2024. szeptember 27., péntek

Megnyílt a biztonságos ház

Három hónapot tölthetnek az ideiglenes otthonukban a bántalmazott nők és gyermekeik

Tegnap nyitotta meg kapuit a biztonságos ház, amelynek köszönhetően Szabadka sok éves problémája oldódott meg. Egyelőre nyolc felnőtt nő tud ideiglenes, biztonságos otthonra lelni itt, természetesen gyermekeivel együtt. A kapacitást még mintegy duplájára tudja növelni a Vöröskereszt, amennyiben szükség mutatkozik erre. Mint azt elmondták, a háznak tegnap még nem volt lakója.

Kucsera Géza polgármester a tegnapi megnyitón hangsúlyozta, az lenne a legjobb, hogy ha ez a ház üresen maradna.

A biztonságos ház működését a községi önkormányzat koordinálja, illetve a községi költségvetés biztosítja a szükséges anyagi eszközöket is.

Aleksandar Kerekeštől, a község szociális ügyekkel megbízott tanácsosától megtudtuk, hogy tíz éve gondolkodnak már a ház megnyitásán, és sajnos azt tapasztalják, hogy az utóbbi időben megnövekedett a családon belüli erőszak áldozatainak száma, így a házra is egyre nagyobb a szükség.

Pece Mihály, a Vöröskereszt szabadkai szervezetének titkára elmondta, a szabadkai Vöröskereszt az egyetlen szervezet, amely Szerbiában részt vesz a biztonságos ház működtetésében.

A Szociálisvédelmi Központ igazgatónője, Ljiljana Popović hangsúlyozta, a nők és gyermekeik legfeljebb három hónapot tartózkodhatnak a biztonságos házban, ahol megkapnak minden segítséget, viszont nekik is törekedniük kell, hogy lakhatási lehetőséget találjanak maguknak, és új életet tudjanak kezdeni.

– A házban kilenc szakképzett alkalmazott dolgozik, illetve ketten családi és házassági tanácsokat tudnak adni. Természetesen ettől a naptól kezdve az erőszak áldozataival is foglalkoznak szakembereink – mondta az igazgatónő, aki hozzátette, tizenhárom pontot tartalmazó házirendet is összeállítottak, amelynek megszegése a házból való eltávolítást vonja maga után. A házirend többek között előírja, amennyiben úgy mérik fel, hogy a bántalmazott nő nem teljesen biztos abban, hogy ki szeretne lépni a számára kedvezőtlen helyzetből, őt meghatározott időre, hét napra fogadja csak be a ház. Tilos tartani a kapcsolatot az erőszakoskodóval, illetve tilos a ház címét és telefonszámát bárkinek is kiadni, hiszen azzal a saját biztonsága mellett a többi bent lakó nő és gyermek biztonságát is veszélyeztetné.

Azok a nők és gyermekeik, akik erőszak áldozatai, a Szociálisvédelmi Központtól kérhetnek segítséget, akik az elbeszélgetés után elhelyezik őket a biztonságos házban.