2025. január 15., szerda

Hogy látják a magyarokat?

Dr. Kiss Róbert Richard Magyarkanizsán

Érdekes, megmosolyogtató és lebilincselő történeteket hallgathattak egy órán át azok, akik hétfőn délután a József Attila Könyvtárba látogattak. A magyarkanizsai könyvtárban már megszokhatták a helyiek, hogy értékes kiadványokból is ízelítőt kapnak egy-egy rendezvény alkalmával, és ezúttal sem volt másképp. A Dr. Kiss Róbert Richard által bemutatott kötet sokaknak adott kedvet ahhoz, hogy azt elolvassák, az író előadásmódja is nagyban hozzájárult ehhez.

Az Így látják a magyarokat a világban című könyv már a negyedik, bővített kiadását nemcsak kézbe vehették a hallgatók, hanem néhány érdekességet is kiemelt az író. A Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró, kommunikációs szakértő, médiaszemélyiség az ecuadori látogatásainak élményeit, a katari futball-világbajnokság rendkívül izgalmas kalandjait, valamint Izland, Málta, Hollandia, Kuba és még sok más ország hétköznapi és különleges történeteit foglalja magában. Dr. Kiss Róbert Richard 178 országban járt, így valóban sok helyről kapott visszajelzést arról, hogy hogyan látnak minket magyarokat a nagyvilágban.

– Nagyon sok sztereotip gondolat szerepet kap, de vannak kutatások és meglepő dolgok is. Nyilván ez egy izgalmas játék, ami megmutatja, hogy mennyire más a bennünk élő kép ahhoz képest, hogy mit gondolnak azok, akik velünk élnek – mesélte az író, akinek szavaiból pár érdekességet ki is emelünk.

Puskás Károly felvétele

Puskás Károly felvétele

– Egy japán csodálja azt, hogyha megérkezik egy magyarlakta területre és szeme elé tárul például az építészeti örökségünk. A szabadkai szecessziós épületek gyönyörűek! Vagy ha Budapesten jár, és a hidakat meglátja, elcsodálkozik és mesebelinek érzi azt. Megjelent egy cikk arról, hogy valaki Budapestről Siófokra utazott. A cikk címe az volt, hogy A horrorvonaton ültem. Kiderült, hogy azért volt a külföldi számára horror az élmény, mert a vonat tizenhét percet késett. A pontosság hiánya a japánok számára nagyon furcsa bennünk, például. De ha az oroszokat vesszük, ők furcsának találják, hogy a magyarok dicsekednek a betegségükkel. De hogy jót is mondjunk: sokan kiemelik azt, hogy mi magyarok mennyire kreatívak vagyunk! Egy dologban viszont sokan egyetértenek velünk kapcsolatban: pesszimistáknak tartanak minket – mondta az író, aki elárulta, hogy már a negyedik kiadás is fogyóban van. Ez is azt bizonyítja, hogy érdekel minket, hogy mások hogyan vélekednek rólunk, ami nem is baj, hiszen jobban megismerjük magunkat, és talán büszkébbek is leszünk, ha rájövünk, hogy sokkal ügyesebbek, kreatívabbak vagyunk külső szemmel nézve, mint amit néha gondolunk magunkról.

Dr. Kiss Róbert Richard arra a kérdésre is választ adott, hogy mi, délvidékiek megtalálhatjuk-e magunkat a könyvében:
– Egy itt élő számára is fontos az az üzenet, hogy sose feledkezzünk el a szülőföldünkről! Mindig is azt vallottam, hogy nem csak a mai Magyarország területére kell gondolni, ha magyarságról van szó, hanem a határon túli területekre is, természetesen – emelte ki az író, aki azt is elárulta, hogy könyvében arra is választ kaphatunk, hogy például mit gondolnak a magyarokról a szerbek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A magyarkanizsai József Attila Könyvtár Koncz István-terme adott helyet a bemutatónak (Fotó: Puskás Károly felvétele)