2025. január 22., szerda

Mobil robot és mesterséges intelligencia

Az adai Műszaki Iskola közös projektumot bonyolít le egy-egy debreceni és csíkszeredai középiskolával az Erasmus+-programban

A Debreceni Szakképzési Centrum Beregszászi Pál Technikum, a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola és az adai Műszaki Iskola az idei évtől közös projektumot indított az Erasmus+-program keretében. Gilice Hilda adai iskolaigazgató elmondta, hogy az Együttélés a mesterséges intelligenciával címet viseli a projektum, amelynek lefutási ideje két év, így jövőre zárul.

Az adai Műszaki Iskola aláírt egy együttműködési megállapodást a Debreceni Szakképzési Centrum Beregszászi Pál Technikumával, amely annak az Erasmus+-programnak a koordinátora, amelyen keresztül a projekt megvalósul. A kétéves lefutású projektben egy-egy középiskola vesz részt Debrecenből, Csíkszeredából és Adáról. Voltak már kickoff meetingek, amelyek után realizáltuk a projekthetet Csíkszeredában, majd Debrecenben, jövő márciusban pedig Adán fejezzük be. Ezt követően mindhárom helyszínen lesz találkozó, amelyen bemutatjuk a projekt eredményeit. Az adai középiskolából összesen 25 diák vesz részt a projektben Kovács Árpád és Pásztor Edina szaktanár, illetve Mátyás Magdolna testnevelő tanár kíséretében. Vannak olyan tanulók, akik Csíkszeredában és Debrecenben is részt vettek a projektben a szakmai ismeretük és tudásuk függvényében. Egy-egy helyszínre 15 tanulónk utazott el. Arra törekszünk, hogy minél több tanulót bekapcsoljunk, hogy minél több helyszínt lássanak határon túl, illetve megismerkedjenek az ottani kulturális örökséggel – mondta Gilice Hilda.

Az adai tanulók a szaktanárok kíséretében öt napot töltöttek el szeptember végétől Csíkszeredában, majd ugyanennyi időt november elején Debrecenben. Kovács Árpád, a mechatronikai technikusok szaktanára elmondta, hogy a projekt a tanulók szakmai előrehaladásán sokat tud segíteni, miután mobil robot ágensű rendszerekkel találkoztak.

Az a kis tank, amit programoznak, összeszerelnek, azt teszi lehetővé, hogy olyan problémával foglalkozzanak, ami az általános iparban egyre jobban előforduló logisztikai feladatot ellátó robot. Például futószalagra ráfutó és egyik pontból a másikba eljutó robot, amivel kiegészítik a gyártást, hogy ne kelljen ezzel embert foglalkoztatni, és pénzt költeni rá. A diákoknak Arduino platformon kellett programozni az egészet egy új meglátás alapján, hiszen nem fix robotkarról volt szó, ami egyik pontból a másikba tudja mozgatni az elemeket, hanem magát a robotot kell eljuttatni egyik helyről a másikra. Ez volt a csavar az egészben, illetve ehhez mesterséges intelligenciát kellett írni, ami a robotot navigálja. Ez olyan mérnöki kihívást nyújt a tanulóknak, amivel szinte az egyetemig nem találkoznak. A mobil robot félig készen van, majd Adán lesz a projektum befejezése, amelyen elkészül és használható állapotba kerül a termék – nyilatkozta a szaktanár.

Kobrehel Tamás és Kálmán Zoltán 4. osztályos mechatronikai technikus tanulók Csíkszeredában és Debrecenben is részt vettek a projekt kidolgozásában, Karácsonyi Antal osztálytársuk pedig csak a magyarországi városban kapcsolódott be a munkába. Kobrehel Tamás elmondta, hogy Csíkszeredában egy mobil robottankot építettek. Előbb összerakták a hardvert, majd utána 3D modelleket terveztek az eszközre, hogy színesítsék, és még több funkciót adjanak hozzá. Kálmán Zoltán megjegyezte, hogy a modellezés nagy részét ő csinálta. Az elejétől kezdve már azzal foglalkoztak, hogy a robotra egy lőtornyot helyezzenek. A nehézségeket a torony forgatása okozta, mert az eredeti roboton nem volt ehhez hasonló, ezért kellett kitalálni olyan megoldásokat, amivel forgathatóvá tehették. Elmondta, hogy Csíkszeredában és Debrecenben is két csoportra voltak osztva. A csapat egyik része foglalkozott magával az összeállítással, a modellezéssel, a programozással. A csapat másik fele a 3D modellezésnek azt a részét csinálta, amellyel kiegészítőket, díszelemeket terveztek a tankra. Karácsony Antal kiemelte, hogy a projektum alatt szakmailag sokat fejlődött. A programozásban vett részt, és játékmotorokat készítettek a csoportjával. Hangsúlyozta, hogy sok újat megtanult a programozás terén, ami hosszú távon fogja szolgálni szakmai fejlődését.

A tanulók és a szaktanárok nemcsak a projekten dolgoztak, hanem Csíkszeredában és Debrecenben is megtekintették a vidék látványosságait. Többek között jártak a parajdi sóbányában, a csíksomlyói búcsú helyszínén, a Mini Erdély Parkban, valamint a debreceni BMW-gyárban is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Folyik a mobil robot hardverének összeszerelése (Fotó: Adai Műszaki Iskola)