2024. július 16., kedd

Jobb termés, rosszabb felvásárlási ár

A magyarkanizsai község termelőinek az idén kedvezett az időjárás, a terményárak azonban megfeleződtek

Augusztus derekán járunk és a magyarkanizsai határban már nagyban folyik a talaj-előkészítés az olajrepcék számára. Ha az esős időjárás engedi, akkor a gazdák szántanak és hengereznek, hogy a hónap végén, illetve szeptember elején megkezdjék az olajrepcék vetését. A tavalyi szélsőségesen száraz évhez képest az idén a csapadék mennyisége és időzítése is kedvezőbb volt a szántóföldi növények számára, így jobb termést várnak a kukoricából és a napraforgóból is. A termelők most sincsenek könnyű helyzetben, hiszen a műtrágya ára ismét drágulásnak indult. Tavaly is voltak, akik a magas ár következményében kevesebb műtrágyát szórtak, az idén ez még inkább jellemző lesz. A tóthfalui Zsoldos Róbert termelőként és felvásárlóként is tisztában van a jelenlegi, kihívásokkal teli helyzettel.

Gulyás Réka felvétele

Gulyás Réka felvétele

– A környékünkün a termelők és jómagam is azt jósolgatjuk, hogy jobb termés várható kukoricából, mint a múlt évben. Az idén sem lesznek rekordtermések, de a múlt évhez képest azért egy bő fél termésre számítunk. Tavaly mindössze pár száz kiló termett holdanként, vagy nagyon sok esetben semmi sem volt. A napraforgó jelenlegi állapota biztató számunkra, bízunk a 15-20 mázsás termésben. Mint felvásárló azt kell mondanom, nagyon gyenge árakat jósolnak, így sajnos ezen a téren a termelők nem sok jóra számíthatnak. A tavalyihoz képest a terményárak szinte felére csökkentek, akkor a kukorica kilójának ára 35 dinár körül volt, az idén várhatóan mindössze csak 17 és 20 dinár körül mozog, a napraforgó úgyszintén, 35 és 40 dinár közé tehető. Ezt a tendenciát már a kalászosok árai is alátámasztották, hiszen az előző évhez képest megfeleződtek a felvásárlási áraik – mondta a termelő. – A műtrágya ára ismét felfelé ívelő tendenciát mutat. Tavaly 100 eurón felül volt mázsája a műtrágyának, az idei gabona ára pedig tudjuk milyen silányan alakul, így sokan pórul jártak, ami a műtrágyázást és a befektetést illeti. Ezért szerintem, és ezt is tapasztalom, hiszen mi is forgalmazunk műtrágyát, nem igazán keresik a termelők. Szerintem jóval kevesebben fognak az idén műtrágyát szórni. Mivel a hozamokban is minimális volt a különbség azok a parcellák között, ahol szórtak műtrágyát, és azok között, ahol esetlegesen nem – tette hozzá Zsoldos Róbert.

Sajnos a termelők évről évre újabb kihívások elé néznek a mezőgazdaságban, ha nem az időjárás viszontagságaival kell megküzdeniük, akkor a rendkívül alacsony felvásárlási árakkal. Az idén bár lényegesen jobban alakultak az időjárási feltételek és jobb termés is várható, mégis korai lenne az öröm, hiszen a felvásárlási árak szinte megfeleződtek a múlt évhez képest. A napraforgó betakarítása már néhány héten belül kezdetét veszi a határban és a gazdák abban bíznak, hogy addig még az árak is kedvezőbben alakulnak. A korábbi éréscsoportú kukoricák már viaszérésben vannak, a késeiek még nem, de lényegesen biztatóbban néznek ki, mint tavaly. Így a kukorica árának változásában is reménykednek a termelők a szeptemberi betakarításokig.

Nyitókép: Gulyás Réka felvétele