2025. január 24., péntek

Nem mondanak le róluk

Díszállatok szemléje Szentmihályon

A csípős januári időjárás sem akadályozta meg a díszállatok kedvelőit abban, hogy a hétvégén eljöjjenek Szentmihályra, ahol a helybeli Strasszer egyesület 25. alkalommal tartott kiállítással egybekötött börzét. A találkozóra Vajdaság több településéről érkeztek kiállítók, Csantavértől Székelykevéig. A mintegy nyolcvan kiállító több mint háromszáz kisállatot hozott el bemutatni, esetleg elcserélni vagy eladni. Galambok, papagájok, díszbaromfi, fácánok, nyulak sokasága várta a látogatókat. A hideg ellenére megtelt a csaknem nyolcszáz lakosú kertészfalu művelődési háza és központja.

– Örülünk, hogy ezúttal is jöttek kiállítók olyan településekről, ahonnan eddig még nem. Meg kell említenem Csantavért, onnan most érkeztek először. Nyolcvan kiállító körülbelül 300 kisállata van pillanatnyilag itt bent. Nyulak, galambok, tyúkok, nagyok-kicsik, sokfélék. A börzénk is nagyon szép. Az idő is segített. Nincs eső, meg vagyunk elégedve – hallottuk Horváth Zoltántól, a Strasszer egyesület elnökétől. Mint mondta, az egyesületnek jelenleg 22 tagja van, de volt időszak, amikor 40-en is voltak. Szavai szerint mindenki kiveszi a részét a munkából és minden évben sikerül megszervezni ezt a nagyszabású rendezvényt. Egykor a strasszer galambok tartásáról voltak híresek (innen az egyesület neve), mostanában a díszkacsák és a madarak tartásáról ismerik őket.

 

A szentmihályiak elsősorban a kertészetben jeleskednek, de a díszállatok tartásáról is ismertek.
– Az én generációm úgy nőtt fel, hogy már gyerekként galambásztunk, baromfiztunk, madarásztunk. A 70-es évek közepén kevés ház volt, ahol nem volt házi nyúl vagy valamilyen galamb. Persze díszmadarak akkoriban sokkal, de sokkal ritkábban fordultak elő a házban. Ez falusi közösség, amely az állatokat mindig is szerette. Az emberek mindig tartottak jószágot, így díszállatok is voltak, amelyeket csak azért tartottak, hogy gyönyörködjenek bennük. Szinte minden házban előfordultak – mesélte Flaman István, akit egyebek közt a papagájok és díszmadarak tartásáról ismernek. Mint mondta, ha nem is akkora létszámban, mint annak idején, amikor ő volt gyerek, de most is vannak a faluban fiatal nyulászok, galambászok, madarászok.

A drága takarmány miatt sokan lemondanak az állattartásról. A kisállatok tartása azonban másról szól, mondja a muzslyai Farkas Sándor, aki immár harminc éve kitart a belga fajnyulak mellett. Az óriásnyulaival minden évben, így ezúttal is elismeréseket nyert.
– A tavalyi kiállításra negyven kisnyulat hoztam, mind el is adtam. A kisnyulak árából megveszem a gabonát, és még a háztartásba is jut belőle. Aki szereti, annak nem nehéz és nem mond le róla. Már 72 éves vagyok, de nem hagyom abba, és ameddig bírom, biztosan tenyésztek nyulakat – mondta Flaman István.
A Strasszer egyesület 1994 óta létezik, és 1995 óta szervezik a városközi kiállításokat. Az elmúlt hétvégén megtartott szemle volt a 25. ilyen rendezvényük.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Flaman István (Fotó: Kecskés István)