2024. július 31., szerda

Emlékdíj két diáknak Újbudáról

Adán és Moholon elballagtak az általános iskolák végzősei

Az adai Cseh Károly és a moholi Novak Radonić Általános Iskolában a hétvégén rendezték meg a végzős diákok ballagóünnepségét. Az adai iskolában 108 végzős ballagott el, akik közül 17-en Vuk-diplomában részesültek, valamint a kimagasló tanulmányi eredményeikért 70 külön diplomát osztottak ki közöttük. A moholi iskolában 64-en ballagtak, közülük 12-en vehettek át Vuk-diplomát, illetve 64 külön diplomát osztottak ki az erre érdemes végzősöknek. Adán az évfolyam diákjának Kristina Aksint választották meg, Moholon pedig Mészáros Sámuelt.

A ballagók ünnepségén átadták A Magyar Nyelvért Szarvas Gábor-emlékdíjat is. Ezt 2012-ben alapította Sass Szilárd önkormányzati képviselő kezdeményezésére Budapest XI. kerülete, vagyis Újbuda önkormányzata a határon túli testvértelepüléseinek az iskolái számára. Ada község mellett ezek az erdélyi Marosvásárhely és Kézdiszentlélek, a kárpátaljai Bene és a felvidéki Nádszeg. Az emlékdíjat Adán negyedik alkalommal adták át, ezúttal maga a kezdeményező, Sass Szilárd. Elmondta, hogy az emlékdíjat az öt testvértelepülésen minden évben egy vagy legfeljebb két végzős diák kaphatja meg, akik általános iskolai tanulmányaik során kimagasló eredményt értek el a magyar nyelv művelésében, valamint tanulmányaikat középiskolában kívánják folytatni.

Sass Szilárd, az emlékdíj kezdeményezője (Csincsik Zsolt felvétele)

Sass Szilárd, az emlékdíj kezdeményezője (Csincsik Zsolt felvétele)

A díj összege településenként százezer forint, amit az adott iskola tantestülete ítél oda a magyartanárok javaslatára. A díj megosztható, ezért Ada község önkormányzata úgy döntött, hogy az adai és a moholi iskolából egy-egy végzős tanulót jutalmaznak. Az idén két diáklány részesült a díjban: az adai Pálfi Paula, aki Máriás Valéria magyartanár tanítványa, illetve a moholi Mihályi Zselyke, aki Vámos Andrea diákja.

Az Újbuda által felajánlott emlékdíj névadója minden testvértelepülésen más és más személy. Sass Szilárd elmondta: a névadáskor két lehetőséget ajánlottak föl az önkormányzatoknak: hogy a névadó az iskola egykori köztiszteletnek örvendő tanára legyen, vagy a magyar nyelvért sokat tett országos ismertségű személy. Így Adán Szarvas Gábort, a magyar nyelvművelés megteremtőjét választották.

– Az egész díjcsaládnak választottam egy mottót is, amely Benedek Elektől származik, és így szól: „Az állam nyelvét meg kell tanulni, és édesanyátok nyelvét nem szabad elfelejteni”. Az emlékdíj megalapításakor Újbuda országos felhívást tett közzé, hogy aki ezt jónak látja, csatlakozzon. Eddig nyolc önkormányzat csatlakozott hozzánk, és Adán kívül 20–25 településen létezik a díj a Kárpát-medencében. És tovább próbáljuk ezt terjeszteni – mondta Sass Szilárd.