2024. július 17., szerda

Bontanak, hogy felépülhessen

Modest Dulić, Szabadka polgármestere: A színházépület 20 helyett 10 millió euróból felépülhetne – Tavaly januárban 400 ezer eurós szerződés született a tervmódosítások elkészítésére

Óriási port vert fel Modest Dulićnak, Szabadka polgármesterének a minap egy tévéműsorban tett kijelentése, miszerint bontást terveznek a színházépületnek a korzó és a Szabadság tér felőli részén. A két emelet eltávolításával ennek az épületrésznek a magassága megegyezik majd a 2007-es bontás előttivel, a homlokzat pedig, mint korábban is, neoklasszicista stílusú lesz. Az épület alapterülete jelentősen csökken. A polgármestertől interjút kértünk, az alábbiakban közöljük a kérdésinkre írásban adott válaszait.

Modest Dulić: A bontás nem veszélyezteti az épület stabilitását (Fotó: Molnár Edvárd)


Modest Dulić mindenekelőtt a városi képviselő-testület tavaly október 27-ei döntésére hivatkozott, amely a meglevő építési tervek módosítását irányozza elő: egy nagy és egy kamaratermet kell kialakítani, ami kielégítené a színház produkciós kapacitásait és a közönség igényeit. Le kell csökkenteni a létesítmény alapterületét és magasságát a korzó és a főtér irányába, minimális költségekkel. Különösen a korzó és a főtér irányában kell kommerciális-szolgáltató tartalmakat beiktatni – áll egyebek között a testület akkori határozatában.

Mint a polgármester lapunknak adott válaszában kiemeli: a jelenleg 17 ezer négyzetméteres épület mintegy 10 ezer négyzetméterre csökkenne. Ebből valamivel több, mint 8000 négyzetméter szolgálja a színházat, a földszinten pedig 2000 négyzetmétert foglalnának el az üzlethelyiségek. Ami bizonyos, ezekben az üzlethelyiségekben nem lehet bank vagy szerencsejátékterem. Hogy az olvasóknak az alapterület tekintetében legyen összehasonlítási alapja: a Jugoszláv Drámai Színház 7500 négyzetméteres.

A korzó felőli épületmagasság ugyanakkora maradna, mint a bontás előtt, valamint megmaradna a neoklasszicista homlokzat is, amely a bontás előtt jellemezte az épület külalakját. Hasonló a helyzet a zöld szökőkút felől is: marad a korábbi magasság és kinézet. A már megépített magasságnak a létesítmény közepén maradnia kell, tehát nem bontanak a majdani kamaraterem és a nagyterem felett, valamint a színházat kiszolgáló részen.

Az alapterület és a magasság csökkentése, valamint egy színházterem és az ottani drága színpadi technika kiiktatása azzal jár, hogy a költségek a megközelítőleg 20 millió euró helyett valamivel több mint 10 millió eurót tesznek ki. A néhány millió euró megtakarításhoz viszonyítva a bontás néhány millió dinárra rúgó költsége messzemenően alacsonyabb. A polgármestert arról is kérdeztük, sérül-e az épület stabilitása a bontás során. Mint válaszában leszögezte, a technológia, amelyet a vasbetonelemek eltávolításakor alkalmaznak, nem sodorná veszélybe a létesítmény egészének stabilitását.

Mint Modest Dulić kifejtette: a részletes tervezői feladatot majd az a bizottság fogalmazza meg, amelyet a polgármester nevez ki, a már említett városi képviselő-testületi döntéssel összhangban. Ebben a szakma képviselői mellett azok a releváns politikai tényezők is helyet kapnak, akiknek a vállán nyugszik majd a felelősség a város legfontosabb beruházásának jövőjéért.

– Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a Népszínház a Műszaki Tudományok Karával, illetve Radivoj Dinulovićtyal és munkatársaival 2011. január 24-én egy 400 ezer euró – 39,5 millió dinár – értékű szerződést kötött meg az új épületrész főtervének módosítására vonatkozóan. Ennek a szerződésnek csak igen kis része valósult meg, s miután 2011 októberében a városi képviselő-testület meghozta a módosításra vonatkozó záradékait, azt várjuk, hogy Dinulović úr és munkatársai a lehető legrövidebb időn belül teljesítse a szerződésben vállalat kötelezettségeit, mindenben tiszteletben tartva a városi képviselő-testület döntéseit – szögezte le a polgármester. Azt is megtudtuk tőle, hogy a városi képviselő-testület dönt a módosított tervek elfogadásáról és az építkezés folytatásáról.

– Hiszem azt, hogy a tervek módosításával járó költségcsökkentés miatt könnyebb lesz a kivitelezéshez is a szükséges pénzt előteremteni. Arról, hogy a jelenleg érvényben levő terv mennyire megalapozott és reális, legjobban az beszél, hogy a 2006-ban a város, a köztársaság és a tartomány között aláírt szerződés ellenére egyetlen művelődési miniszter se foglalkozott komolyan egy 20–25 millió euró értékű beruházás finanszírozásával. Különösen nem most, 2012/13-ban, a gazdasági válság közepette.

A hajdani, és a terv szerint a majdani színház (Fotó:www.gradsubotica.co.rs)