkör aktivistái.

(Fotó: Horváth Zsolt felvétele)

(Fotó: Horváth Zsolt felvétele)

– Ez a 25 év öröksége azt mutatja, hogy van eredmény. Ez az eredmény pedig csak egy dologról szólhat, arról, hogy együtt, közösen vagyunk erősek. Ehhez kell összefognunk, ezt kell mindannyiunknak megérezni, s akik vendégként itt vagyunk, tudjuk, hogy még többen kell, hogy összefogjunk, még erősebbnek kell, hogy legyünk ahhoz, hogy minden sérelem, bosszú, öröm vagy bánat, bármi, ami ér bennünket, felülíródjon abban a közös eszmében, hogy jó itt Padén, jó Csóka községben, Bánságban, Bácskában, Szerémségben, az egész Délvidéken, s a Kárpát-medencében is büszke magyarnak lenni. Erre mutat példát ez a 25 év – hangsúlyozta ki az MNT elnöke.

A jelenlévőket üdvözölte Kis Tóth Erika, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség alelnöke és Balázs Ferenc, a csókai polgármester tanácsadója is.