A szenttamási Traktorfesztivál szervezőbizottsága és a Citadella Civil Szervezet a helyi lóversenypálya melletti területen nyolcadik alkalommal szervezte meg a traktoros találkozót és tizedik alkalommal a bográcsfőző versenyt.
A traktoros felvonulásra és az ügyességi játékokra összesen 64 traktor, a főzőversenyre pedig 48 csapat jelentkezett.
Brasnyó Nándor, a rendezvény főszervezője elmondta, ezúttal is igyekeztek biztosítani a jó hangulatot mind a traktorvezetők, mind a főzőversenyen részt vevők számára.
− Itt valóban mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb kikapcsolódási lehetőséget. Mi szervezők nagyon örülünk annak, hogy amikor tíz évvel ezelőtt beszélgettünk arról, hogy megszervezzünk a bográcsfőző versenyt és traktoros találkozót, nem gondoltuk, hogy az emberek családostól és jókedvvel jönnek majd mindkét nagyszabású rendezvényre. Évről évre próbálunk még érdekesebb tartalmakat készíteni, több és értékesebb nyereményekről gondoskodni. Idén is igen szép jutalmak várják a versenyzőket, van köztük tengerparti nyaralás, motorolaj és még sok más nyeremény – mondta Brasnyó Nándor.
Salamon Anetta, a főzőverseny szervezője elmondta, idén 48 csapat jelentkezett be, és 50 bográcsban főznek.
− Idén rekorszámú, összesen 48 csapat jelentkezett a főzőversenyre, amelyet a Citadella Civil Szervezet 10. alkalommal szervezett meg. A versenyzők háromféle hús közül választhatnak, teljesen tőlük függ, miből főznek. Az előző években a sértéshús volt a menő, de idén birka- és vadhús is van. A főzőversenyre minden csapat sátrat, asztalt, két padot, kenyeret, fűszereket, és tűzrevalót kap. Az előző években szinte minden alkalommal voltak csapatok a környező községekből, településekről, de Magyarországról is érkeztek résztvevők. A leadott mintákat külön zsűri osztályozza majd, a legtöbb pontot gyűjtő szakácsok pedig a serleg mellé értékes ajándékot kapnak. A jó hangulatról ezúttal sem feledkezünk meg, az élőzene mellett különböző versenyszámok teszik érdekesebbé a rendezvényt, és talán éppen a jó hangulat az, ami évről évre visszahozza a részvevő csapatokat és bővíti a főzőversenyt – mutatott rá Anetta.
A szervezők mind a két rendezvényen a gyermekekre is gondoltak. A legkisebbek számára az arcfestés volt a népszerű, a klasszikus állatmaszkoktól kezdve a rajzfilhősökig szinte mindent kipróbálhattak. Az iskolás gyermekek nagy örömére több ügyességi játékot is szerveztek, amelyek győztesei ajándékban részesültek.
Füstös Sarolta, az ügyességi játékok koordinátora elmondta, minden évben valami újat találnak ki, idén a gyermekek számára keréktolást és kerékvezetést szerveztek, de jól sikerült a páros ugrálás is, amikor két gyereknek összekötött lábbal, ugrálva kellett megtenni egy bizonyos távot.
Tekintettel arra, hogy a jó munkához idő kell, s mivel többen átugrották az ebédet, megéheztek, és többen nem vártak arra, hogy megfőjön a bográcsos. Néhány helyen rostélyos alá is tüzet gyújtottak, de volt nyárson sült kolbász és nyúl is.
A szenttamási Kraszulyák Huba kérésünkre elmondta, 20 fős csapattal érkeztek a versenyre, a fiatalok nyulat sütnek, mert már éhesek, az idősebbek közül pedig ő maga vállalta a bográcsfőzést.
− Disznótoros paprikást főzünk, sok hússal, hiszen sokan vagyunk. Nagyon jó ilyenkor főzni, hiszen a kertben van friss zöldségféle, szinte mindenből lehet egy kicsit a hús mellé tenni. Sokkal finomabb, mint amikor szárított főzelékféle kerül a bográcsba – magyarázta Huba.
A főzőverseny legfiatalabb csapata a Pál utcai fiúk csoportja volt, az átlagéletkor 13 év körül alakult. A bátor fiúk nevében a 12 éves Szluka Norbert nyilatkozott, aki elmondta, nagyon oda kell figyelni a hagymára, nehogy leégjen, mert akkor ehetetlen lesz a bográcsos.
− Miután a hagyma megpirul, beletesszük a húst, majd felöntjük vizzel, és óvatosan fűszerezzük az egészet − magyarázta Norbert.
A főzőcsapatok között voltak Szenttamás két magyarországi testvérvárosa, Orosháza és Jánoshalma képviselői is. A vendégektől arra a kérdésre próbáltuk választ találni, hogy hogyan készül a jó bográcsos a határon túl.
Gyapjasné Béres Enikő, Orosháza Város önkormányzati képviselője elmondta, nem árulja el a receptet, de finomat főznek. Helyette elmondta, nagyon jó kapcsolatot ápolnak Szenttamással, és a két városvezetés rendszeresen találkozik egymással. A sátorban lévő kiállítással kapcsolatban kifejtette:
− Igyekeztük egy kicsit az itt lakóknak elhozni Orosházának egy pici szegmensét. Aki még nem járt ott, lehet, hogy így közelebb kerül egy kicsit a testvértelepüléshez. Bemutatjuk magát a várost, Gyopárosfürdőt, a strandközpontunkat, nagyon sok szórólapot hoztunk, és bemutatjuk az orosházi értékeinket is, az értéktárat.
Czeller Zoltán, Jánoshalma polgármestere elmondta, hogy a településen hagyománya van a pörköltfőzésnek, ezért lakodalmakban, bálakban s egyéb családi rendezvények alkalmával is szívesen főznek ilyesmit.
− Először is fontos, hogy otthon legelésző állatból főzzük a pörköltet, mi adunk neki enni, tudjuk, hogy mit eszik, mit iszik, tehát először is a hús a fontos. Másodjára a jó paprika. Azt is mi termeljük. Szeretünk a saját termésű, őrlésű és szárítású paprikával főzni, ez a jó bográcsos egyik titka. Nálunk szinte versengenek a családok egymással, hogy ki főz jobb pörköltet – mondta Jánoshalma polgármestere.
Nyitókép: Paraczky László felvétele