2024. november 24., vasárnap

Természetvédelmi területté nyilvánították az Aranka-völgyi szikeseket

Adán tartották meg a természetvédelmi őrök világnapját

A természetvédelmi őrök világnapja alkalmából pénteken Adán a Tisza túloldalán lévő Öreg Tisza erdészház udvarában konferenciát tartottak. Azért esett Adára a választás, mert az Aranka mentét júniusban természetvédelmi területté nyilvánították Aranka-völgyi szikesek elnevezéssel. Ez az összesen 3640,60 hektáros terület az Aranka folyó mentén húzódik északkelet–délnyugati irányban a román államhatártól Padéig, Csóka község és Nagykikinda területén. A terület védelmére irányuló eljárás már évekkel ezelőtt megkezdődött, ezt követően a Tartományi Természetvédelmi Intézet védelmi tanulmányt nyújtott be a Tartományi Településrendezési és Környezetvédelmi Titkársághoz mint illetékes hatósághoz.
Az Adán megtartott konferenciát azzal a céllal hívták életre, hogy a különböző természetvédelmi területek őrei megismerkedjenek a jelenlegi helyzettel, az egymás közötti együttműködés lehetőségeivel országos és nemzetközi szinten, valamint hogy megismerkedjenek az Aranka-völgyi szikesek természetvédelmi területtel. A rendezvényt Ivan Radin várostervezési és környezetvédelmi helyettes tartományi titkár nyitotta meg köszöntőbeszédével, majd Tóth Sándor, az Ökooázis-Natúrpark Kft. képviselője az Aranka-völgyi szikesek természetvédelmi terület irányításával kapcsolatos korábbi tevékenységeket mutatta be. Beszámolt róla, hogy az értékelési szempontokról és a védett területek besorolásának eljárásáról szóló szabálykönyv szerint ez a környezetvédelmi terület a II. kategóriába esik, ami azt jelenti, hogy tartományi és regionális szempontból kifejezetten nagy jelentőségű. Hangsúlyozta, hogy bár az ország az európai uniós normák felé igyekszik haladni, ez az út még nagyon hosszú lesz, ugyanis hatalmas gondot jelent az illegális szemétlerakás, a környezetvédelem figyelmen kívül hagyása, valamint az élővilág természetes élőhelyének megszüntetése, károsítása. Véleménye szerint az Ökooázis szervezet alapvető küldetése az emberek gondolkodásmódjának és hozzáállásának megváltoztatása a környezetvédelem kapcsán. Örömmel ismertette, hogy ez a környezetvédelmi terület rendkívül gazdag növény- és állatvilágban, olyan védett madarak találhatók itt, mint a szalakóta, a parlagi sas vagy a túzok, amelyekről az emberek többsége nem is tud. A tisztább levegő elérése céljából fontosnak tartja a minél nagyobb mértékű fásítást, az erdős területek növelését, mivel ezen a téren is igen nagy Szerbia lemaradása az Európai Unió államaihoz képest. Az illegális szemeteléssel kapcsolatban hangot adott azon véleményének, hogy szemét tulajdonképpen nem is létezik, mivel nagyon sok mindent újra fel lehetne használni, avagy át lehetne alakítani energiává. Ha az elkövetkező fiatal generációk hozzáállásán sikerül változtatni, akkor eredményesnek tekinti munkájukat és törekvéseiket.
Vígh Lóránd, a Tartományi Településrendezési és Környezetvédelmi Titkárság természetvédelmi osztályának tanácsadója beszámolót tartott a természetvédők európai kongresszusáról, amelyet Albániában rendeztek meg. Lapunknak nyilatkozva kiemelte, hogy ez nagyon fontos alkalom nemcsak a természetvédelmi őrök, hanem az Ökooázis-Natúrpark számára is, amely a természetvédelmi terület kezelője lesz a későbbiekben. A terület védetté nyilvánításának kezdetétől a kezelőnek különféle kötelezettségei és jogai vannak, a területet kezelni kell, és bizonyos intézkedéseket foganatosítani, amelyeket a tartományi képviselőház elé tárt javaslat tartalmaz. A természetvédelmi őrök a puszta jelenlétükkel tudatosítják az emberekben, hogy védett területről van szó, ahol tiltások és korlátozások léptek életbe, amelyeknek a megszegését jelenthetik a tartományi környezetvédelmi felügyelőségnek. Ismertette, hogy a védett területet még nem határolja kerítés vagy határvonal, mely elválasztaná a többi földterülettől, illetve még koordinátái sincsenek, a földmérnöki hivatalban azonban már be vannak jegyezve a területen található parcellák számai, bekerülnek a nyilvántartási lapba, és bejegyzés készül róluk. A későbbiekben jelzőtáblákat és oszlopokat helyeznek el.
Az eseményen minden természetvédelmi terület őrszolgálatának képviselője rövid bemutatót tartott a saját védett területén végzett munkáról és a feladataikról. Ada község önkormányzata részéről Snežana Milanov polgármester-helyettes, Stojan Vorgić kommunális felügyelő és Dóczi Tünde környezetvédelmi felügyelő voltak jelen.
A rendezvényt a Tartományi Településrendezési és Környezetvédelmi Titkárság és az Ökooázis-Natúrpark Kft. közösen szervezte meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele